Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři vysvobodili jeskyňáře z podzemí

  15:23aktualizováno  15:23
Záchranáři vyvedli z jeskyně v Moravském krasu čtyři speleology. Ti ani nevěděli, že jim rozvodněná říčka odřízla cestu. Hasiči čerpáním snížili hladinu. "Pokud by to neudělali, návrat by byl asi dost složitý," řekl iDNES náčelník Speleologické záchranné služby Bohuslav Koutecký.

Jeskyňáři se v neděli vydali pod zem na třídenní expedici. Zkušení speleologové ve věku od 30 do 45 let chtěli prozkoumat jeskyni Nová Rasovna.

Návrat plánovali na úterý večer. Jejich kolegové si všimli, že vstupní sifon zaplavila voda. "Z neděle na pondělí intenzivně pršelo. Hladina se zvýšila asi o dva metry a proud natolik zesílil, že by potápěče strhl," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Večer a v noci přijelo na místo na pětatřicet hasičů z Blanska a Brna. "Museli sem dopravit výkonná čerpadla, kontejner pro nouzové přežití, postavili dva stany se zázemím pro záchranáře, natáhli přes pět set metrů hadic," uvedl Haid.

Kolem páté hodiny ranní začali hasiči s čerpáním. Před horním vstupem do jeskyně prohloubili bagrem dno Bílé vody, aby do ní mohli ponořit sací koše dvou čerpadel. Část vody odváděli kolem jeskyně a uvnitř tak snížili hladinu.

K hasičům se připojilo dvanáct členů Speleologické záchranné služby a několik místních jeskyňářů. Odpoledne dva speleologové pronikli do jeskyně. "Hladina se snížila asi o půl metru, což stačilo, aby proplavali sifon," řekl Koutecký.

Záchranáři se pokoušeli natáhnout dovnitř telefon, ale čtveřice jeskyňářů byla příliš daleko. "Nakonec se k nim dostali a vyzvali je, aby šli ven," uvedl Koutecký. Jeskyňáři podle něj o záchranné akci nic netušili, právě dokončovali průzkum.

"Naštěstí všechno dobře dopadlo. Všichni čtyři jsou v pořádku, akorát trochu mokří, protože jeden úsek museli proplavat," dodal náčelník Speleologické záchranné služby Bohuslav Koutecký.

Záchranáři zvažovali, že budou odčerpanou vodu odvádět do vypuštěného rybníka. (28. prosince 2004)

Hasiči natáhli zhruba půl kilometru hadic, kterými odčerpávali vodu z říčky. (28. prosince 2004)

Bagr upravuje dno vypuštěného rybníka, kam chtěli hasiči odvádět odčerpanou vodu. (28. prosince 2004)

Záchranář sleduje, jak klesá voda v zaplaveném vchodu do jeskyně Nová Rasovna v Moravském krasu. (28. prosince 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz