Bulharské zdravotnice mluví s novináři krátce po svém propuštění z libyjského vězení.

Bulharské zdravotnice mluví s novináři krátce po svém propuštění z libyjského vězení. | foto: Reuters

Začneme nové životy, řekli bulharští zdravotníci

  • 22
Tři z šestice zdravotníků, kteří byli včera propuštěni z libyjského vězení, vystoupili před novináře. Děkujeme všem za to, co pro nás dělali, prohlásili na úvod. "Nechceme už vzpomínat na ošklivou minulost, musíme začít nové životy."

Začátek tiskové konference provázela nervozita. Zdravotnice a lékař palestinského původu, kteří posledních osm let strávili v libyjském vězení za údajné nakažení 426 dětí virem HIV, dlouho děkovali za podporu veřejnosti i úsilí států při jednání s Libyí.

"Drželo nás vědomí, že jsme nevinní a že máme vaši podporu," řekla Christiana Valcheva. Dokonce už byla schopna mluvit o odpuštění svým mučitelům. "Nevím, jestli budu chtít revanš, ale jednotlivci nejsou příčinou toho, co se s námi ve vězení dělo," dodala.

"Měli jsme prostě smůlu, každý se může ocitnout před soudem," odpověděl její kolega Ashraf Alhajouj na otázku po primární příčině celé anabáze, která je málem stála životy.

Co se děje, se Bulharsko dovědělo šeptem
První rok věznění byl podle zdravotníků vůbec nejhorší. "Žili jsme ve velmi špatných podmínkách, nemohli jsme se ani pohybovat, byli jsme mučeni," vzpomínala na okamžiky roku 1999 zdravotní sestra Nasya Nenova. 

Sama prý dodnes neví, co všechno věděli zástupci bulharského státu, kteří tehdy sestry několikrát navštívili ve vězení. "Teprve v roce 2000 jsem mohla konzulovi pošeptat, jak s námi zacházeli. Sami asi nevěděli, co se vlastně děje," odmítla kriticky soudit své krajany.

V následujících letech se prý už podmínky výrazně zlepšily. "Po prvním vyřčení rozsudku mě oddělili od skupiny a převezli do cely v Tripolisu. Víte, já nemám vládu, která by se o mě postarala," připomněl své palestinské kořeny lékař, jenž během věznění přijal bulharské občanství.

Vraťte je za mříže, žádají rodiny nakažených dětí
Libyjské soudy zdravotníkům opakovaně rozdaly tresty smrti, které nakonec Nejvyšší soudní rada zmírnila na doživotí. - více zde

Po diplomatickém jednání Evropské unie v čele s Francií pak Libyjci včera vydali zdravotníky do Bulharska a prezident Parvanov jim krátce po jejich příletu do Sofie udělil milost. - více zde

Rodiny nakažených dětí dostaly po milionu dolarů (více zde). Přesto požadují, aby Libye přerušila styky s Bulharskem, vyhostila jeho diplomaty a zdravotníci se vrátili za mříže.

"Rodiny oficiálně žádají, aby Interpol znovu zatkl odsouzené zdravotníky. Zbytek svých životů by měli strávit ve vězení," stojí v prohlášení libyjské Asociace pro rodiny dětí nakažených virem HIV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video