Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žadatelé o půdní byty mají naději

  8:13aktualizováno  8:13
Praha - Pro zájemce o adaptaci podkroví na území Pražské památkové rezervace by brzy měly začít platit nové podmínky. Odbor památkové péče magistrátu předloží v říjnu městské radě novou metodiku pro půdní nástavby, vestavby a ochranu střešní krajiny. Dokument by měl upravit plošný zákaz zásahů do půdních prostor historického centra.

Letos v lednu vydal Státní ústav památkové péče metodické vyjádření, kterým nad půdami historického centra de facto vyhlásil stavební uzávěru. Zakázal totiž jakoukoliv půdní vestavbu v každém domě starším než sto let.

Podle tiskové mluvčí České komory architektů Markéty Kohoutové památkové úřady nezvládaly nápor desítek žádostí o povolení výstavby podkrovních bytů a řešily to po svém. "Zpracovat příslušné množství odborných stanovisek asi bylo nad rámec jejich možností, proto se uchýlily k velmi nestandardnímu řešení a na území pražské památkové rezervace pro jistotu zakázaly vše," míní Kohoutová.

"Zamítlo se i mnoho věcí, které by byly přípustné," přiznal zástupce ředitelky odboru památkové péče Jiří Musálek. V budoucnosti by památkáři měli každou žádost posuzovat individuálně. "Každou žádost projedná sbor expertů, poradní orgán, který od letošního ledna působí při našem odboru," sdělil Musálek s tím, že pokud například hygienici povolí takové řešení osvětlení, které je přípustné z hlediska památkové ochrany, verdikt odboru památkové péče může být kladný.

Miloš Solař ze Státního ústavu památkové péče však namítá, že ochrana památek musí být vždy komplexní. Podle jeho názoru je především nutné předem stanovit transparentní pravidla. "Pokud se právo případ od případu nalézá, dává to příslušnému úřadu neomezenou moc a podporuje korupci," soudí Solař.

Novou metodiku magistrátních památkářů považuje se skvělou. Nicméně není materiálem, který by oslovil širokou veřejnost, aby investoři, projektanti či majitelé půd získali jasnou představu o mantinelech, ve kterých se mohou pohybovat. "Na metodiku by měla navázat zjednodušená verze pro orientaci neodborníků," soudí Solař. "Nic to však nemění například na tom, že na Malé Straně je už nástaveb či vestaveb příliš a další by se neměly objevovat," dodává.

Po individuálním přístupu volali hlavně představitelé první městské části, která s úpravami půdních prostor počítá při privatizaci obecních bytů. Nedávno však adaptace podkroví ve třech domech na rohu ulic Elišky Krásnohorské a Bílkovy v Praze 1 vyvolaly bouři nevole. Nájemníci kubistických domů dokonce proti tomuto záměru sepsali petici. Vestavby podle jejich názorů zcela zničí kubistickou architekturu.

Stavební povolení však bylo vydáno na základě schválení odboru památkové péče magistrátu a kladného posudku Státního ústavu památkové péče. "Do architektury to absolutně nezasahuje. Nenaruší pohled do střešní krajiny, jinak by to památkáři nepovolili," uvedl místostarosta Prahy 1 Vladimír Vihan.

Žádný metodický dokument však nemá povahu závaznou. Je pouze jedním z výchozích podkladů, byť důležitým, pro budoucí správní rozhodnutí. Regulační podmínky památkové péče může nařídit pouze územní, popřípadě regulační plán. Jakýmsi zadáním pro jeho vytvoření by měla být právě nová metodika .

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz