Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranka neví, kam s pacienty

  11:13aktualizováno  11:13
Praha - Nemocnice odmítají pacienty od záchranné služby. Problém existuje již desítky let, ministerstvo zdravotnictví nařídilo hlášení volných lůžek a spolu s magistrátem navrhlo spádovost nemocnic. Přesto se situace nevyřešila. Hlavní město má totiž nemocnic několik, je zde větší anonymita, a tak si zdravotnická zařízení přehrávají pacienta od jedné k druhé.

"Včera odmítli pacienta, protože byl mimopražský. Nakonec jej po konfliktu převzali s dovětkem, že si budou stěžovat. Předevčírem byl odmítnut pacient po astmatickém záchvatu s akutní dušností. Byl požadován transport do vzdálenější nemocnice nižšího typu, bez odborné specializované péče a možnosti případného napojení na dýchací přístroj. Před týdnem nebylo možno umístit intoxikovanou pacientku na žádné metabolické jednotce a ani ve velké nemocnici. Nakonec byla přijata na jednotku intenzivní péče malé nemocnice. Před čtrnácti dny jsme nebyli schopni umístit pacienta v bezvědomí na dýchacím přístroji, protože všechna intenzivní lůžka prý byla obsazena i po telefonickém ověřování," uvedl několik případů z poslední doby ředitel záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz.

Podle něho nejsou výjimkou dny, kdy není volné jediné akutní lůžko s možností umělé plicní ventilace v celé Praze. Ministerstvo zdravotnictví chtělo vyřešit tuto situaci každodenním hlášením volných lůžek. Nemocnice Thomayerova, Na Homolce, Ústřední vojenská, Motol a Bulovka tuto povinnost plní. Ale... Vykazují trvale nebo většinu dní "plně obsazeno".

Náměstek ředitele Motola Vladimír Říha se hájí, že mají akutních lůžek jen deset, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát říká, že jich mají pouze pět. Schwarz však tvrdí, že podle svých zkušeností může říci, že jsou nemocnicemi blokována pro vlastní potřebu i dosud volná lůžka. Do "foroty".

Náměstek primátora Otto Kechner, řekl, že to chápe. "Mají svůj plán operací a vědí, že lůžka intenzivní péče mohou potřebovat. Proto se asi občas ulejvají," konstatoval Kechner. Tvrdil však, že spádovost nemocnic podle bydliště pacienta či ošetřujícího lékaře se týká pouze převozů nemocných, ne lékařské péče první pomoci.

To Schwarz popírá. Nemocnice si určily novou spádovost podle sebe a ta se prý nedodržuje pouze u některých akutních ohrožení života pacienta. Nové rozčlenění muselo vzniknout kvůli tomu, že velké nemocnice se specializovanými pracovišti jsou přehlceny pacienty, zatímco malé mají v současné době volné kapacity.

Podle Schwarze se tak dá díky spádovosti předcházet konfliktům, ale tento systém má i mnoho negativ. "Jsou povinni přijmout jakéhokoliv pacienta. Pokud mají plno, tak musí vyjednat jiné místo v jiném zařízení, což už je práce navíc. Proto je jednodušší pacienta záchranné službě odmítnout, ať si ona poradí," uvedl Schwarz.
Pokud tedy není pacient v ohrožení života, vozí ho často záchranka přes celou Prahu, často ucpanou, přestože cestou mine i několik nemocnic. Tyto cesty musí však sanitka absolvovat i s lidmi, jejichž život ohrožen je, ale kteří potřebují určitou specializovanou péči.

Prodloužením doby strávené s pacientem při jednom výjezdu se tak komplikuje dostupnost péče pro ostatní naléhavé případy. Největším problémem je podle všech zúčastněných stran nedostatek financí ve zdravotnictví, způsobující nedostatek kvalifikovaného personálu i lůžek. Kolize způsobují také zbytečné konflikty vznikající kvůli agresivitě a podrážděnosti pacientů i zdravotnického personálu.

Práci záchranářů komplikuje i to, že názvy ulic, popisná i orientační čísla jsou často nečitelné, či dokonce vůbec neexistují. Stejně tak nečitelné a nefunkční zvonky, uzamčené vstupní dveře a rozličné bariéry.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...Najdete na iDNES.cz