Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádní ušlapaní ani epidemie. Alláh a obří most ochránili muslimskou pouť

  12:01aktualizováno  12:01
Muslimská pouť do Mekky v sobotu vyvrcholila a na rozdíl od předešlých let ji neprovázely žádné vážnější incidenty. Výrazně k tomu napomohl zbrusu nový pětipatrový most Džamarat, který vede k pilířům symbolizujícím Satana. V minulosti bylo toto místo dějištěm mnoha tragédií, kdy dav ušlapal stovky poutníků. A v Mekce se nerozšířila ani prasečí chřipka, čehož se organizátoři obávali.

Na konec pouti do Mekky musí muslimové sedmkrát obejít Kaabu (28. listopadu 2009) | foto: AP

Letošní hadždž byl úspěchem, pochvalovali si podle televizní stanice Al-Džazíra saúdskoarabští činitelé. Ti se nejvíce obávali rozšíření viru H1N1 mezi obrovským množstvím poutníků. Proto zavedli mimořádná opatření, například instalovali speciální termokamery u vstupů na poutní místa, která jsou schopna odhalit zvýšenou teplotu.

Muslimští poutníci na cestě k pilířům symbolizujícím Satana. Jejich bezpečí má zaručit nový pětipatrový most (27. listopadu 2009)

Nakonec úřady registrovaly ani ne sto případů onemocnění prasečí chřipkou. Pět lidí na ni zemřelo, všechny oběti ale měly i další zdravotní problémy. Na letošní pouť do Mekky, kterou má aspoň jednou za život vykonat každý Muslim, přitom vyrazilo na 2,3 milionů lidí.

Muslimští poutníci na cestě k pilířům symbolizujícím Satana. Jejich bezpečí má zaručit nový pětipatrový most (27. listopadu 2009)

Většina z nich také otestovala nový pětipatrový most v údolí Míná, kde se koná jeden z nejdůležitějších rituálů této pouti - kamenování Satana. To bylo v minulosti jedním z nejnebezpečnějších momentů hadždže. Stovky lidí tu byly ušlapány například v letech 1990, 1994, 2004 či 2006.

Kamenování

Letos dostavěný most má podobným situacím zabránit. Což se, alespoň při premiéře, podle televizní stanice CNN povedlo. "Jediným incidentem, který jsem viděl, bylo, že vrátili nějaké postižené ženy. Báli se, že by mohly být zraněny," popsal muslim ze Spojených států Irtiza Hasan.

Hadždž - kamenování Satana

Součástí nového projektu je i obměna tří starých pilířů symbolizujících Satana. Nahradil je stejný počet 26 metrů dlouhých zdí, mnozí poutníci se totiž do pilířů v minulosti netrefili a kameny zasáhly věřící na protější straně.

Hadždž - muslimští poutníci se modlí v Arafátu poblíž Mekky. (26. listopadu 2009)

Kamenování Satana je rozvrženo do tří dní. Věřící házejí po sedmi kamenech na tři "pilíře" a volají přitom formuli Allahu akbar - Bůh je veliký. Tři pilíře představují podle Koránu to, jak prorok Ibráhím (pro židy a křesťany Abrahám) třikrát odolal pokušení Satana, aby neposlechl boží příkaz obětovat syna Ismáíla (biblický Izák).

Pouť do Mekky provázela opatření proti viru H1N1 (26. listopadu 2009)

Posledním důležitým momentem hadždže byl návrat z údolí Míná do Mekky, kde měli muslimové ještě jednou navštívit mešitu Al-Masdžíd al-Haram a sedmkrát obejít Kaabu.

Letošní pouť do Mekky poznamenaly nejhorší záplavy v Saúdské Arábii za poslední roky, které zasáhly i nedaleké město Džidda. Zahynulo při nich kolem sta lidí, mezi mrtvými ale podle všeho nejsou žádní poutníci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...Najdete na iDNES.cz