Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu | foto: ČTK

Žádost o náramek odsunula rozhodnutí o Krejčířovi

  • 19
Jestli se v roce 1991 díval Radovan Krejčíř na americký film Obojek, určitě si na něj u soudu vzpomněl. Krejčíře totiž zřejmě čeká podobný osud, jaký měl jeho filmový hrdina Frank Warren (Rutger Hauer), jehož hlídal ve fiktivním vězení bez zdí a mříží jen elektronický obojek.

Jihoafrická justice totiž začala uvažovat o tom, že pustí Krejčíře z vazby na kauci, ale že by mu nařídila nosit elektronický náramek, který monitoruje přes satelitní navigační systém GPS jeho pohyb.

"Zvážíme to. Ale musím si k tomu přivolat zvláštního svědka, aby mi fungování náramku přiblížil," řekl soudce Steven Holzen.

Jediný rozdíl mezi filmem a realitou by byl, že kdyby Krejčíř elektronický čip ze sebe strhl a nadobro utekl, nic by se mu nestalo. V hollywoodském provedení vězeň na útěku zemřel: elektronický obojek mu na krku explodoval.

"Náramek? Je mi to jedno"
S návrhem na elektronický náramek přišli sami Krejčířovi právníci, aby soudu dokázali, že Krejčíř nehodlá uprchnout a že si na svobodě počká na další soudní stání, které bude rozhodovat o jeho případném vydání do Česka.

"Náramek? Je mi to jedno. Nevím, jak to tu chodí," řekl Krejčíř reportérovi televize Nova Jiřímu Hynkovi, který proces v Johannesburgu sleduje.

V Česku zatím systém náramků pro vězně nefunguje, ale ve světě s ním často pracují. "Používáme to už dva roky a ještě se nestalo, že by nám někdo utekl. Člověk, který je ve vazbě, může jít domů a na ruku dostane náramek. Dvakrát denně se pak musí hlásit na policejní stanici a nesmí opustit provincii. Na počítači zaznamenáme každý jeho krok. Není těžké takového člověka dohonit, kdyby se rozhodl uprchnout," řekla MF DNES Tummi Goldingová, mluvčí jihoafrické pobočky Interpolu.

Soudce by tak mohl o Krejčířově osudu rozhodnout tento pátek. Krejčíř, jehož by v Česku nečekalo nic jiného než vězení, působil unaveným dojmem. Zatímco ještě před týdnem rozdával úsměvy a vtipkoval, včera nechtěl zdlouhavý proces příliš komentovat.

Krejčíř bez srandiček
"Byl apatický. Už neměl žádné srandičky," řekl Hynek. Krejčíře trápí v přísném jihoafrickém vězení poměrně tuhá zima. Na celách není topení a v noci tam teď bývá až minus čtyři stupně. Krejčíř tak dostal od svého syna Denise, který je v Johannesburgu se svou babičkou, spací pytel pro horolezce.

Krejčíř je v Česku podezřelý z miliardových podvodů v obchodech s naftou, ale také z údajné přípravy vraždy celníka.

Krejčířovi obhájci soudce přesvědčují, že jejich klient je "politický vězeň", protože "v Praze tajně financoval bývalou vládní stranu a policie chce na vládní objednávku Krejčíře zlikvidovat". Jihoafrický soud dokonce zkoumá dvoustránkový dokument s názvem "Operace Lomikar", který mu předal Krejčíř a který podle něho vypracovala česká tajná služba.

V dokumentu je návod na přípravu vraždy Krejčíře na Seychelách, kde se původně skrýval. Policista Jiří Novák, který v Johannesburgu vystupoval jako svědek, označil dokument Lomikar za falešný a nesmyslný.

Miliardář Krejčíř nabízí za propuštění na kauci pět milionů randů, což je v přepočtu 15 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video