Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zachráněné nádraží v Ústí nad Orlicí zůstane, ale sloužit bude nové

  10:30aktualizováno  10:30
Kompromis ohledně starého nádraží v Ústí nad Orlicí vyvolal nové spory. Skupina nadšenců peticí zabránila demolici historické budovy, která je z obou stran sevřená mezi kolejemi. MF DNES teď získala plány, podle nichž to tak zůstane a vedle vznikne moderní výpravní budova.

Vizualizace ptačí perspektivy pohledu na nové nádraží v Ústí nad Orlicí, vpravo od staré nová budova | foto: Správa železniční dopravní cesty

Zastánci starého nádraží se rozčilují, že stát bude zbytečně utrácet peníze za novou budovu. Projektanti železnice jsou zase otráveni, že uprostřed kolejí budou muset nechat starý dům, který tam z jejich pohledu nemá žádnou logiku.

Iniciátor záchrany nádražní budovy v Ústí nad Orlicí Martin Kadrman si myslí, že nakonec vyhrála betonářská lobby.

Vizualizace

Vizualizace nových nástupišť na nádraží v Ústí nad Orlicí
Vizualizace plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí
Vizualizace odbavovací haly plánované nové budovy nádraží v Ústí nad Orlicí
Vizualizace plánovaného nového nádraží v Ústí nad Orlicí vedle staré budovy

"Pro nás je zásadní otázka, jestli je ekonomicky rozumné stavět novou výpravní budovu, když současná existuje. S novou se počítalo jen pro případ, že se stará demoluje," řekl Kadrman.

Správa železniční dopravní cesty však výhrady odmítá. "Nemluvte o nové budově. Nová se nestaví. Bude to přístřešek pro úkryt před špatným počasím a informační systém pro cestující, aby věděli, kdy a kam mají jít, případně prostor pro jízdenkové automaty dopravců," říká zástupce investora ze Správy železniční dopravní cesty Pavel Mathé.

Jenže nové nádraží nebude sice honosnou stanicí, ale jen stěží jej lze označit za přístřešek před deštěm. Starosta Ústí nad Orlicí Petr Hájek je s návrhem spokojen.

"Je to plnohodnotná budova pro cestující, nejedná se o žádnou vlakovou či autobusovou zastávku. Nevím, kde vznikají dezinformace, že se staví jen zastávka," dodal starosta, který považuje za úspěch, že se i přes snahu investora o zmenšení parkoviště podařilo zachovat 139 parkovacích stání.

Nová budova bude přístupná od města jen podchodem pod kolejemi z kerhartické strany. Stavební povolení na komunikace už nabylo právní moci, pro samotnou železnici o něj investor požádá v létě. Stavba bude rozložena na tři roky, protože musí současně fungovat provoz po trati i silnicích.

Co bude se starým nádražím? Nikdo neví

Historická budova stanice zatím hledá nové využití. Podle předsedy mezirezortní komise Marka Diana, která má za úkol novou náplň najít, bude využití staré budovy nádraží víceúčelové.

"Nyní studujeme jednotlivé varianty provedení a zdaleka nejsou všechny možnosti vyčerpány," uvedl Marek Dian.

Nová budova

Na nádraží s prosklenou čekárnou lidé najdou sociální zařízení, dvě pokladny, úschovnu zavazadel, výtah, kterým se handicapovaní dostanou do podchodu. Půdorys haly je velký 19 krát 15 metrů. Před nádražím bude 139 parkovacích míst, z toho osm pro handicapované. Prostor bude v zimě temperován. Vedle budovy pro cestující vznikne nízký technologický objekt zabezpečovacího zařízení dráhy.

Přístup do nové železniční stanice v Ústí nad Orlicí bude z kerhartické strany. Cestující se dostanou k tratím podchodem.

I když je v běhu stavební řízení na nové objekty stanice, lidé se stále nevzdávají představy, že cestujícím má sloužit dnešní nádraží. Kvůli tomu vznikla dokonce nová petice, kterou od konce dubna podepsaly už stovky lidí.

V ní žádají ministerstvo dopravy a ústecký městský úřad, aby "nedovolily postavit zastávku, která bude nahrazovat již existující výpravní budovu, neplýtvaly penězi státu i Evropské unie a nedopustily ponížení významu ústeckého nádraží jako důležitého železničního uzlu".

Podobně soudí i signatářka první z petic režisérka Olga Sommerová. "Podle názorů odborníků může rekonstruovaná nádražní budova sloužit ve všech potřebných funkcích. Ptám se proto: kdo má zájem na výstavbě budovy nové, navíc v době všeobecně deklarované potřeby šetřit veřejné prostředky? Na pravdivou odpověď čekají všichni ti, kteří se rozumem a srdcem zasloužili o zachování krásné historické budovy ústeckého nádraží," uvedla Sommerová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz