Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žáčku, přestaňte psát dějiny podle StB. Šéfa ústavu pro totalitu kritizuje i Havel

  10:56aktualizováno  13:31
Aktivista Stanislav Penc sbírá podpisy na petici, která požaduje odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Vadí mu, že ústav ve své nové publikaci o vzniku Občanského fóra ukázal na výtvarníka Josku Skalníka jako na informátora StB, aniž vyslechl Skalníkovu verzi příběhu. Petici podepsal i exprezident Václav Havel.

Pavel Žáček | foto: Michal SváčekMF DNES

Svůj podpis připojil i historik Petr Blažek, který v ÚSTR dříve pracoval, či předseda Strany zelených Ondřej Liška. Ten později pro iDNES.cz upřesnil, že se v petici ani tak nesoustředil na Žáčkovo odvolání, jako na obecné výhrady vůči fungování jeho úřadu.

O tom, že podle dokumentů StB to byl právě Skalník, který jako agent s krycím jménem Gogh dodával StB informace o nově vznikajícím Občanském fóru, informoval jako první server iDNES.cz  - Vznik OF provázel zmatek, nadšení i agent Joska Skalník

"Jelikož se jedná již o několikáté manažerské a profesní selhání ze strany Ústavu pro studium totalitních režimů, žádáme Radu ÚSTR, která dohlíží na jeho činnost, aby se touto věcí zaobírala a bezodkladně odvolala současného ředitele a vyhlásila konkurz na nového," stojí v textu petice.

20 let po revoluci nechci být Cenzorem

Pavel Žáček hájí knihu o vzniku Občanského fóra

Žáčkova instituce vydala k 20. výročí Občanského fóra knihu, která dokumentuje jeho vznik. Publikace obsahuje kromě jiného i dobovou zprávu pro prvního náměstka federálního ministra vnitra Alojze Lorence, která podle autorů knihy "umožňuje identifikaci jednoho z důležitých informačních zdrojů totalitní moci o rané fázi vývoje Občanského fóra".

Tímto informátorem byl údajně Skalník. Je veden i v oficiálních seznamech spolupracovníků komunistické tajné bezpečnosti.

Podle Pence autoři knihy Skalníka před jejím vydáním vůbec nekontaktovali, a ten se tak o jejich tvrzení dověděl až od novinářů.

"Naši společnou historii nelze posuzovat pouze z dokumentů Státní bezpečnosti... Tento přístup k výkladu historie si státní instituce nesmí dovolit," stojí v petici, kterou údajně podepsali také občanský aktivista John Bok, výtvarník David Černý či režisér Břetislav Rychlík.

Na případu Josky Skalníka se tak střetly dva zcela odlišné názory na to, jak se vypořádat  s materiály, které po sobě StB zanechala. Havel už po revoluci v roce 1989 zastával názor, že svazky by se měly buď schovat a nikomu neukazovat, nebo úplně zničit. Žáček je naopak zastánce jejich co nejširšího zpřístupňování.

Mluvčí ÚSTR Jiří Reichl řekl, že Skalník vystoupil na křtu knihy a prohlásil, že StB nedonášel. S ústavem se prý dohodl na tom, že příští týden přijde do Archivu bezpečnostních složek a společně s jeho pracovníky bude dohledávat další materiály o své osobě. Poté prý vydají společné prohlášení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz