Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádat o dávky přes internet není složité

  14:38aktualizováno  14:38
Státní správa začíná využívat možností elektronického podpisu. Jednou z prvních vlaštovek je podávání žádostí o dávky sociální podpory. Za projektem stojí ministerstvo práce a sociálních věcí a 1. CA jako akreditovaný tuzemský poskytovatel certifikačních služeb. Vlastní informační systém vyvinula firma OK system. Využití počítače ke komunikaci s úřady není příliš složité.

K tomu, aby mohl člověk zažádat o podporu, musí vlastnit certifikát s elektronickým podpisem vydaný První certifikační autoritou, doplněný o identifikátor určený pouze pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Žádosti o dávky pak najde na adrese www.mpsv.cz.

S tím teoreticky není žádný problém. Elektronické podpisy vydává certifikační autorita už od začátku dubna. K jejich získání je třeba z webové stránky www.ica.cz stáhnout formulář na žádost, vyplnit jej a na disketě donést na kontaktní místo autority.

Spolu s žádostí musí klient předložit dva průkazy totožnosti, například občanský průkaz a pas. Autorita po ověření údajů generuje elektronický podpis, který si potom klient nainstaluje do svého počítače.

V současné době se nabízejí dva druhy certifikátů - Standard a Comfort. V případě levnější verze Standard jsou veškeré údaje nainstalovány do počítače klienta. To znamená, že se můžete "elektronicky podepisovat" na tomto jednom určeném počítači a žádném jiném. Vydání certifikátu stojí 700 korun za rok.

Díky dražší verzi Comfort za 1610 korun ročně není třeba potřebné údaje instalovat do počítače, jsou totiž uloženy na speciální čipové kartě. Nutnou podmínkou pro  používání této verze je však čtečka čipových karet, což představuje další výdaje navíc.

Každý, kdo chce elektronicky požádat o sociální dávky, se musí podívat na internetové stránky ministerstva práce a sociálních věcí. Tam je umístěn odkaz na formuláře žádostí o dávky státní podpory. Vybere si formulář na požadovanou dávku a určí časové období, za které by měla být vyplacena.

Po vyplnění žádosti program sám zkontroluje, zda některý údaj nechybí. Program po vyplnění všech údajů ještě informuje, které další dokumenty a potvrzení je nutné doložit, aby žádost úřad přijal.

Po stisknutí tlačítka "Podepsat a podat" se otevře v počítači "okno", kde si žadatel vybere svůj druh certifikátu a kontaktní místo, kam chce formulář doručit, případně může připojit svou e-mailovou adresu. Žádost pak stačí spolu s elektronickým podpisem odeslat.

Jak se vlastně elektronický podpis používá? Na počítači vyplníte dokument a speciální program uložený v počítači nebo na čipové kartě vybere určité údaje a spolu s osobními daty z nich vytvoří pomocí soukromého klíče šifru, která je pak přiložena k danému dokumentu.

Vypadá to komplikovaně, ale v praxi jde o jednoduchý úkon: vypíšete dokument, zvolíte tlačítko podepsat a všechny šifrovací kroky provede sám program, prostřednictvím soukromého klíče.

Zpráva je pak odeslána příjemci, který má k dispozici veřejný klíč, pomocí kterého rozluští danou šifru připojenou k dokumentu. Porovnáním se zaslaným dokumentem může posoudit, zda údaje z rozklíčovaného elektronického podpisu souhlasí s údaji uvedenými v dokumentu.

Veřejný klíč může získat příjemce různými způsoby: dostane jej osobně od majitele, může ho hledat (pokud je veřejně k dispozici s uvedením, komu patří) obvykle na internetu, případně ho lze získat od poskytovatele certifikačních služeb.

Vyhnout se čekání na úřadě díky e-podpisu není zatím možné. Použití počítače může nahradit první návštěvu, při které se vyplňuje žádost. U většiny dávek je třeba k žádosti přiložit ještě další dokumenty, jako je potvrzení o výši příjmů nebo o studiu dětí.

S doklady se musí na úřad dojít buď osobně, nebo je poslat dopisem. Žadatel může potřebné doklady doručit poštou, ale existuje riziko, že správně nevyplní všechny položky a stejně se bude muset na úřad vydat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu. Chci se najíst, vtipkoval

Gruzínský exprezident a odvolaný oděský gubernátor Michail Saakašvili u soudu v...

Kyjevský soud zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...Najdete na iDNES.cz