Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začne oprava nejvyšší budovy Prahy

  10:17aktualizováno  10:17
Pankrác - Opět o něco reálnější je výstavba „pražského Manhattanu“ na Pankráci. Přes neustálé protesty odborníků i veřejnosti odsouhlasil odbor památkové péče magistrátu dostavbu a modernizaci budovy bývalého Československého rozhlasu. Společnost ECM, která chce na pankrácké pláni vybudovat moderní administrativní centrum, však musela své původní představy korigovat.

"Pod tlakem památkářů jsme museli obětovat tři patra z plánovaného navýšení," sdělil ředitel projektu Tomáš Laštovka. "Sice se nám to nelíbí, donkichotské války však už máme za sebou," komentoval verdikt. Budova tak bude měřit stávajících 109 metrů a bude mít 27 nadzemních podlaží.

Podle mínění Státního památkového ústavu i řady architektů plánovaný komplex mrakodrapů naruší panorama města. Společnost ECM láká nájemce na "bezkonkurenční výhled na historické jádro Prahy." Lidem, dívajícím se z rampy Pražského hradu, se ovšem tak skvělá podívaná nabízet nebude.

"Pankrácký down town hloupě straší na panoramatu jednoho z nejkrásnějších měst Evropy," nechal se slyšet architekt Vlado Milunič. Uvědomuje si, že dědictví minulosti sice zbourat nelze, je však možná optická korekce. "Rozhodně není řešením postavit další mrakodrapy, aby ty dnešní vedle nich vypadaly přijatelně," míní Milunič.

S dokončením rekonstrukce budovy rozhlasu, která ponese název City Tower, se počítá za tři roky. To už by měla být u konce právě probíhající přestavba Motokovu, stát by měly i další, již nižší administrativní budovy a rozsáhlá nákupní galerie.

Plánovaná je i výstavba dalších mrakodrapů s luxusními byty. "Ty však nelze postavit na staveništi, a tak přijdou na řadu až v poslední fázi. Do roku bychom chtěli mít vyřešené vlastnické vztahy k pozemkům,“ podotknul Laštovka.

Obavy z nedostatečné bezpečnosti výškových staveb, které se objevili po teroristických útocích v USA v loňském roce, jsou podle Laštovky bezpředmětné. 

"Díky úpravám bude totiž budova vybavena účinnějším protipožárním a bezpečnostním ochranným systémem," tvrdí Laštovka. Podle jeho slov se například odolnost konstrukce (doba, za kterou materiál prohoří při teplotě 1200 stupňů Celsia) zvýši dvojnásobně, ve vrátnici budou muset všichni příchozí projít skenery, které jsou známé z letišť.

Takto si společnost ECM představuje Pankrác - budoucí "pražský Manhattan". (10. 5. 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz