Učit se? Klidně, ale jen potřebné věci. Ilustrační foto

Učit se? Klidně, ale jen potřebné věci. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Žáci si žádají praktické znalosti a mladé učitele

  • 1
Do školy nechodí moc rádi, když ano, tak hlavně kvůli kamarádům a spolužákům. Přesto si většina - 83 procent - šestnáctiletých a sedmnáctiletých studentů středních škol myslí, že to, co se ve škole učí, použijí i v životě. Tedy - jak co.

"Pochybuji, že budu nutně k životu potřebovat podrobné životopisy a díla spisovatelů," myslí si šestnáctiletá Simona ze střední odborné školy v Praze.

Ale jasno má v tom, co uplatní a co "má cenu" se učit. "Ekonomii a účetnictví. To uplatním, ať budu dělat, co budu dělat," vysvětlila studentka. MF DNES v uplynulých týdnech oslovila 604 šestnáctiletých a sedmnáctiletých středoškoláků a ptala se jich na to, jak žijí, o čem sní a čeho chtějí v životě dosáhnout.

Na dva zhruba stejně silné tábory se středoškoláci rozdělili v odpovědi na otázku, zda chodí rádi do školy. Zatímco šestačtyřicet procent tvrdí, že ano, jednapadesát procent odpovědělo záporně.

"Do školy ráda nechodím, protože mě nebaví. Nepřišla jsem ani na nejlepší způsob, jak se učit, takže mi to moc nejde," popsala své důvody Zuzana z pražské střední školy. Jiného názoru je její spolužačka Dana. "Mám tady kamarády a i zaměření naší školy mě zajímá a baví," napsala do dotazníku.

"Chápou nás, jen když se dobře vyspí"
V čem se zkušenosti mladých lidí nejvíce rozcházely, bylo, zda učitelé chápou problémy jejich generace. Osmatřicet procent studentů se domnívá, že ano, třiatřicet, že ne. Osmadvacet procent dotazovaných si navíc myslí, že jejich problémy chápou učitelé jen někdy.

"To je různé. Záleží totiž na tom, čeho se týkají a s kým o nich mluvím," napsala do dotazníku sedmnáctiletá Hana z Přerova.

Stejně stará Kateřina si zase myslí, že jim učitelé rozumějí, jen "jak se jim to hodí". Ještě "přísnější" na své vyučující byl Ladislav z Karlových Varů. "Učitelé nás chápou, jen když se dobře vyspí," napsal do dotazníku.

Nejméně pochopení pro své problémy vidí středoškoláci u starších kantorů. "Chápou nás, když jsou mladí nebo si pamatují na doby, kdy mladí byli. Teprve pak nám rozumějí a nesoudí nás," odpověděla sedmnáctiletá Adéla z jihlavské obchodní akademie.

Skoro stejně hodnotí vztahy dnešních středoškoláků s vyučujícími sami učitelé. "Určitě můžou u některých učitelů být mezigenerační bariéry. Když je o více než čtyřicet let starší, těžko může některým starostem šestnáctiletých rozumět," řekl ředitel Gymnázia J. A. Komenského v Uherském Brodě Michal Gergera.

A jaké mají studenti plány? Určitě chtějí dál studovat. Někteří raději v Česku: 46 procent, víc je však těch (53 procent), kteří chtějí odjet do zahraničí. Jejich cílem je Británie, USA, Německo nebo Kanada.

"Nejdřív musím odmaturovat. Pak odjedu do Ameriky. Naučím se jazyk a získám dobré zkušenosti," plánuje sedmnáctiletý Tomáš.

Zájem středoškoláků o studium v zahraničí potvrzuje i agentura Student Agency. "Nejčastěji jezdí do Anglie a Ameriky. Hlavně kvůli jazyku, práci, ale i zábavě," uvedla manažerka agentury Naďa Málková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video