Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranářům vypadávalo telefonní spojení

  12:32aktualizováno  12:32
Střední Morava - Záchranáři z Olomouckého kraje, kteří během páteční ničivé bouře doprovázené vichřicí vyráželi na pomoc lidem do desítek obcí, se potýkali nejen s deštěm, ale i se špatným spojením mobilních telefonů. Stovka lidí na Olomoucku nemohla také ještě v sobotu ve svých domácnostech svítit. Průtoky všech potoků a řek v regionu jsou již na normálu.Páteční bouře na střední Moravě

Záchranářům nefungovaly mobily
Bouřlivé počasí způsobilo na mnoha místech několikaminutové výpadky telefonních sítí. Mnozí záchranáři se navíc dostali při zásazích i do míst, kde jim mobilní, ale i rádiové spojení nebylo k ničemu. Signál tam totiž není vůbec.

Síť mobilního operátora Eurotel vypadla při páteční bouři například v oblasti Litovle na Olomoucku. Tam vyjížděly pomáhat desítky hasičů, neboť bouře rozbila některým lidem střechy a pokácela stovky stromů. Dovolat se však ze svých mobilních telefonů nemohli několik minut ani lidé z Olomouce a okolí.

Spojení selhalo i záchranářům, kteří v pátek v noci vyjeli pomáhat lidem do Bělkovic a Bohuňovic, neboť tam hrozilo vylití řeky z břehů. "Přijeli jsme do Bělkovic a velitel hasičů se vydal na průzkum. Najednou jsme s ním neměli spojení. Nešel ani eurotel, ani paegas, ale dokonce ani rádiové spojení. Bylo to hodně nepříjemné, obávali jsme se, že se záchranářům něco stalo. Nakonec jsme je našli v autě zaklíněném mezi dva spadlé stromy," řekl olomoucký přednosta Roman Váňa.

Potíže měli i lidé z Přerovska, kteří se snažili rychle dovolat ze svých mobilních telefonů na tamní hasiče. "Když někdo volal z mobilu, dovolal se buď do Ostravy nebo do Brna. Teprve odtud nám operátoři hovory přepnou. Je to zdržení, ale zas ne tak velké," řekl operační důstojník přerovských hasičů.

Podle pracovníků mobilních operátorů může špatné počasí a silné bouřky způsobit výpadky sítě. "Když jsou bouřky, je kvalita signálu horší a nastávají výpadky," potvrdil dispečer mobilního operátora Eurotel.

Někde neněli proud ještě v sobotu
Prudký vítr, který společně s krupobitím postihl kraj v pátek odpoledne, strhal na řadě míst elektrické vedení. Na dráty také popadalo mnoho stromů. U Smržic na Prostějovsku spadl stožár vysokého napětí. Poslední závady energetici opravili během soboty. Energetikům se sice podařilo dodat proud do desítek obcí v celém kraji, ale ne všude.

"Proud se nám stále nepodařilo dodat do Hrubé Vody na Olomoucku, kde je zhruba stovka odběratelů. Nesvítí však ani lidé v chatové osadě v Bělkovicích a Lašťanech. Do osm hodin večer by však proud měl jít již do všech domácností," řekl v sobotu dopoledne dispečer Severomoravské energetiky.

Následky bouře odstranili již večer energetici také na Šumpersku a Jesenicku; v Přerově se potýkají již pouze s lokálními poruchami. Montéři a energetici opravují poruchy ještě dnes také v obcích na Prostějovsku. Popadané stromy a větve se přes noc podařilo odstranit také železničářům; podle výpravčího z olomouckého hlavního nádraží již všechny vlaky jezdí bez výluk.

Jesenicko: omylem vyhlášený třetí stupeň
První stupeň povodňové aktivity je i na říčce Vidnávce na Jesenicku. "Trojka, stav ohrožení, byla vyhlášena na Vidnávce v pátek v noci omylem, tok vystoupil jen na druhý stupeň. Teď už je to jednička, tedy stav bdělosti," řekl operační dustojník hasičů na jesenicku, kde ráno chvíli pršelo. Povodňová komise zde pracuje jen v omezeném složení.

Přerovsko: druhý stupeň, ale klid
Na řece Bečvě u Dluhonic byl ráno v pět hodin vyhlášen druhý stav povodňové aktivity. Před polednem už voda klesla na první stupeň. "Byť je vyhlášen druhý stupeň, problémy s vodou nikde nemáme. Řeka se nikde nevylila. Navíc Vsetínská i Rožnovská Bečva klesají, což znamená, že by se postupně měly průtoky snižovat i na Přerovsku. Záleží ovšem na počasí," uvedl v sobotu v 8 hodin ráno operační důstojník přerovských hasičů.

Šumpersko: čerpání vody ze sklepů
Poměrně klidné jsou toky na Šumpersku. V Moravě a jejích přítocích klesla hladina vody od půlnoci v průměru o půl metru. "V celém okrese není vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity. V současné době už neprší. Nyní vyčerpáváme vodu ze sklepů, zatopených při včerejších bouřkách," uvedl operační důstojník šumperských hasičů.

Olomoucko: jen zvýšené průtoky
O možném nebezpečí informovali v pátek ve večerních hodinách hasiči obyvatele Bělkovic a Bohuňovic na Olomoucku. "Morava ale v noci nevystoupila ani na první stupeň povodňové aktivity. Průtoky se v noci zvýšily jen v okolí Domašova nad Bystřicí a šumvaldu, ale i tady voda opadá," uvedl dnes ráno operační důstojník olomouckých hasičů.

Prostějovsko: úklid po bouři
Na Prostějovsku jsou všechny toky klidné, ovšem v mnoha obcích musí odklízet následky včerejších bouřek, které nejvíce postihly Smržice, Služín či Čelechovice na Hané.

"Největší škodu mají v arboretu v Čechách pod Kosířem, kde živel poškodil vzácné dřeviny," uvedl operační důstojník prostějovských hasičů. Ve Stařechovicích, kde vichřice poškodila střechy dvou rodinných domů, stále ještě pracují dobrovolní hasiči.

Po včerejších bouřkách bylo nutné odstranit ze silnic mnoho popadaných stromů, z nichž jeden zablokoval i železniční trať.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz