Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začínají zápisy do mateřských škol

  10:19aktualizováno  10:19
Praha - Právě nyní - v dubnu - se v metropoli nejčastěji konají zápisy dětí do mateřských škol. Děti mohou navštěvovat školky zřízené městskou částí, školky soukromé nebo církevní. Existují i speciální zařízení se zaměřením na děti s postižením, které potřebují zvláštní péči. Rodiče při výběru školky dělí Yvona Grunclová z odboru školství na dva typy: "Buď shánějí to nejlepší, zajímají se o program a pěkné prostředí, nebo mají jen představu jakéhosi zařízení na dlouhodobé pohlídání dětí co nejblíže domova."
Kdy se konají zápisy a kolik stojí školka - čtěte uvnitř.

Výběr školky
Obecně se nedá říci, jestli jsou soukromá zařízení kvalitnější. "Díky penězům mohou mít sice špičkové vybavení, ale přístup učitelů se bude lišit spíše případ od případu než tím, v jakém typu školky se dětem věnuje," řekla Grunclová.

Vedoucí oddělení soukromých škol magistrátu Zuzana Venclíková však tvrdí, že tyto školy nabízejí nadstandardní péči. "Ve třídách bývá méně dětí a učitelky se jim mohou více jednotlivě věnovat," řekla.

Rodiče chtějí většinou pro děti to nejlepší. "Jediným kritériem při výběru školky bylo, aby mé dítě vyrůstalo v dvojjazyčném prostředí. Měsíčně za školku platím 15 až 16 tisíc korun," řekl pražský podnikatel, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Zápis do mateřských škol v Praze:
Praha 1:
3. a 4. dubna

Praha 2:
9.,10., 23., 24. dubna

Praha 3:
10. a 11. dubna

Praha 4:
17. a 18. dubna

Praha 5:
2. a 4. dubna

Praha 6:
3., 4., 17., 18. dubna

Praha 7:
17. a 18. dubna

Praha 8:
každou středu v dubnu

Praha 9:
20. a 21. března

Praha 10:
3. a 18. dubna

Praha 11:
8. a 12. dubna

Praha 12:
únor

Praha 13:
4. a 18. dubna

Praha 15:
březen

Výuka angličtiny v mateřských školách patří mezi nejžádanější. V některých školkách se děti učí cizí jazyk dvakrát týdně, jinde s nimi komunikuje rodilý lektor každý den.

K nejčastějším aktivitám ve školkách patří také keramika, plavání, hudebně-pohybový kroužek, sauna, výlety nebo divadelní představení.

Rodiče mimo tuto nabídku dbají často i na to, zda je školka v blízkosti bydliště.

"Dcera chodí prvním rokem do školky v Horolezecké ulici, kde se vyučuje angličtina, je tam i výuka baletu nebo hry na flétnu. Důležité bylo i to, že je blízko od našeho domu," řekla jedna z mnoha pražských matek, Hana Rašplová.

V církevní školce podle jejích pracovnic nechávají vychovávat své děti i nevěřící rodiče. "V rámci výchovy máme i náboženství, ale je to velmi nenásilné seznamování. Před svačinou se s dětmi modlíme nebo zpíváme křesťanské písničky, dvakrát do měsíce se bavíme o nějakém tématu," řekla učitelka z církevní školky Laura Dcer Panny Marie Pomocnice.

Dodala, že většina dětí, které školku navštěvují, je paradoxně z nevěřících rodin.

Kdy přihlásit dítě
Pro zápis dětí ve městě neexistuje jednotný termín. Pokud lidé přihlášení zameškali, není to podle Grunclové tragédie. "Je jen málo školek je stoprocentně naplněných, takže šance, že se dítě dostane na vybranou školku i později, je velká," řekla. Není výjimkou, když je dítě přihlášeno v červnu nebo i začátkem září.

Počty mateřských škol v metropoli:
* 274 zřízených městskou částí
* 5 soukromých
* 6 církevních
* 3 speciální (pro děti s tělesným, mentálním i kombinovaným postižením)
* 4 speciální církevní
V případě velkého zájmu o jednu konkrétní školku mají přednost děti rodičů, kteří jsou zaměstnaní. Teprve poté děti rodičů, kteří nepracují, jsou v domácnosti nebo na mateřské dovolené.

Přihlášeny mohou být děti starší tří let, někdy však i o několik měsíců mladší. Snižující se počet dětí v poslední době občas nutí některé školky ke sloučení se s jinými nebo k úplnému zrušení.

Dětem v předškolním věku to podle odborníků může způsobit problémy. "Dokonce i když přejdou se spolužáky a učitelkou, je to přece jen pro čtyřapůlleté děti velká změna, která se může projevit na jejich psychice a chování," tvrdí dětská psycholožka Jitka Vávrová.

Školka v dnešní době
Trendem poslední doby jsou takzvané nespavé třídy. Některé děti jsou totiž aktivnější a je těžké je udržet v klidu. Rodiče si tak předem mohou zjistit, ve kterých zařízeních existuje tato možnost, a na místě se s pracovníky zařízení domluvit. Je totiž potřeba jejich výslovný souhlas.

V ústraní nyní nezůstávají ani handicapované děti. Existují i speciální školky, ale záleží na stupni postižení a na odborném lékaři, co pro dítě doporučí. Malé děti si tak ve školkách zvykají na postižené zcela přirozeně.

Platby za pobyt dítěte ve školce:
- 300 korun za dítě měsíčně pokud navštěvuje školku celodenně
- 200 korun za dítě měsíčně pokud navštěvuje školku polodenně
- soukromé školky mají rozdílné ceny, řádově od 300 korun výše
- soukromé školky nezařazené v síti ministerstva školství - tisíce korun
- obědy - v průměru 20 a 25 korun za jeden

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz