Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zacpat nosy, zápach z ropných lagun v Ostravě opět výrazně zesílí

  20:50aktualizováno  20:50
Obyvatelé Ostravy se musí připravit, že zápach z místních ropných lagun v areálu někdejšího podniku Ostramo bude stále silnější. Těžba obsahu nádrží totiž finišuje, což však způsobí, že nejméně do prosince bude zápach výrazně intenzivnější.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Už minulý týden Ostravu potrápily vysoké koncentrace oxidů síry, které při likvidaci ekologické zátěže unikly do ovzduší. "V pátek mi teklo z očí, kašlala jsem. To všechno kvůli tomu zápachu. Mám panickou hrůzu z toho, že se to bude znovu opakovat," řekla Jana Koudelková z Ostravy-Mariánských Hor (o úniku oxidů síry čtěte zde).

Mnozí z lidí žijících v oblastech poblíž areálu Ostramo se teď bojí toho, že se situace bude opakovat. To podle zástupců sdružení Čistá Ostrava (SČO) a státního podniku Diamo nehrozí.

Těžba ropných kalů se zastavila.

Těžba ropných kalů z lagun

"Během prací asi došlo k pochybení. Zaměstnanci firem, které obsah lagun odstraňují, neměli při činnosti v noci informace o koncentracích oxidů síry v ovzduší. To by se ale už nemělo opakovat. Odteď budou informováni nonstop," říká ředitel ostravského závodu Diama Josef Havelka.

Současně ale podotýká, že nyní, když se finišuje s odtěžováním obsahu ropných lagun, bude i zápach, který z nich vychází, zřejmě o něco intenzivnější než jindy. "Myslím, že intenzivnější bude, ale v rámci limitů," upřesňuje Havelka.

Pach bude horší, upozorňují i inspektoři životního prostředí

Také vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě Radomír Štěrba poznamenává, že pro lidi žijící v okolí lagun intenzivnější vytěžování jejich obsahu znamená i větší pachovou zátěž.

"Každé větší nakládání s lagunami způsobí, že pachový vjem bude bohužel horší," říká Štěrba. Vytěžit obsah nádrží, kde jsou uloženy jedovaté kaly nashromážděné během stoleté historie zdejší chemičky, musí sdružení Čistá Ostrava do konce roku.

Původně to mělo stihnout už do 31. prosince 2010, tento termín mu ale na požádání stát posunul. Byl totiž problém s prodejem paliva vyráběného z obsahu lagun.

Co jsou to ropné laguny

Jedno z nejznečištěnějších míst v zemi. Více než sto let se tu ukládaly ropné kaly z továrny Ostramo. Ta pracovala s ropnými výrobky.

Ten by nyní už měl být podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Jiřího Sochora odstraněn. Palivo se podle něj má skladovat na skládce společnosti Celio v Litvínově a spalovat se bude v cementárně Lafarge v Čížkovicích v Ústeckém kraji.

Povolení pro možnost spalování se ale teprve vyřizuje. Podle státu ani SČO nic nebrání tomu, aby se obsah lagun do konce roku vytěžil. O tom ale pochybují třeba někteří politici na Ostravsku.

Obavy z toho, že se nestihne už jednou přesunutý termín pro vytěžení lagun, který je nyní stanovený na konec roku 2011, má například primátor Ostravy Petr Kajnar.

Zajistěte dodržení termínu, napsal primátor Nečasovi

Nedávno kvůli tomu napsal dopis premiéru Nečasovi. "Žádám, abyste se osobně zasadil o striktní dodržení termínů tak, jak jsou uvedeny ve stanovisku ministerstva životního prostředí ze 7. dubna 2010. Současně uvítám, pokud by dokončení realizace odstraňování staré ekologické zátěže proběhlo v předstihu," napsal premiérovi primátor.

Poté, co minulý týden do ovzduší uniklo při vytěžování obsahu lagun mnohonásobně vyšší množství oxidů síry, než povolují limity, apelovali regionální politici na své pražské kolegy znovu.

"Velmi mě rozhořčila zpráva o úniku nebezpečného množství oxidu síry do ovzduší, k němuž došlo v Ostravě při práci na likvidaci ropných lagun v bývalém Ostramu," uvedl ve svém prohlášení náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

Ostravské ropné laguny

Ostravské ropné laguny

"Budu požadovat po pracovnících odpovědných orgánů, především po ministerstvu životního prostředí, ale i po celé vládě, která přes protesty města schválila posunutí závazných termínů pro likvidaci lagun, aby celou záležitost nechali důkladně prošetřit," dodal Madej.

Kvůli úniku oxidů síry napsal premiérovi i hejtman Jaroslav Palas. Žádá, aby stát zajistil jednoznačné a důsledné prošetření příčin incidentu z minulého týdne.

Nebývale vysoký nárůst koncentrací oxidů síry, které byly v Česku podle odborníků nejvyšší za 20 let, zřejmě souvisel s tím, že se v areálu Ostrama teď odstraňuje obsah laguny, jejíž složení je nejagresivnější. "Byla celou dobu pokryta olejem a teď přišla jako poslední na řadu," říká Josef Havelka.

Firmě Geosan Group ze sdružení Čistá Ostrava, která vysoké koncentrace oxidů síry minulý týden zřejmě způsobila, teď hrozí až 7 milionů pokuty.

Areál bude zcela vyčištěný až v roce 2020

Ropné laguny Ostramo jsou největší ekologickou zátěží v kraji. Problematické jsou mimo jiné proto, že se nacházejí blízko ostravského sídliště Fifejdy, jehož obyvatele trápí nepříjemným zápachem.

Pokud sdružení Čistá Ostrava dodrží závazek ze smlouvy se státem a vytěží obsah lagun do konce roku, měl by se pak zápach z areálu zřejmě zmírnit. Ne ale úplně ustat. Sanace lagun bude pokračovat i v dalších letech. Kompletně vyčištěný areál má SČO předat investorovi v roce 2020.

Historie

1888: V Přívoze vzniká rafinerie minerálních olejů.
80. léta 20. století: Zpracování ropy v Ostramu stát zastavuje.
1991: Vítězslav Vlček privatizuje ziskové Ostramo za 132 milionů korun, zavazuje se, že se postará o odstranění ekologické zátěže. Firma ale postupně krachuje.
1996: Laguny od Ostrama kupuje za korunu stát.
1997: Ostramo zaplavuje Odra při červencové povodni, továrna už neobnoví výrobu.
2004: Sdružení Čistá Ostrava (SČO) vyhrává na jaře státní zakázku na likvidaci lagun za 3 miliardy korun.
2005: Odtěžování obsahu lagun má začít v roce 2007 a trvat tři roky. Do roku 2013 se mají kaly v podobě paliva odvézt.
2008: Obsah lagun se začíná těžit. SČO tvrdí, že laguny vytěží do prosince 2010. Se zpožděním začíná zkušební výroba ropného paliva.
2010: Vláda na začátku roku schvaluje odsunutí původních termínů o rok. Obsah lagun má být vytěžen do 31. prosince 2011, kaly v podobě paliva mají zmizet do konce roku 2014.
2011: Obsah lagun se těží, v noci z 22. na 23. září během prací uniká do ovzduší extrémně vysoké množství oxidů síry.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...

Bývalé pozemky Tomanovy rodiny vlastní firma vázaná na exšéfa úřadu

Miroslav Toman při projevu na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Lukrativní pražský pozemek rodiny šéfa potravinářské komory a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana levně...Najdete na iDNES.cz