Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři ze Svitav odmítli vyjet k hořícímu domu

  12:26aktualizováno  12:26
Svitavská záchranka odmítla minulou sobotu vyjet k požáru domu v Radiměři, ve kterém zůstal uvězněný člověk. Záchranáře přitom k požáru volali jak hasiči, tak i muž, kterému se z hořícího stavení podařilo utéct. Dispečink zareagoval až po desítkách minut, když zatelefonoval místní novinář.
Dispečink nereagoval ani na druhou výzvu hasičů a ambulance vyrazila až po telefonátu novinářů. Ilustrační foto

Dispečink nereagoval ani na druhou výzvu hasičů a ambulance vyrazila až po telefonátu novinářů. Ilustrační foto | foto: Jiří MeixneriDNES.cz

V dřevěné chalupě nakonec uhořel šestačtyřicetiletý muž. I kdyby lékař přijel dřív, muži by už nepomohl. Na případ jako první upozornily Deníky Bohemia.

"Je to neomluvitelné. Nechápu, jak se to mohlo stát," litovala ředitelka Oblastního střediska záchranné služby ve Svitavách Alena Slezáčková. Podle ní selhala operátorka.

Na záchranku kolem půl páté v sobotu ráno zavolal muž, který se z hořícího domu dostal ven. "Říkal, že hoří dům v Radiměři. Když jsme se ptali, kde přesně, zavěsil," řekla Slezáčková.

Hasiči dostali zprávu o požáru sedm minut před půl pátou ráno. "Volající říkal, že vyskočil z prvního patra hořícího domu a uvnitř jsou další lidé. Tuto informaci jsme předávali záchrance," řekl Radek Svojanovský, který řídil zásah hasičů.

"Děláte si legraci? Tady hoří!"
Záchranka ani po tom nevyrazila. "Dispečink volal zpět na to číslo a ptal se, jestli má poslat lékaře. Ten člověk odpověděl: 'Děláte si legraci? Tady hoří, lidi jsou venku' a zavěsil. Pracovnice si vytvořila mylnou domněnku, že lidem nehrozí nebezpečí. Byla to nepřípustná reakce," uvedla Slezáčková.

Pracovnice však nereagovala ani na druhou výzvu hasičů a ambulance vyrazila až po telefonátu novinářů. Lékař shodou okolností přijel na místo požáru ve chvíli, kdy hasiči vynesli tělo muže ven. Hasiči se ho sami pokusili resuscitovat, ale bez úspěchu.

"Napadaly na něj hořící trosky. Přestože pro nás je člověk mrtvý až poté, co lékař konstatuje smrt, už mu zjevně nebylo pomoci. Kdyby lékař přijel o půl hodiny dříve, nebyl by nic platný," řekl Svojanovský.

Tresty zřejmě budou
Přestože se záchranka nakonec k pacientovi dostala vlastně včas, lidé z dispečinku se nejspíš potrestání nevyhnou. "Samozřejmě z toho vyvodíme tvrdé důsledky. Jestli padnou výpovědi? To zatím nemohou říct," uvedla ředitelka.

A jaký je názor Pardubického kraje, který má provoz záchranné služby na starosti. "Já jsem zatím o případu slyšel spíše zprostředkovaně. V pondělí se sejdu s paní ředitelkou a nechám si vše vysvětlit," řekl krajský radní Josef Janeček.

Ani hasiči nezvládli zásah bez problémů. K požáru se dostali až za pětadvacet minut, protože ho nemohli najít. "Krajské operační středisko vlastní techniku, díky níž by měli dokázat rychle určit polohu volajícího. Tentokrát ho nedokázali zaměřit. Hasiči měli navíc zavádějící informaci od jednoho občana. V rozlehlé obci tak hledali požár vlastně na slepo," řekl Svojanovský.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Zvrat v kauze rallye Lopeník, policie stíhá i čtyři pořadatele závodu

Auto na rallye u Lopeníku vyletělo z trati a zabilo čtyři diváky. (10.

V případu smrti čtyř dívek, které v roce 2012 zahynuly při nehodě na závodech rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku,...

Najdete na iDNES.cz