Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žadatelé o půdní byty mají naději

  8:13aktualizováno  8:13
Praha - Pro zájemce o adaptaci podkroví na území Pražské památkové rezervace by brzy měly začít platit nové podmínky. Odbor památkové péče magistrátu předloží v říjnu městské radě novou metodiku pro půdní nástavby, vestavby a ochranu střešní krajiny. Dokument by měl upravit plošný zákaz zásahů do půdních prostor historického centra.

Letos v lednu vydal Státní ústav památkové péče metodické vyjádření, kterým nad půdami historického centra de facto vyhlásil stavební uzávěru. Zakázal totiž jakoukoliv půdní vestavbu v každém domě starším než sto let.

Podle tiskové mluvčí České komory architektů Markéty Kohoutové památkové úřady nezvládaly nápor desítek žádostí o povolení výstavby podkrovních bytů a řešily to po svém. "Zpracovat příslušné množství odborných stanovisek asi bylo nad rámec jejich možností, proto se uchýlily k velmi nestandardnímu řešení a na území pražské památkové rezervace pro jistotu zakázaly vše," míní Kohoutová.

"Zamítlo se i mnoho věcí, které by byly přípustné," přiznal zástupce ředitelky odboru památkové péče Jiří Musálek. V budoucnosti by památkáři měli každou žádost posuzovat individuálně. "Každou žádost projedná sbor expertů, poradní orgán, který od letošního ledna působí při našem odboru," sdělil Musálek s tím, že pokud například hygienici povolí takové řešení osvětlení, které je přípustné z hlediska památkové ochrany, verdikt odboru památkové péče může být kladný.

Miloš Solař ze Státního ústavu památkové péče však namítá, že ochrana památek musí být vždy komplexní. Podle jeho názoru je především nutné předem stanovit transparentní pravidla. "Pokud se právo případ od případu nalézá, dává to příslušnému úřadu neomezenou moc a podporuje korupci," soudí Solař.

Novou metodiku magistrátních památkářů považuje se skvělou. Nicméně není materiálem, který by oslovil širokou veřejnost, aby investoři, projektanti či majitelé půd získali jasnou představu o mantinelech, ve kterých se mohou pohybovat. "Na metodiku by měla navázat zjednodušená verze pro orientaci neodborníků," soudí Solař. "Nic to však nemění například na tom, že na Malé Straně je už nástaveb či vestaveb příliš a další by se neměly objevovat," dodává.

Po individuálním přístupu volali hlavně představitelé první městské části, která s úpravami půdních prostor počítá při privatizaci obecních bytů. Nedávno však adaptace podkroví ve třech domech na rohu ulic Elišky Krásnohorské a Bílkovy v Praze 1 vyvolaly bouři nevole. Nájemníci kubistických domů dokonce proti tomuto záměru sepsali petici. Vestavby podle jejich názorů zcela zničí kubistickou architekturu.

Stavební povolení však bylo vydáno na základě schválení odboru památkové péče magistrátu a kladného posudku Státního ústavu památkové péče. "Do architektury to absolutně nezasahuje. Nenaruší pohled do střešní krajiny, jinak by to památkáři nepovolili," uvedl místostarosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Žádný metodický dokument však nemá povahu závaznou. Je pouze jedním z výchozích podkladů, byť důležitým, pro budoucí správní rozhodnutí. Regulační podmínky památkové péče může nařídit pouze územní, popřípadě regulační plán. Jakýmsi zadáním pro jeho vytvoření by měla být právě nová metodika .

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Silné deště, drsný zásah strážníků a největší vzducholoď

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Do minulého týdne výrazně zasáhlo počasí. Do Česka dorazily silné bouřky a právě snímek ze zasažených míst se stal...

Narodilo se jim dítě s Downovým syndromem, na příspěvek čekali měsíce

Anežka během hipoterapie.

Anežka se narodila s Downovým syndromem. Ve čtrnácti měsících neseděla, nelezla, ani se neplazila. Její rodiče tedy...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta
Upečte si jednoduchý slaný štrůdl z listového těsta

Poctivý štrůdl z domácího těsta se zelím a uzeným masem je ideální pro návštěvy.

Najdete na iDNES.cz