Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranářský prapor chystá stěhování

  10:10aktualizováno  10:10
Dosud poloprázdná vojenská kasárna v Hlučíně se připravují na příliv lidí. Přesně za měsíc tam totiž vznikne zcela nový vojenský útvar 157. záchranný prapor, který bude mít do konce roku téměř 250 profesionálních i civilních zaměstnanců.

Naproti tomu velká Dukelská kasárna v Opavě, kam dříve rukovalo až tisíc vojáků základní služby ročně, hodlá armáda příští rok opustit.

"Je to nešťastné rozhodnutí. Opava a vojsko je historicky spjatá dvojice. Ještě by se o tom měla vést diskuse," míní náměstek opavského primátora Václav Klučka.

Nedalekému Hlučínu reorganizace armády naopak vyhovuje. "Hlučínská kasárna, v nichž dosud pracuje asi osmdesát lidí, mají mnohem vyšší kapacitu. Bez problémů se tam vejde trojnásobek zaměstnanců, jen je nutné udělat prostorové úpravy a zrekonstruovat rozvody elektřiny pro potřeby většího množství techniky, především počítačů," uvedl Libor Pelánek z olomoucké záchranné a výcvikové základny, který má organizaci stěhování vojáků do Hlučína na starosti.

"Od nás tam přechází jen patnáct lidí, další vojáci ale míří do Hlučína z jiných útvarů, například z Frýdku-Místku či Opavy. Většina má rodiny nedaleko, takže bude denně dojíždět, nebo si hledá místo ve vojenské ubytovně v Opavě či Ostravě. Zaměstnáme nejméně deset místních civilistů, už sepisujeme pracovní smlouvy," řekl Pelánek.

Olomoucký útvar s téměř pěti sty zaměstnanci se zmenší zhruba o třetinu. Část lidí armáda propustí, část najde místo jinde. Přesun vojenských záchranářů zkritizoval olomoucký hejtman Jan Březina. Pro Moravskoslezský kraj je však vznik nového praporu výhodný. Úkolem vyššího počtu záchranářů z Hlučína je chránit životy, zdraví i majetek na území kraje. Pomáhat budou při živelných katastrofách, ale například i při průmyslových haváriích.

"Ostravsko je průmyslová, a proto riziková oblast. Armádní záchranáři mají své místo v Hlučíně už několik let. Odtud obsáhnou celý kraj lépe než z Olomouce," řekl Pelánek. Do kasáren se kromě vojáků nastěhuje i další těžká a lehká technika, která doplní stávající záchranné stroje. Vše si může asi v půli července prohlédnout veřejnost - v Den otevřených dveří.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz