Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Šedesát Číňanů žádá v Česku o azyl, doma je prý pronásledují kvůli víře

  • 211
V České republice požádalo o azyl šedesát čínských občanů, kteří tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své křesťanské víře, informují středeční Hospodářské noviny. Pokud by ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva, píše deník.

Do Česka přišli Číňané v několika vlnách od letošního února do května, informují středeční Hospodářské noviny. Nyní čekají žadatelé na verdikt úřadů v pobytových zařízeních v Kostelci nad Orlicí a Havířově.

Křesťané v Číně

Křesťanů začalo v Číně prudce přibývat zejména od roku 1976, kdy zemřel Mao Ce-tung, a definitivně tak odezněla kulturní revoluce, během níž docházelo k násilnému potlačování věřících a zavírání kostelů.

Čína se může brzy stát „nejkřesťanštější“ zemí na světě. Pokud se naplní prognózy, v roce 2030 bude v Číně 247 milionů protestantů a katolíků, více než v Mexiku, Brazílii či Spojených státech, kde dnes žije nejvíce křesťanů.

„Čekáme na další náhledy do jejich spisů a podkladů, které shromáždilo ministerstvo vnitra. Jsme teprve na začátku,“ řekla deníku Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje několik z nich. Dalším pomáhá s právními záležitostmi občanské sdružení Křesťanští právníci.

Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu devadesát dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív patnáct, píše deník.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám.

Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video