Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádné další „zametání Čunka“. Justici čekají největší změny za dvacet let

  5:23aktualizováno  7:23
Justici i státní zastupitelství čekají pořádné změny. S cílem zabránit úplatkářství se objeví protikorupční senáty i žalobci, zruší se i vrchní soudy. Posílí se policie i pravomoci ombudsmana. Navrhované změny by také měly výrazně přispět ke zrychlení soudních procesů.

Vrchní soud v Olomouci

Ten případ tíží českou justici už tři roky: v souvisícím sporu o takzvané justiční mafii ostatně v pondělí padl další rozsudek. Na počátku stálo rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství odebrat vyšetřování korupčního případu vicepremiéra Jiřího Čunka dohledovému žalobci a přidělit jej jinému, který kauzu zastavil.

Protikorupční opatření

1. Protikorupční soudní senáty a specializovaní žalobci.
2. Větší nezávislost státního zastupitelství, automatické přidělování případů žalobcům.
3. Posílení operativy a nezávislosti v elitní protikorupční policii.
4. Posílení pravomocí ombudsmana.
5. Zákaz účastnit se veřejných zakázek pro firmy s nejasnou vlastnickou strukturou.
6. Veřejné informace o tom, jak hlasovali radní v obcích a krajích.
7. Nasazení "agenta provokatéra", ale jen u vážného podezření na korupci a pod dohledem soudce.
8. Snazší přístup k majetkovým přiznáním politiků.

Už brzy by něco podobného nemělo být možné. Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV totiž připravují sérii kroků, která by zlepšila pozici státu v boji proti korupci a zprůhlednila justici. MF DNES se podařilo získat seznam plánovaných opatření.

Jako první vzniknou speciální senáty na jednotlivých soudech a státní zástupci, kteří se budou věnovat jen boji s korupcí a závažnou ekonomickou kriminalitou. Nejvyšší státní zastupitelství tak už nebude moci přidělit případ jakémukoliv žalobci, ale jen místnímu specialistovi.

"Vyjednavači všech stran se na tom shodují. V případech korupce je trestní proces velice složitý, proto je nutné, aby se jím zabývali specialisté," říká Vít Bárta, vyjednavač za Věci veřejné. Nutnost mít na soudech odborníky, kteří se vyznají ve finančně složitých případech, ukázala kauza Berkovy konkurzní mafie. Tu původně dostal v Táboře na starost soudce těsně před důchodem, který případ očividně nezvládal.

Nikoliv náhoda, ale odbornost

Vyjednavači koaličních stran chtějí rovněž posílit nezávislost státního zastupitelství. A to tím, že by existoval jasně daný systém přidělování případů.

"Dnes vedoucí státní zástupce rozhoduje, kdo co bude rozpracovávat. Nově by existoval přesný rozvrh práce a žalobce by dostával kauzy automaticky podle míry své specializace," popisuje vyjednavač TOP 09 Stanislav Polčák, který přednáší právo na vysoké škole.

Koaliční odborníci si také uvědomují, že pro boj s úplatkářstvím a finanční kriminalitou je nutné posílit také protikorupční policii. Ta čelí kritice za nedostatečné výsledky v posledních letech. Strany chtějí zvýšit počet jejích expozitur a dát jí peníze na více detektivů v terénu.

Po větší specializaci v policii a justici u ekonomické kriminality už dlouho volá i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. "Problém je v relativně nízké profesní úrovni policejních útvarů, státních zástupců i soudců," říká Rychetský.

Koalice se zabývá i nápadem na posílení pravomocí ombudsmana: mohl by k Nejvyššímu soudu podávat stížnosti pro porušení zákona. A tedy požádat o přezkoumání už pravomocného rozsudku. Toto oprávnění nařídit prověření jakéhokoliv případu má nyní ministr spravedlnosti. Vyjednavači VV a TOP 09 upozorňují, že ministr je politik a mohl by tuto pravomoc zneužít.

Rekordmanem v podávání stížností pro porušení zákona byl exministr Pavel Němec. Ten posílal přibližně 200 stížností ročně. Zastal se například obchodníků s lehkými topnými oleji. "Pokud existuje právní cesta, jak napravit nespravedlivý rozsudek, jsem povinen to učinit," hájil tuto činorodost Němec.

Vyjednavači ODS, TOP 09 a VV se také dohodli na tom, že se veřejných zakázek budou moci v budoucnu účastnit pouze společnosti s jasnou vlastnickou strukturou. Nesmějí tedy mít akcie na doručitele, u nichž nelze zjistit, kdo je fakticky vlastní. Straničtí odborníci tím chtějí zabránit tomu, aby politici a úředníci přidělovali zakázky spřízněným, či dokonce svým firmám.

Věci veřejné navíc požadují úplné zrušení akcií na majitele. To zatím naráží na odpor ODS. "My jsme jasně řekli, že náš protikorupční balíček je pro nás velmi zásadní," říká vyjednavač VV Vít Bárta.

Konec tajností s hlasováním

Dalším opatřením v boji proti korupci a klientelismu, na němž se koalice shoduje, je zveřejnění informací o tom, jak hlasují jednotliví ministři, ale i radní v krajích a obcích. V praxi by to fungovalo stejně jako u poslanců a senátorů - každý občan by si mohl po hlasování na internetu vyhledat, pro co jeho zástupce ve vládě či krajské a obecní radě zvedl ruku.

Věci veřejné také patrně prosadí návrh, aby se občané snáze dostávali k majetkovému přiznání politiků. Strany se nyní dohadují o tom, do jaké míry lze zavést agenta provokatéra, klíčový předvolební hit Věcí veřejných. Agent by měl zkoušet korupční odolnost úředníků.

Vyjednavači se zatím shodli na tom, že agent nesmí provokovat k úplatku bez konkrétního podezření. "Agent bude moci nabízet úplatek jen při závažném podezření. Musí to být vyškolený specialista, který je pod přísným dohledem státního zástupce či soudce, jenž odpovídá za zákonnost," řekl MF DNES jeden z vyjednavačů.

"Kvůli nebezpečí zneužití apelujeme na to, aby testy korupční odolnosti schvaloval věcně příslušný soud na základě existence důvodného podezření," potvrzují v prohlášení Věci veřejné.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz