Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádný nesoulad, chválil schůzku s Klausem „zelený ministr“ Drobil

  11:22aktualizováno  14:00
Prezident Václav Klaus přijal ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS. Ten mu představil své priority. Hlavně ty, které souvisejí s ekonomikou. Drobil, který po volbách počítal s postem ministra průmyslu, už dříve přiznal, že právě Klausovy knihy byly jeho hlavním zdrojem informací o globálním oteplování.

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra životního prostředí Pavla Drobila | foto: ČTK

"Pro mě to bylo neskutečně příjemné, pohodové setkání s panem prezidentem, který velmi dobře ví, o čem jsme se bavili, a je dobře seznámen s resortem a jeho fungováním," uvedl na tiskové konferenci po setkání Drobil s tím, že v debatě nepřišel jediný nesoulad a že Klaus nové směřování ministerstva podporuje.

S prezidentem řešil především kroky svého ministerstva, které ovlivní českou ekonomiku. Seznámil jej také s plánovanou proměnou Státního fondu životního prostředí na 'zelenou banku' či s chystanou změnou energetické koncepce.

"Chci ten úřad transformovat v normální, standardní, ústřední orgán státní správy. Je to ministerstvo pro život, ministerstvo, ve kterém ale nesmíme zapomínat na člověka," dodal Drobil.

Ministr se hodlá s prezidentem scházet častěji. Schůzky podle něj nebudou pravidelné, ale vždy 'ad hoc', Drobil by na nich měl Klause informovat o uskutečnění jednotlivých předsevzatých kroků.

Drobil byl prvním ministrem, který navštívil prezidenta. Klaus pozval na Hrad i další ministry, s novými šéfy resortů se chce seznámit a poslechnout si jejich záměry.

Klausovy knihy Drobil zná, ostatní ne

Nový ministr životního prostředí před časem médiím přiznal, že dohání mezery v potřebném vzdělání. Nikdy prý nečetl žádnou odbornou literaturu na téma globální oteplování. Statě Václava Klause, který ho dnes hostil, však zná.

"Četl jsem několik statí z knihy Václava Klause Nikoliv zelená, ale modrá planeta. Rád jsem si přečetl i vystoupení Martina Bursíka k těmto věcem. Ale férově přiznávám, že jsem dodneška neměl potřebu nějak empiricky studovat dopady průmyslu na klima," nezdráhal se přiznat. (více k tématu čtěte zde)

Klaus, který dlouhodobě kritizuje ekologická hnutí a "zelenou" politiku, má po několika letech na MŽP partnera z řad ODS. Drobil dal jasně najevo, že chce úřad řídit jinak než jeho předchůdci z řad Strany zelených, kteří úřad vedli v minulých letech.

Prezident Václav Klaus přijal na Hradě ministra životního prostředí Pavla Drobila

Klaus se ostře přel především s někdejším předsedou zelených Martinem Bursíkem. Prezident někdejšímu lídrovi ODS Mirku Topolánkovi vyčítal, že se zelenými ve vládě spolupracoval.

Zelení: Radit se s ekonomem o přírodě nemá smysl

Na výroky nového ministra životního prostředí ostře reaguje Strana zelených, která v minulosti resort před prezidentským vlivem bránila.

"Vystoupení ministra Drobila v posledních týdnech potvrzují, že o svém novém resortu má zatím, mírně řečeno, jen slabé povědomí. Proto je správné, chce-li se o svých plánech poradit. Bylo by však smysluplnější, kdyby se radil s odborníky v oboru, spíše než s profesorem ekonomie a politikem, který má na otázky ochrany přírody a životního prostředí dosti svérázné názory," míní místopředseda strany Martin Ander.

Předseda zelených Ondřej Liška do něj však určité naděje vkládá, důležitý je podle něj především zákon o ovzduší, zde Drobil prý pokračuje v zelených šlépějích.

"Vítám, že Pavel Drobil pokračuje v důležitých projektech, které připravili ministři za Stranu zelených. Minulý týden v Ostravě oznámil, že předloží Sněmovně novelu zákona o ovzduší, kterou ministerstvo sepsalo pod vedením Martina Bursíka a Jana Dusíka," dodal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Najdete na iDNES.cz