Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná se učit úplně nově

  9:03aktualizováno  9:03
Letos začínají 1. a 6. třídy základní školy s novinkou - školními vzdělávacími programy. V dalších letech se postupně budou přidávat další ročníky, to znamená příští rok druhé a sedmé třídy a tak dále. Gymnázia se k experimentu připojí od začátku září 2009 a časem i ostatní střední školy.
Z některých základních škol pomalu zmizí klasické předměty jako biologie nebo zeměpis. Ilustrační foto.

Z některých základních škol pomalu zmizí klasické předměty jako biologie nebo zeměpis. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Výuka podle nových školních vzdělávacích programů se už pilotně zkouší i na některých středních odborných školách.

Místo učení zbytečností a biflování znalostí zpaměti by se děti měly učit komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat. Diskutovat, obhajovat své názory, přemýšlet nad problémy a navrhovat jejich řešení.

Prezentovat svůj názor nebo práci. Ideou projektu je i to, aby se děti naučily hodnotit samy sebe, obhájit vlastní názor.

Známky i slovní hodnocení
V některých školách mohou zmizet tradiční názvy předmětů, někde zůstanou zachovány. Vše teď závisí pouze na učitelích. Čeština a cizí jazyk můžou být ukryty pod názvem Jazyk a jazyková komunikace. To bude takzvaná vzdělávací oblast.

Fyzika, chemie, přírodopis a zeměpis můžou školy spojit do oblasti Člověk a příroda nebo hudební a výtvarnou výchovu do oblasti Umění a kultura.

"My si zachováme jednotlivé předměty a například fyziku s chemií nebo zeměpisem slučovat nebudeme, protože by je pak měl učit jeden člověk a k tomu nemáme kvalifikovaného pedagoga," vysvětluje ředitelka ZŠ a MŠ Klíč v České Lípě Ivana Honsnejmanová. "Taky češtinu a angličtinu budeme učit zvlášť," dodává.

Jak si školy vyučování přizpůsobí a látku propojí, bude záležet pouze na nich. I hodnocení dětí bude odlišné. Zmizí tradiční a předtištěné vysvědčení. Někde přinesou děti známky z osmi předmětů a někde dostanou slovní hodnocení ze čtyř vzdělávacích oblastí.

Každá škola by měla co nejdříve po začátku školního roku udělat informační schůzky pro rodiče a vysvětlit jim, co novinky obnášejí. Aby se nedivili, když bude mít potomek v rozvrhu místo dějepisu vzdělávací oblast Člověk a společnost, multikulturní nebo mediální výchovu.

"Rodiče by se měli včas zajímat, co škola nabízí, jaký program má a jaké předměty bude upřednostňovat," nabádá Jitka Topičová, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Regionu Karlovarský venkov.

SŠ: změny zatím žádné
Pro zhruba 130 tisíc budoucích středoškoláků se zatím nic nemění. I letos mají možnost podat přihlášku pouze na jednu střední školu, takže je třeba hodně dobře vybírat.

Pokud máte zálusk na školu, o kterou je velký zájem, nepodceňte přípravu na přijímací zkoušky. Tu pořádají buď samy školy, nebo se jí věnují profesionální agentury.

Speciální přílohy věnující se přípravě na přijímačky i s ukázkami testů budou od listopadu vycházet i v MF DNES.

Maturanti, kteří se báli nové podoby zkoušek z dospělosti, si mohou oddechnout. Nové maturity byly kvůli mnoha nedostatkům odloženy až do roku 2010.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz