Udělal jsem chybu, omlouvám se, přečetl Janoušek výpověď a opustil soud

  • 740
Lobbista Roman Janoušek se před pražským městským soudem omluvil ženě, kterou loni v opilosti srazil svým autem. "Udělal jsem chybu, kterou nejde vzít zpět," řekl podnikatel v první den líčení. Za pokus o vraždu mu hrozí až osmnáctiletý trest vězení. Kvůli zdravotnímu stavu odmítl vypovídat, pouze přečetl svou výpověď a soud opustil. Ženě již dříve zaplatil odškodné 830 tisíc korun.

"Jsou věci, která se vrátit nedají. Chyba, která se stala, se nedá vrátit. Chtěl bych se omluvit poškozené a její rodině za to, co jsem udělal... Jsem připraven nést následky svého pochybení," uvedl Janoušek ve své výpovědi.

Janoušek uvedl, že nehoda se stala v pro něj těžké době, kdy média zveřejnila odposlechy jeho hovorů s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem. "Přestal jsem vnímat realitu, nevěděl jsem, komu věřit. Člověk se v tom začne utápět,"  zmínil.

První den procesu jsme pro vás sledovali on-line

Lobbista si také postěžoval, že z něj média dělají bezcitného surovce. "Kdo si tím martyriem neprošel, tak neví, co to je," doplnil. Soudce Tomáš Kubovec, který líčení vedl rázným stylem, poté vyhověl jeho žádosti a Janoušek soudní síň opustil. Na otázky novinářů nereagoval. Líčení bude v úterý a další dnech pokračovat bez jeho přítomnosti.

Státní zástupkyně Jana Kadeřábková v úvodu líčení přečetla obžalobu. "Obžalovaný spáchal přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a pokus zločinu vraždy," uvedla žalobkyně.

Rozhovor s obhájcem Širokým

Nehoda se stala loni 23. března. Janoušek ve Vyskočilově ulici v pražské Michli svým porsche nejprve narazil do volva, které pak objel z leva a bez zastavení pokračoval v jízdě. Na nedalekých semaforech doběhla k jeho autu žena z nabouraného vozu. Chtěla nehodu vyřešit, ale Janoušek nereagoval. Nejdříve lomcovala dveřmi jeho vozu a neúspěšně je chtěla otevřít. Pak mu bouchala do kapoty.

"Přiběhla jsem k autu, klepala jsem na kapotu a požádala jsem řidiče, aby vystoupil. Jen na mě koukal," vylíčila situaci prostřednictvím tlumočnice třiapadesátiletá žena.

Lobbista poté do ženy najel a podle obžaloby ji odhodil 13 až 14 metrů daleko. "Prudce se rozjel vpřed a to přímo na poškozenou... Musel vědět, že ji může tímto způsobem usmrtit," popsala Kadeřábková.

Janoušek posléze nadýchal 2,28 promile, žena s vážnými poraněními skončila v nemocnici. Podnikatel podle obžaloby ženu srazil úmyslně. On sám se hájí, že do ní nenajel záměrně, údajně o ní nevěděl (shrnutí případu čtěte zde).

Vietnamka na pokyn soudce u pultíku s mikrofonem předvedla, jak plácala do kapoty Janouškova vozu a jakým způsobem tento prostor opustila, než do ní auto narazilo. Samotný střet si nepamatuje. Na policii už dříve vypověděla, že nepovažuje Janouškovo počínání za úmysl. "Kdyby do mě chtěl narazit, udělal by to už, když jsem stála před středem jeho vozu," uvedla.

Celá výpověď Romana Janouška před soudem

Soudce během úterního jednání vyslechl i několik policistů, kteří zasahovali u Janouškovy nehody. Tomáš Lekeš objasnil, že Janoušek po nehodě telefonoval přítelkyni, aby mu dovezla doklady. Dosud se spekulovalo, že lobbista volal svým vlivným známým. Telefonáty se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů. "Říkal, že ji musí zavolat, aby se o něj nebála a přivezla mu doklady. Proběhlo několik telefonátu. Naváděl ji, kde to má hledat," řekl soudu.

Další policista Patrik Dirbák ve výpovědi, kterou přečetl soudce, uvedl, že Janoušek mluvil nesouvisle a potichu. "Byla na něm známa únava a alkohol. Představil se jako Roman. Choval se ale slušně a na naše pokyny reagoval," zmínil policista.

Jako svědek vypovídal i Zoran Kazimirovič, jednatel a předseda představenstva společnosti Ora print, v jejímž voze Janoušek ženu srazil. "Měli jsme smlouvu na zapůjčení. Vozidlo je pojištěno, dohodli jsme se, že rozdíl pan Janoušek uhradí," uvedl Kazimirovič. Janoušek podle něj pro Ora print, která dříve dostávala předražené zakázky od VZP, pracoval jako poradce. Svědčila i švagrová zraněné ženy, jež s ní jela v nabouraném volvu, a několik lidí, kteří byli v místě nehody.

Hlavní líčení bude pokračovat ve středu v 9 hodin, soudce vyslechne další policisty a znalce v oboru psychologie, psychiatrie či lékařství. Na konci pracovního týdne se jednání kvůli neúčasti některých svědků zřejmě odročí a pokračovat bude až na začátku září.

Janoušek ženě zaplatil odškodné 830 tisíc korun

Lobbista ženě zaplatil odškodné 830 tisíc korun, uvedl během líčení soudce. Přesná částka dosud nebyla známa. "Považuji to za dostačující," uvedla Vietnamka. 

Zaplacení odškodného je sice podle trestního zákoníku polehčující okolnost, v Janouškově případě ale nevedlo k překvalifikování na méně závažný trestný čin. Státní zástupkyně naopak obvinění z úmyslného ublížení na zdraví změnila na pokus o vraždu, za který Janouškovi hrozí trest deset až osmnáct let vězení. Případ vyšetřovali policisté v Hradci Králové.

Janouška se týká i současná kauza, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Policisté v červnu zasahovali v pražské Galerii Myšák, kde sídlí jeho firma. Lobbista během zásahu pobýval v Chorvatsku (o jeho vile na pobřeží Jadranu čtěte zde). Kriminalisté Janouška podezřívají z ovlivňování veřejných zakázek, minulý týden jej kvůli červnové razii vyslýchali (více čtěte zde).

Reakce Romana Janouška na jeho dopravní nehodu (23. března 2012)

,

Video