Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádné majetkové požadavky vůči Česku, vzkázal Schröder vysídlencům

  12:45aktualizováno  12:45
Spolkový kancléř Gerhard Schröder na shromáždění Svazu vyhnanců zdůraznil, že německá vláda nebude uplatňovat vůči Česku žádné majetkové nároky. Jeho prohlášení vzbudilo nevoli i překvapení. Kancléř tak potvrdil platnost loňského společného prohlášení s premiérem Milošem Zemanem o tom, že Benešovy dekrety vyhasly a Němci nebudou mít žádné majetkové požadavky.
Schröder na výročním zasedání svazu promluvil jako vůbec první německý kancléř.

"Je třeba po pravdě říci, že politické názory moje a mé strany SPD a postoje Svazu vyhnanců se neshodují," poznamenal hned v úvodu kancléř.

Svaz vyhnanců (BdV) sdružuje krajanské spolky Němců vysídlených po druhé světové válce ze zemí střední a východní Evropy. Slavnostní shromáždění se konalo u příležitosti 50. výročí přijetí Charty vyhnanců (5. srpna 1950 ve Stuttgartu).

K nepříjemnému překvapení přítomných Schröder jednoznačně prohlásil, že Německo nemá žádné územní nároky vůči svým evropským sousedům. "Území, která patřila před válkou k Německu, zůstanou samozřejmě součástí německé historie a německého kulturního dědictví, ale podle platného mezinárodního práva, které uznáváme, již nejsou součástí našeho státu," prohlásil.

Na druhé straně kancléř ocenil význam Charty vyhnanců a vyzdvihl zvláště její smířlivý tón a odmítnutí pomsty. Připomněl, že už autoři tohoto dokumentu se přihlásili ke společné Evropě, a s uznáním se zmínil o přínosu vysídlenců k poválečné obnově a rozvoji Německa. Pochválil BdV také za to, že se distancuje od pravicového extremismu a neofašismu.

Minulost je uzavřena, řekl Schröder už loni v březnu
Tečku za bolestnými otázkami novodobých vztahů mezi Čechy a Němci, vyhnáním a odsunem sudetských Němců a jejich majetkovými nároky vůči Praze udělali premiér Zeman a kancléř Schröder loni v březnu. "Dohoda nezatěžovat vzájemné vztahy minulostí znamená, že minulost je uzavřena," prohlásil tehdy jednoznačně Schröder.

Jugoslávské dekrety z roku 1943 a československé Benešovy dekrety z roku 1945 nařídily vyvlastnění a vysídlení příslušníků německých menšin po válce. Deset procent z asi tří milionů vysídlenců při tom údajně zahynulo. Většina z těch, kdo přežili, se usídlila v Bavorsku, zbytek v Rakousku

"Požadavky organizací vyhnanců nemají na německou zahraniční politiku vliv a spolková vláda nehodlá žádné majetkové nároky vůči České republice vznášet," uvedl krátce pod podpisu dohody kancléř.

Zeman se jménem české vlády naopak distancoval od Benešových dekretů, když uvedl: "Při zachování kontinuity českého právního řádu účinnost některých zákonných opatření přijatých po roce 1945 již vyhasla."

Při letošní květnové návštěvě prezidenta Václava Havla v Berlíně kancléř Schröder k otázce zrušení Benešových dekretů jednoznačně prohlásil: "Německo bez výhrad podporuje přání České republiky vstoupit do EU bez jakýchkoli předběžných podmínek. Někdy se takové názory objevují a my je pokládáme za chybné."

"Považuji v této souvislosti za dostačující prohlášení premiéra Zemana o vyhaslosti Benešových dekretů a stojím si za tím, co jsem tehdy řekl: Německo nemá žádné majetkové požadavky vůči České republice. Pozitivní vývoj česko-německých vztahů nesmí nikdo zpochybnit," dodal tehdy kancléř.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz