Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři se dočkali krizových telefonů

  18:19aktualizováno  18:19
Lékaři z pražské záchranky se dočkali krizových telefonů. Speciální mobily, sloužící pro komunikaci při pohromách a katastrofách, dostali se čtyřměsíčním zpožděním oproti ostatním složkám integrovaného záchranného systému. Ještě v září se přitom záchranáři obávali, že jim ministerstvo vnitra nestihne přístroje dodat a během summitu NATO je ochromí oslabená telekomunikační síť.

"Již týden máme 69 mobilů pro krizové spojení. Rozdělili jsme ho mezi vedení, dispečink a jednotlivé posádky sanitních vozů. Mají ho tedy všichni, kteří zajišťují provoz v době krize," řekl šéf záchranky Zdeněk Schwarz.

Ještě v září panovaly obavy, že mobilní telefony do začátku summitu lékaři nedostanou, a budou se muset spolehnout jen na běžné spojení.

"Během povodní jsme museli dodatečně žádat o zesílení signálu v blízkosti ústředí krizového štábu. Některé telefony také dostali zvláštní prioritu, takže fungovali jako ty krizové," dodal.

Ministerstvo vnitra podepsalo zakázku na dodání krizových telefonů už v lednu. Systém jejich přidělování byla ale natolik komplikovaný, že například pražská záchranka dostala přístroje až po jedenácti měsících.

Jak má systém fungovat?
Nouzové mobilní telefony pracují ve zvláštním režimu, který jim dává přednost před běžnými hovory. Přístroje mají navíc vlastní systém číslování. Ten umožňuje záchranným složkám zůstat stále ve spojení i v případě pohrom, kdy nejsou v provozu pevné linky a ostatní lidé přetíží sítě mobilních operátorů. Záchranáři také mohou z vybraných telefonů hromadně rozesílat zprávy SMS.

Zakázku na vybavení Integrovaného záchranného systému 19 tisíci mobilními telefony vyhrála ve výběrovém řízení firma Eurotel. Podle ní však zdržení v dodávce pro pražskou záchranku způsobil zmatek na ministerstvu zdravotnictví.

"My jsme pouze čekali, až dostaneme konkrétní seznamy od jednotlivých složek. Jakmile jsme je měli, dodání telefonů trvalo asi 14 dní," uvedl mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.

První velká krize přišla při povodních
První krize přišla už v srpnu, během povodní. To záchranářům chyběla polovina speciálních aparátů. "Prostě se přes krizové mobily mezi sebou nedomluvíme," líčil v srpnu ředitel českobudějovické městské policie Zdeněk Fremr. Na špatné spojení si na jihu Čech stěžovali i hasiči.

Podobný kolaps postihl systém už při povodních na Moravě v roce 1997. Právě proto nechalo ministerstvo vnitra vypsat výběrové řízení.

Proč tedy tak důležitý systém nefungoval u všech záchranářů? Resort vnitra se však k vysvětlování neměl ani v září, kdy zbývalo dodat ještě třetina přístrojů. Jeho šéf Stanislav Gross přitom po letošních záplavách slíbil, že na celou záležitost osobně dohlédne.

"Krizové telefony mělo na starosti generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, které k tomu sděluje i veškeré informace," vyjádřilo se stroze tiskové oddělení ministerstva.

Systém byl příliš složitý
Na generálním ředitelství hasičského sboru dohlíželi na celou zakázku pouze dva úředníci. Kontrolovali všechny údaje nejen za hasiče, ale i od policistů či záchranek. Teprve potom mohli lidem přiřadit číslo a vše poslat do Eurotelu.

"Hlavním viníkem průtahů byla spousta administrativy, kterou jsme museli vyřizovat. Navíc nám chybí úředníci, proto na věci pracovali pouze dva lidé," uvedl v září šéf odboru komunikačních systémů hasičů Luděk Štolba.

Požadavek pražské záchranky tak uvízl na ministerstvu zdravotnictví, kam ho musela podle směrnic poslat. "Nevidím, že by se něco zanedbalo," namítl vedoucí odboru bezpečnosti a krizového řízení ministerstva zdravotnictví Josef Hora.

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz