Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranka zrušila švarcsystém. A chce miliony, které jí teď chybí

  9:14aktualizováno  9:14
Zaměstnávání lékařů na karlovarské záchrance formou švarcsystému definitivně skončilo. Podnikatelské smlouvy doktorů, kteří tu ale byli zároveň také normálně zaměstnáni, vypovědělo nové vedení záchranné služby. Nikoliv však bezbolestně. Záchrance teď v rozpočtu chybí miliony korun.
Zaměstnávání lékařů na záchrance formou švarcsystému definitivně skončilo.

Zaměstnávání lékařů na záchrance formou švarcsystému definitivně skončilo. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Převedení osmnácti lékařů mezi kmenové pracovníky, za které už se musí platit sociální a zdravotní pojištění, vyjde letos o 8,3 milionu korun dráž.

Záchranka si proto řekla u svého zřizovatele, kterým je Karlovarský kraj, o navýšení provozní dotace celkem o 10,3 milionu (z toho dva miliony tvoří nárůst odpisů nových sanitek). A krajská vláda už tuto sumu záchranářům přiklepla.

"Je to jednorázová dotace. Neumím si představit, jak bych obhájil na finančním úřadě švarcsystém, když lékař přijde ze své ordinace a sedne si do sanity. Takhle tu fungovali téměř všichni," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Luděk Nečesaný.

Švarcsystém umožnil velké nespravedlnosti

Krajští úředníci při kontrolách na nešvar poukazovali, bývalé vedení záchranky nereagovalo. Navíc švarcsystém dovedlo k dokonalosti. Někteří vyvolení lékaři pobírali na podnikatelské smlouvy jako OSVČ dvakrát vyšší odměny než ostatní. Za stejnou práci.

Například bývalý ředitel Ivo Tukinski směl fakturovat 490 korun za hodinu, jiní ale jen 250 korun. Kontroloři si také všimli, že mnozí výjezdoví lékaři účtovali záchrance stejnou práci jako zaměstnanci i jako podnikatelé. V některých případech se tato práce i během jediného dne vzájemně prolínala. Navíc překračovali délku směny a nedodržovali odpočinkové volno.

Objevil se i případ, kdy lékař bral jako osoba samostatně výdělečně činná měsíčně 187 tisíc korun a k tomu plat 85 tisíc. Průměrně dělal 18,5 hodiny denně. "Je to legální. Jestliže je vytížen za směnu třikrát či čtyřikrát, má dost času odpočívat," vysvětloval odvolaný ředitel Ivo Tukinski.

Nové vedení organizace napravilo také chyby v platovém zařazení zaměstnanců. Ukázalo se, že dostávali méně, než brát měli. U zdravotních sester vyjde narovnání mezd letos celkem na 720 tisíc korun, u dispečerek na 429 tisíc, u řidičů na 450 tisíc.

Lidé ve zdravotnickém úseku, vedeném lékařským náměstkem Romanem Sýkorou, poznali i další změny.

"Zcela vyloučeno je hodnocení zaměstnanců jinak než podle pracovního vytížení, zařazení a výsledků," zdůraznil před časem Sýkora. Bývalé vedení přivedlo záchranku na konci loňského roku téměř na mizinu. Kdyby jí kraj nepůjčil celkem 10 milionů korun, neměla by na platy.

"Začíná se nám dařit. Snažíme se být vstřícnější k pacientům. Máme více výjezdů a dostáváme od pojišťoven více peněz. Za prvních pět měsíců roku 2012 jsme v zisku 1,5 milionu korun," řekl Nečesaný.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz