Sir Nicholas Winton přiletěl do Prahy, v pátek ho čeká premiéra dokumentu Nickyho rodina.

Sir Nicholas Winton přiletěl do Prahy, v pátek ho čeká premiéra dokumentu Nickyho rodina. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zachránce dětí Winton je v Praze, kvůli premiéře filmu nesměl hrát bridž

  • 41
Brit Nicholas Winton, který roku 1939 zachránil stovky židovských dětí před nacistickým koncentračním táborem, dorazil do Prahy. Na starém ruzyňském letišti ho přivítal režisér Matej Mináč, který ve čtvrtek uvede světovou premiéru svého dokumentu Nickyho rodina. Do Prahy se Winton, který loni oslavil 101. narozeniny, těšil. Před odletem se ale musel vzdát partií bridže, aby se vyhnul viróze.

Britský bankovní úředník Winton se zapsal do dějin tím, že se těsně před začátkem druhé světové války rozhodl odjet do Prahy, aby tu zachránil židovské děti, jimž hrozila smrt ve vyhlazovacích táborech.

Od března do září 1939 pak z Prahy do Londýna vypravil přes hitlerovské Německo celkem osm vlaků a do Velké Británie odvezl 669 dětí, kterým ale nejprve musel najít v zemi náhradní rodiny.

O svém činu Winton dokázal mlčet celých padesát let. Jeho žena Greta však po letech náhodou při vyklízení půdy našla dokumenty, které se týkaly právě dětských vlakových transportů. Spojila se s historičkou Elisabeth Maxwell, která zorganizovala setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC.

Sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí, přiletěl na staré ruzyňské letiště. (19.1. 2011)

Sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí, přiletěl na staré ruzyňské letiště. (19.1. 2011)

Winton musel vynechat partie bridže

Do Prahy přijel Winton v dobré náladě a přivezl s sebou své nejbližší - dceru a syna s jejich partnery a také vnuka. "Do Prahy se pan Winton moc těšil. Náladu mu kazilo jen to, že vzhledem k této cestě mu doma zakázali pravidelné partie bridže - prý aby nechytil nějaký virus a na poslední chvíli neonemocněl," řekl ČTK Mináč.

Jako bývalý letec prý Winton uvítal, že do Prahy poletí malým tryskovým letadlem. "Byl velmi zvědavý, jak takový let probíhá," dodal režisér.

V novém dokumentu Mináč přináší dosud nezveřejněná fakta a svědectví o mimořádné záchranné akci sira Wintona, kde v hraných rekonstrukcích ožívají nově objevené příběhy zachráněných dětí. Mladého Wintona si zahrál Michal Slaný, v roli maminky jednoho z dětí exceluje Klára Issová (více o filmu, který bude v kinech od čtvrtka, čtěte zde).

Nickyho rodina je v pořadí třetí Mináčův film o Wintonovi. Natočil už Všichni moji blízcí (1999) a Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002, držitel prestižní cenu Emmy). 

Sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí, na starém ruzyňském letiště se svou rodinou, v popředí režisér Matej Mináč. (19.1. 2011)

Mináč využil při natáčení posledního dokumentu i vlaku, který na počest sira Wintona vyjel 1. září 2009 z pražského Hlavního nádraží a za čtyři dny dojel do Londýna. Jely v něm Wintonovy "děti", které sir přivítal na londýnském nádraží.

Zářijový termín byl vzpomínkou na největší transport, který Winton v roce 1939 naplánoval, ale protože 1. září vypukla válka, žádné z dětí už se do Anglie nedostalo (viz Wintonův vlak vyrazil po 70 letech na trať. Veze i zachráněné židovské děti). 

DOSTANE WINTON NOBELU CENU?

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se rozhodl, že letos znovu navrhne udělení Nobelovy ceny za mír Nicholasi Wintonovi.

Již před lety vznikla v Česku petice, k níž se připojili žáci šesti set českých škol. Podle webu ji podepsalo přes 100 000 lidí, kteří si  přejí, aby Winton Nobelovu cenu získal. Iniciátory byli žáci základní školy v Kunžaku na Jindřichohradecku, kteří po Wintonovi svou školu pojmenovali.

Za své šlechetné činy byl Winton povýšen do rytířského stavu, Václav Havel mu v roce 1998 udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. 

Nicholas Winton


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video