Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ruský antivir chrání VZP i vnitro. Podle USA je bezpečnostním rizikem

  9:20
Americké bezpečnostní složky jsou přesvědčené, že antivirový program ruské společnosti Kaspersky nejenom brání před viry, ale naopak slouží i jako zadní vrátka pro ruské hackery. V Česku ale Rusové chrání třeba i ministerstvo vnitra či VZP. Před hrozbou nepřímo ve výroční zprávě varovala i BIS.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Deník Wall Street Journal (WSJ) nedávno popsal, jak ruští útočníci s pomocí programu Kaspersky ukradli přísně tajné materiály národní bezpečnostní agentury NSA, což může vést k oslabení kybernetické obrany USA. 

Program dle The New York Times (NYT) dokonce na počítačích, na kterých je nainstalovaný, nepátrá jen po virech, ale také hledá dokumenty, které jsou označené třeba jako „přísně tajné“, aby na jejich přítomnost upozornil ruskou vládu.

Americká vláda už v září všem federálním úřadům s okamžitou platností přikázala antivirus odinstalovat ze všech počítačů tamních úřadů.

MF DNES ovšem zmapovala, že v Česku ten samý antivirový program Kaspersky nerušeně používají klíčové instituce. K obraně svých počítačů si ho dle smlouvy z registru  ze začátku roku smluv vybralo například i ministerstvo vnitra. 

Na dotazy MF DNES ovšem neodpovědělo. 

Kaspersky běží i na všech počítačích Všeobecné zdravotní pojišťovny, která spravuje citlivé zdravotní údaje více než šesti milionů Čechů.

Ani VZP důvod, proč Kaspersky používá, nekomentovala. „Vzhledem k charakteru vašich dotazů a dotazovaným skutečnostem zvolte prosím postup podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ odmítl otázky redakce mluvčí VZP Oldřich Tichý. 

To, že pojišťovna antivirový program firmy se sídlem v Moskvě používá, MF DNES zjistila z registru smluv, kam VZP v několika případech vložila detailní popis všech svých počítačových systémů včetně hardwaru, softwaru i jejich obrany.

USA už nevěří firmě Kaspersky

Před používáním ruských či čínských informačních technologií přitom ve své výroční zprávě vydané v úterý důkladně, byť obecně, varovala Bezpečnostní a inforační služba (BIS).

 „Ekonomická výhodnost se často dostává do rozporu s bezpečnostními zájmy. Typickým příkladem je bezpečnost státních ICT systémů, kdy pro určité dodavatele není problém naplnit formální bezpečnostní požadavky pro účast v tendru, ačkoliv jsou jasně spojeni s relevantními bezpečnostními riziky,“ uvádí BIS ve veřené části své zprávy.

Útok přes domácí počítač

Celkově Kaspersky hlásí, že mezi jeho zákazníky patří na 270 tisíc firem po cleém světě. Americká NSA má ale s programem hořkou zkušenost. Hackeři se k jejím tajným informacím při incidentu z roku 2015, který vyšel najevo nyní, nedostali přímo přes počítače tajné služby. 

Na těch byl už tehdy ruský antivirus zakázaný. Jeden ze zaměstnanců NSA ale přenesl přísně tajné dokumenty do domácího počítače, na kterém antivirový program Kaspersky běžel. 

A právě antivirový sken pak na zajímavé soubory podle nejmenovaných zdrojů WSJ upozornil hackery.  

Ti dle dostupných informací získali i informace o tom, jak naopak americká NSA napadá systémy v zahraničí.

Firma nařčení považuje za politickou hru

NYT pak doplnily, že izraelské tajné služby sledovaly ještě mnohem širší počínání Kaspersky, který vyhledával citlivé dokumenty na všech počítačích, nanichž byl nainstalován. Ruským tajným službám tak mohl sloužit podobně jako Google, jen pro soukromé a zabezpečené počítače. Izraelci pak před hrozbou varovaly Američany. 

Kaspersky se proti nařčení důkladně ohrazuje. 

„Jsme soukromá společnost a nemáme nevhodné vazby na jakoukoliv vládu, včetně té ruské. Jediné rozumné vysvětlení je, že jsme se ocitli uprostřed geopolitického boje,“ odmítl nařčení z USA šéf firmy Eugene Kaspersky s tím, že mu připomíná scénář céčkového špionážního filmu.

Kompletní vyjádření Kaspersky Lab

„Společnost Kaspersky Lab nemá žádné vazby na vlády, nikdy nepomáhala a ani nebude pomáhat žádným vládám jakéhokoliv státu v kyberšpionážních aktivitách. Společnost má za sebou dvacetiletou historii v oboru IT bezpečnosti, přičemž vždy splňovala jak nejvyšší etické obchodní postupy, tak i důvěryhodné postupy vývoje nových technologií. Kaspersky Lab považuje za nepřijatelné, že je nespravedlivě obviňována z něčeho, k čemu neexistují jasné důkazy, které by toto nařčení potvrzovaly. Zdá se, že se společnost Kaspersky Lab jakožto soukromá firma stala nástrojem geopolitického boje, kdy se ji každá ze stran snaží využít jako pěšáka ve své politické hře.

Eugene Kaspersky, CEO a zakladatel Kaspersky Lab, opakovaně nabídl, že se setká s vládními představiteli a že bude vypovídat před Kongresem USA. Rovněž je připraven poskytnout zdrojový kód společnosti k oficiálnímu auditu, který pomůže vyřešit veškeré otázky vlády USA vztahující se ke společnosti. Kaspersky Lab zůstává i nadále k dispozici všem vládním organizacím, které budou vyžadovat spolupráci při jakékoli formě vyšetřování. Společnost je přesvědčena, že podrobnější přezkoumání jejích aktivit potvrdí, že jsou veškerá obvinění neopodstatněná.“

Kaspersky vystudoval kryptografii na škole podporované KGB a v minulosti pracoval v ruské vojenské rozvědce. Agentura Bloomberg informovala, že zaměstnanci Kaspersky tvořili doprovod ruských agentů FSB při jejich zásazích. 

Firma nedávno oznámila celosvětový start svého antiviru pro domácí použití, který hodlá nabízet zdarma. Američtí bezpečnostní experti ale ruskému antiviru nedůvěřují.  

„Antivirus poskytuje spolehlivý vzdálený přístup, který může být použitý k jakémukoliv účelu. Od spuštění zničujícího útoku, až po sledování tisíců nebo dokonce milionů uživatelů,“ řekl NYT bezpečnostní expert a někdejší příslušník NSA Blake Darché.

Kaspersky používá i brněnská městská policie či špičkové výzkumné instituce

To firmy i instituce musejí platit. Jak plyne z dokumentů umístěných v registru smluv, brněnská městská policie od Rusů koupila nejenom antivirový program, ale i zabezpečení e-mailových schránek a serverů za půl milionu. 

Podle mluvčího Jakuba Ghanema si strážníci antivirus vybrali kvůli široké databázi virů. „Informace o programu Kaspersky jsme zaznamenali. Obracíme se na zprostředkovatelskou firmu s žádostí o vyjádření k bezpečnosti softwaru,“ konstatoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Že by prostřednictvím softwaru, který má počítače chránit, mohli naopak hackeři unikátní výzkumy krást, neobávají ani akademici. Antivirový program Kaspersky brání i počítače Ústavu fyzikální chemie pojmenovaném po Nobelistovi Jaroslavu Heyrovském. 

Prestižní instituce nakoupila 250 licencí na tři roky za takřka sto tisíc korun. Stejný antivirový program ale nakoupil i Ústav informatiky akademie věd. A Mendelova univerzita v Brně pořídila rovnou 1500 licencí za 210 tisíc korun.

To, že české úřady antivirový program používají, se přitom příliš nelíbí šéfovi Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušanu Navrátilovi. 

„Můj názor je ten, že bychom měli používat hardware či software pouze států, kteří jsou našimi spojenci – ať už v EU, či v NATO. Problém je v zákoně o veřejných zakázkách. Ten to takto rozlišovat neumožňuje,“ řekl před časem v rozhovoru pro MF DNES.

BIS varovala i před Číňany

Podezření západních agentů se ale netýká jen Rusů, ale i čínských firem. 

Vyzvědačství má v Číně tradici. Proč by Česko mělo být výjimkou?

„V čínském hardwaru mohly existovat úmyslně vložené chyby. Ty mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací,“ varovala ve své zprávě před čínskými firmami Huawei a ZTE v roce 2014 i česká Bezpečnostní informační služba ČR (BIS).

Registr smluv ale nyní dokládá, že své počítačové sítě z výrobků Huawei skládá například i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Ministerstvo vnitra, policie i Úřad vlády ČR nakupují od Huawei mobily či modemy. 

Jak dříve upozornily LN, zákazníkem firmy, kterou založil někdejší vojenský technik Žen Čeng-fej, je od roku 2014 i Hrad. Ten výměnou za stovky telefonů Číňanům poskytuje lístky na hradní akce či občasný pronájem prostor.

„Bez komentáře,“ nevyjádřil se národní šéf přes počítačovou bezpečnost Navrátil k tomu, zda on by si čínský telefon pořídil. Výrobkům Huawei se ale nevyhnou ani majitelé zcela jiných značek mobilů. 

Firma je totiž masivním dodavatelem infrastruktury pro české mobilní operátory, přes kterou data z mobilů tečou. Zásadní konkurenty dlouhodobě trumfuje cenou.

I Huawei jakoukoliv nekalou spolupráci s čínskou vládou důrazně popírá.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...