Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy připraví děti více do života. Mohou se učit o korupci či financích

  21:17aktualizováno  21:17
Běžnou součástí výuky na základních školách zřejmě bude chování při mimořádných událostech, jako jsou povodně či průmyslové havárie. Víc než dnes se budou žáci učit hospodařit s penězi. Počítají s tím upravené centrální osnovy. Změny nyní připomínkují učitelé, platit mají od příštího školního roku.
Ministerstvo školství chce, aby se školáci učili finanční odpovědnosti či zvládání mimořádných událostí (ilustrační foto).

Ministerstvo školství chce, aby se školáci učili finanční odpovědnosti či zvládání mimořádných událostí (ilustrační foto). | foto: Koláž - iDNES.cz

Tvůrci revize Rámcových vzdělávacích programů (RVP) chtějí, aby se děti víc než dosud učily o řadě aktuálních a důležitých témat. Mají si například osvojit, jak se chovat při povodních, sněhových kalamitách či chemických haváriích nebo jak komunikovat s operátory tísňových linek. Také by si měly zkusit postavit nouzový přístřešek a přespat v přírodě.

V rámci finanční gramotnosti by žáci například cvičně sestavili rodinný rozpočet. Učili by se také o činnosti bank, úvěrech, leasingu, daních, problémech s dluhy i státním rozpočtu.

Ministerstvo školství navrhuje, aby se rozšířila i dopravní výchova, informování o korupci a obraně země. Mírně se má upravit také výuka sexuální výchovy, kde bude mít větší prostor než dosud téma sexuální zdrženlivosti, promiskuity a etické stránky partnerských vztahů. Naopak chybí výchova k národnímu sebevědomí, kterou zvažoval zavést bývalý ministr Josef Dobeš (více o návrhu čtěte zde).

Podle prezidentky Asociace ředitelů základních škol Hany Stýblové je v upravených osnovách řada věcí, které stojí za zvážení, varuje však před překotným zaváděním novot. "Revize RVP je určitě nutná, ale nesmí se to uspěchat. Budu jen doufat, že ministerstvo zásahy do osnov bude dělat jemně, postupně a nenásilně. Doporučujeme udělat analýzu, co školy opravdu potřebují," podotýká Stýblová. 

Na přepracování osnov se podílelo několik ministerstev i rodiče

Některé zmíněné oblasti (například finanční gramotnost) se sice vyučují už dnes, ale většinou dobrovolně a v menším rozsahu. "Rozhodně vítáme, pokud to bude povinné. Finanční negramotnost obyvatel je poměrně hodně vysoká a myslíme si, že toto je jedna z cest, jak přispět k tomu, aby se to změnilo," uvádí Stanislava Křížová z občanského sdružení Aisis, které v tomto tématu vzdělává učitele.

Co jsou to RVP

Rámcové vzdělávací programy vznikly v roce 2007 v rámci školské reformy. Každá škola si podle nich dělá své školní vzdělávací programy. Česká školní inspekce pak kontroluje, jestli jsou v souladu s RVP. Školy však mají zároveň poměrně velký prostor si utvářet výuku podle svého. Například můžou zavádět vlastní předměty, témata učit v rámci speciálních projektů či ve stávajících předmětech.

Ministerstvo školství nyní jedná s Národním institutem pro další vzdělávání o přípravě vzdělávacích akcí pro učitele. "Vznikají nové učebnice a podklady pro výuku finanční gramotnosti a dopravní výchovy. Na dalších výukových materiálech se pracuje," říká Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva.

Hasiči například připravili příručku Ochrana člověka za mimořádných událostí. "Budeme samozřejmě rádi, jestli se výuka této oblasti rozšíří, protože první i druhý stupeň na základní škole je ta nejdůležitější cílová skupina," uvádí mluvčí Hasičského záchranného sboru Ivana Svitáková.

Na úpravě centrálních osnov, která se týká základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií a konzervatoří, se kromě ministerstva školství podílely i resorty financí, vnitra, obrany či dopravy, Úřad vlády nebo zástupci škol a rodičů. Učitelé mají do 10. listopadu možnost materiál připomínkovat na portálu www.rvp.cz, platit bude od 1. září 2013.

Angličtina ani druhý cizí jazyk zatím nebudou povinné

Změny se týkají i jazyků. Školy by měly žákům nabízet druhý cizí jazyk jako volitelný předmět nejpozději od 7. ročníku, tedy o rok dřív než dnes. Ministerstvo sice v minulosti zvažovalo, že druhý cizí jazyk budou mít všichni žáci povinně, prozatím však od tohoto záměru upouští.

"Reagujeme tím na podněty některých škol, které upozorňují, že by nyní bylo plošné zavedení povinného druhého cizího jazyka na druhém stupni v některých školách nerealizovatelné. Naším cílem však nadále je, aby si druhý cizí jazyk volilo co nejvíce žáků," řekl iDNES.cz náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

Povinná nebude na školách ani angličtina, i když přes 95 procent žáků ji volí jako první cizí jazyk. "Vnímáme silné hlasy z akademické sféry, škol či organizací spjatých s výukou cizích jazyků, aby zůstala pro žáky možnost volby prvního cizího jazyka zachována," vysvětluje Fryč. Pokud si ovšem žák vybere jako první cizí jazyk něco jiného než angličtinu, musí mu ji škola nabídnout jako další cizí jazyk.

Současné změny jsou však jen dočasné. Od ledna 2013 se totiž začne připravovat rozsáhlejší přepracování osnov. "Celková úprava s koncepčními a strukturálními změnami je plánovaná zhruba do roku 2016, odkdy by měla platit," uvádí Holíková.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz