Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začíná boj o milion váhajících

  0:01aktualizováno  0:01
Zpěvačka Lucie Bílá proti polskému premiérovi s hudebníkem Františkem Janečkem po boku. Kdo zabere víc? Tak bude vypadat závěrečný souboj volební kampaně. Souboj o jeden milion hlasů těch, kteří nejsou zatím rozhodnuti, koho budou volit. Volební souboj mezi dvěma nejsilnějšími stranami, ODS a ČSSD, je tak vyrovnaný, že právě hlasy nerozhodnutých rozhodnou o tom, zda se předsedou vlády stane Václav Klaus, nebo Vladimír Špidla.

Sociologové hovoří o tom, že mezi dosud nerozhodnutými voliči převažují mladí lidé do 29 let, nižšího vzdělání, spíše ženy než muži. Často jsou to mladí lidé, kteří jdou k volbám vůbec poprvé. A právě tito lidé jsou prý náchylní k tomu, aby podlehli emocionálnímu závěru volební kampaně.

Volební štáby stran se těmto odhadům přizpůsobují. A tak ODS chystá na den před volbami koncert na pražském Staroměstském náměstí, kde bude hlavní hvězdou Lucie Bílá. ČSSD ve stejnou chvíli přichystá v Ostravě závěrečnou megaparty se všemi svými hvězdami, Leonou Machálkovou, Hanou Zagorovou či Štěpánem Margitou.

Kromě zážitku z monstrózního závěru volební kampaně bude pro finální rozhodování voličů důležité také to, která strana je pro voliče přijatelnější, jinak řečeno, která mu méně vadí. A tady může podle sociologů bodovat hlavně sociální demokracie. Průzkumy ukazují, že ČSSD má méně kontroverzních osobností, a proto může získávat.

"ČSSD má totiž osobnosti, například Grosse, Buzkovou či Tvrdíka, kteří jsou pro lidi již delší dobu přijatelnější," dodává Hampl. To podle Hampla vyplývá z dlouhodobých výzkumů oblíbenosti politiků jednotlivých stran. Sociální demokraté si tuto skutečnost uvědomují a závěr své kampaně právě na tyto tápající voliče zaměřují. "Zalovit" se snaží i mezi těmi, kteří se k volbám vůbec nechystají.

Jak se strany snaží ulovit nerozhodné

Stranám jde o milion potenciálních hlasů 
ODS plánuje na závěr kampaně koncert na pražském Staroměstském náměstí, hlavní hvězdou bude Lucie Bílá

• ČSSD plánuje závěrečnou megaparty do Ostravy. Tahákem jsou, stejně jako u předchozích megaparty, Hana Zagorová či Leona Machálková.

• Koalice plánuje den před závěrečnými mítinky ODS a ČSSD akci, kterou hodlá nerozhodnuté voliče získat na svoji stranu. O co půjde, zatím bedlivě tají.

"Už v našich televizních spotech vyzýváme lidi, aby k volbám šli, protože jde o hodně. Rozhoduje se totiž, kdo bude příštím premiérem zda Špidla či Klaus," říká místopředsedkyně ČSSD Marie Součková.

"Skupina těch, kterým říkáme nerozhodnutí, se většinou aktivně o politiku nezajímá. Jsou to lidé, kteří se nakonec rozhodnou intuitivně," říká sociolog David Kunštát z agentury CVVM. "A na tyto lidi může zapůsobit jak jejich okolí - například nějaká autorita, jako je rodič či známý.

Může to být třeba i zážitek - tedy třeba nějaké osobní setkání s nějakým politikem nebo nějaká předvolební akce," dodává sociolog Kunštát. A to si strany dobře uvědomují.

Pořádají proto těsně před volbami velkolepé mítinky, kde chtějí ty, kteří ještě tápou, oslovit. ODS tak den před volbami svolá velký mítink s Lucií Bílou na pražské Staroměstské náměstí. ČSSD chystá ve stejný den podobnou akci v Ostravě.

"Na naší závěrečné megaparty vystoupí kromě známých hvězd, jakými jsou například Leona Machálková, Hana Zagorová, Štěpán Margita a Václav Neckář, ale například i polský premiér Leszek Miller," láká voliče místopředsedkyně ČSSD Marie Součková.

Podle sociologa Davida Kunštáta bude výsledek voleb záležet také na tom, kolik voličů nakonec k volbám přijde. To si uvědomují právě sociální demokraté, jejich pozice je však na rozdíl od ODS v tomto případě podstatně jednoduší. "ODS i KSČM mají silný počet stálých příznivců. Tedy platí, že čím více lidí přijde k volbám, tím větší úspěch mají právě sociální demokraté," dodává Kunštát.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz