Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná skutečná reforma, jen byznys a prodej testů

  0:01aktualizováno  0:01
Jsem studentem třetího ročníku gymnázia a v příštím školním roce mě pravděpodobně čeká státní maturita. Mám sedmnáct let a o politické dění se příliš nezajímám.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Každý den dojde na světě ke spoustě smutných událostí, tak proč ještě plakat nad lidmi, kteří se za pohádkové peníze z daní mých rodičů fackují a vzájemně se častují vztyčenými prostředníky? To vše v teple a pohodlí Poslanecké sněmovny.

Za tu dobu přípravy už by maturita měla být dokonalá

Nevidím do zákulisí přípravy státních maturit, nicméně z televize a médií si lze vytvořit určitou představu. Hned od začátku mi bylo jasné, že státní maturita bude něco naprosto výjimečného. Vždyť se připravuje již od poloviny devadesátých let!

Tak dlouho netrvala ani příprava poslední olympiády ve Vancouveru a ti z vás, kteří ji sledovali, mi dají za pravdu, že zejména zahájení byla velkolepá podívaná. Člověka by napadlo, že po tak dlouhé přípravě již bude maturita dovedena k dokonalosti, zvlášť má-li oproti zimní olympiádě tu obrovskou výhodu, že k jejímu konání není zapotřebí sníh. Podle mě je pravdou spíše opak.

V zásadě nejsem proti nové podobě maturitní zkoušky, co mě však velmi znepokojuje je právě její nepřipravenost. Studenti nevědí, co se bude přesně dít. Ani naši profesoři nám nejsou schopni dát jednoznačnou odpověď, a to i přes neustálá školení a školení o školení.

Páni politici se zřejmě rozhodli zpestřit nám naše nezáživné mládí trochou adrenalinu a vyzkoušet na nás svůj výtvor. Pointa hry spočívá v tom, že nikdo dopředu nic neví. Samozřejmě, pročpak by si politici dělali hlavu s naší budoucností, když oni jsou již přece za vodou? Oni již vzdělání a titulů dosáhli, popřípadě zakoupili na Právnické fakultě ZČU v Plzni.

Studente, uč se a plať

Z průběhu dění okolo státních maturit je podle mě stále jasnější, že víc než o reformu jde hlavně o výnosný byznys. Třeba jen z informačních brožurek, kterými jsme zaplavováni. Jejich hlavní smysl vidím v naverbování studentů na různé placené "předtesty" a podobně.

Chudáky profesory zase otravuje formou školení a různých e-learningů. O zajištění jednotlivých zkoušek se mají starat soukromé firmy, které jistě nepřijdou zkrátka, jak je v České republice zvykem.

Nová maturita má zkrátka mnoho odpůrců z řad učitelů i žáků, o čemž svědčí i petice proti jejímu zavedení, kterou již podepsalo více než 130 středních škol z celé republiky. Nám, obyčejným studentům, nezbývá než doufat, že maturitní zkoušku nějak zvládneme.

Všem maturantům přeji hodně úspěchů a těm mladším přeji, aby se informace o budoucí povinné maturitě z matematiky ukázaly jen jako černý humor ze strany politiků.

Pavel Kovařík,
Gymnázium Čajkovského, Olomouc

Autor dostane od redakce knížkuHlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory....

STUDENTI: Lidé nikdy nebudou dobro a zlo vnímat stejně

Ilustrační snímek

Globální morálka? Že všichni lidé mají stejně nastavené hodnoty? Že všichni musíme vnímat dobro a zlo stejně? Na světě...

STUDENTI: OSN vznikla podle vítězů 2. světové války. To ji brzdí

Logo OSN

Hlavním úkolem organizace je udržování míru ve světě a právě k tomuto cíli slouží mírové mise OSN. Za posledních 50 let...

Najdete na iDNES.cz