Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři počítají i s útoky teroristů

  19:28aktualizováno  19:28
Zlín - U zastávky městské hromadné dopravy exploduje uprostřed rušného dne aktovka s náplní bojového otravného plynu. Na místě zůstanou desítky zraněných, do okolí se šíří nebezpečný plyn. To byl námět praktické ukázky zásahu všech složek integrovaného záchranného systému v prostoru letiště ve Štípě. u Zlína. Byla to jedna ze součástí letošního 5. ročníku třídenní mezinárodní konference Medicína katastrof.
Podívejte se na snímky z cvičení.

Jsou naši záchranáři připraveni a vybaveni vším potřebným pro rychlý zásah při hromadné havárii nebo teroristickém útoku s velkým počtem obětí?

Krátce po třinácté hodině vybuchují na štípském letišti dělobuchy a dýmovnice a pět figurantů padá na zem. Zpráva o explozi se dostává nejdříve na telefonní číslo 158 operačnímu důstojníkovi policie a dva policejní vozy jsou první, které se dostanou na místo.

Policisté jsou u zásahu první
Policisté jsou také první, kdo se dostává ke zraněným, odtahuje z místa výbuchu a poskytuje jim s využitím obsahu záchranářského batůžku první pomoc.

Ale to už se s houkánímk blíží hasičská cisterna a v závěsu za ní také speciální protichemický vůz. V jeho útrobách jsou uloženy nejmodernější pomůcky pro likvidaci chemických havárií a práci v prostředí zamořeném jedovatými plyny.

Pár desítek vteřin po příjezdu už dva hasiči navlékají žluté protichemické obleky, které teprve dovolují dostat se bez rizika otravy a kontaminace přímo ke zdroji jedovaté látky.

Policisté zatím ohraničují široké okolí místa havárie výstražnými páskami. Až po změření koncentrací otravných látek ve vzduchu mohou ke zraněným také posádky vozů zdravotnické záchranné služby. Následuje už rutinní práce záchranářů s nosítky a přepravou raněných do sanitek.

"Pokud by bylo jen pět zraněných jako v naší ukázce, sanitky by je odvážely po zabezpečení základních životních funkcí přímo do nemocnic," vysvětluje hlavní organizátor konference a ředitel společnosti EGO Zlín Pavel Kostka.

Hromadná havárie vyžaduje jiný postup
Účastníci konference se však chtěli seznámit i s možnostmi, jak by záchranáři řešili havárii s větším počtem zraněných nebo s obtížným dopravním spojením. "Stačí třeba železniční neštěstí na trati, v jejíž blízkosti nevede žádná silnice," říká Kostka.

I pro takový případ už mají hasičské sbory špičkové vybavení. Na ploše letiště vyrostly oranžové nafukovací stany pro dekontaminaci zasažených a pro práci lékařů na stabilizaci životních funkcí zraněných a jejich roztřídění pro další transport.

"Celou sestavu jsou hasiči schopni postavit ve čtyřech lidech za dvacet minut," upřesňuje Kostka. Ve složeném stavu ji na místo dokáže přenést i vrtulník.

"A kdyby bylo nejhůř, záchranáři požádají o pomoc i armádu. Vojáci jsou schopni postavit na místě i polní nemocnici, ve které se může i operovat," dodává šéf konference. I toto zařízení si mohli účastníci ukázkového zásahu na štípském letišti detailně prohlédnout.

Za dvacet minut je ukázka u konce. "Nebylo to cvičení, ale jen ukázka, při které měli mít diváci možnost všechno sledovat," zdůrazňuje policejní mluvčí Ivo Mitáček. Při ostrém cvičení by byl podle něj zákrok ještě rychlejší.

Hasiči-zachranáři ve speciálních oblecích při cvičení ve Štípě u Zlína (26.6.2001)

Záchranáři odnáší zraněného při cvičení ve Štípě u Zlína (26.6.2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz