Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachraňte nás, křičeli Jihokorejci ze záhadně potopené válečné lodi

  15:01aktualizováno  15:01
Tisíce Jihokorejců v ledových vodách Žlutého moře stále pátrají po 46 námořnících z válečné lodi, která se záhadně potopila nedaleko hranice s KLDR. Korvetu Čchonan zřejmě nepotopilo severokorejské torpédo; podle místních zněla rána jinak, než při běžném cvičení. Spekuluje se o bludné mině.

Ledové vody poblíž horké hranice s KLDR stále pročesávají jihokorejské lodě i letadla, ale s přibývajícím časem pomalu zhasíná naděje, že by někoho z 46 pohřešovaných námořníků ještě našli živého.

Podle BBC se teploty vody ve Žlutém moři pohybují mezi třemi a pěti stupni Celsia a ve vodě lze přežít maximálně dvě hodiny. Jihokorejcům se zatím podařilo z moře vytáhnout 58 vojáků a ti popisují, co se na lodi v osudný okamžik odehrálo.

Jihokorejci pátrají po námořnícíh z potopené válečné lodi (27. března 2009)

Jihokorejci pátrají po námořnících z potopené válečné lodi (27. března 2009)

"Ozvala se exploze a loď se převrátila na pravý bok. Ztratili jsme zdroj energie a spojení," řekl agentuře Johnap kapitán lodi Čoj Won-il. "Pět minut jsem byl uvězněný v kabině, než moji kolegové vyrazili okénko. Když jsem vyvázl, tak zmizela záď lodi," dodal.

Námořníci volali o pomoc a skákali do ledové vody

Loď se 104člennou posádkou se začala potápět po výbuchu na zádi včera kolem půl desáté večer místního času poblíž jihokorejského ostrova Baeknjong. Podle agentury Jonhap vyskákali námořníci okamžitě do vody. Drama zahlédl i Kim Jin-ho, který byl nedaleko na osobní lodi.

Jihokorejci pátrají po námořnících z potopené válečné lodi (27. března 2009)

Jihokorejci pátrají po námořnících z potopené válečné lodi (27. března 2009)

MÍSTO plné ŠARVÁTEK

Loď se potopila poblíž sporných námořních hranic ve Žlutém moři, kde byly za posledních deset let svedeny dva námořní souboje mezi jihokorejskými a severokorejskými silami, které si vyžádaly oběti na životech. Naposledy proti sobě plavidla obou zemí střílela loni v listopadu. (více čtěte zde)

"Vzduchem se nesly výkřiky a ječení," řekl svědek televizi YTN. "Námořníci na palubě zoufale křičeli: 'Zachraň mě!'," popsal Kim Jin-ho hrůzné okamžiky.

Otázkou zůstává, co způsobilo mohutnou explozi, která vyrvala otvor v trupu lodi poblíž lodních šroubů, což plavidlo nedokázalo zvládnout ani uzavíráním těsnicích překážek. Těsně po incidentu se spekulovalo o útoku severokorejského torpéda. (více o útoku čtěte zde)

To úřady později vyloučily s tím, že radary ani satelity nezachytily poblíž žádná severokorejská plavidla. Objevily se i spekulace o bludné námořní mině, která se po utržení mohla toulat mořem.

Nehoda je obestřená tajemstvím

Média připomínají i další záhadné souvislosti. "Hlasitý rámus jako od palby trval asi 15 minut," řekl prý jistý obyvatel nedalekého ostrova. "Díval jsem se právě na televizi, ale tak velký hluk jsem ještě za celý svůj život na tomto ostrově neslyšel. Bylo to něco úplně jiného než obvyklá cvičení ve střelbě," dodal.

Jihokorejci pátrají po námořnících z potopené válečné lodi (27. března 2009)

Jihokorejci pátrají po námořnících z potopené válečné lodi (27. března 2009)

Jihokorejské ministerstvo obrany zároveň uvedlo, že korveta Čchonan při plavbě vypálila varovný výstřel směrem k neidentifikovanému předmětu, který se ale následně ukázal jako hejno ptáků.

Spekulace by už brzy mohli utnout potápěči, kteří se pod hladinou snaží rozkrýt příčiny. Podle televize MBC leží vrak korvety v hloubce asi 15 až 20 metrů, jeho vyzdvižení by mohlo trvat asi 20 dní. Po nehodě zůstal nad hladinou trčet jen kus přídě.

Severní a Jižní Korea
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí ministerstvo

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz