Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři nedoporučují hřebenové túry, varují před lavinami

  9:38aktualizováno  9:38
Záchranáři beskydské horské služby nedoporučují kvůli velkému množství sněhu hřebenové túry. Na hřebenech totiž leží víc jak metr a půl sněhu a závěje. Horská služba také vyhlásila v Krkonoších a na Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí.

O víkendu se v Beskydech očekává velká návštěvnost. | foto: Pavel Szabo

Pro běžkaře jsou v moravskoslezském pohoří upraveny oficiální běžecké trasy. Pokud se chce někdo vydat na hřebenovou túru, musí počítat s tím, že si cestu bude muset projet.

"Pokud přesto někdo do takových míst vyjede, vždy by to měla být větší skupina. Osamoceným lyžařům hrozí nebezpečí," řekl dispečer horských záchranářů Pavel Masopust.

Hřebenové túry záchranáři nedoporučují. Turisté mohou snadno zapadnout a vyčerpat se, varují. "Navíc nejsme schopni se tam rychle dostat," dodal Masopust.

Jinak jsou ale v Beskydech ideální podmínky. O víkendu se tak zde očekává velká návštěvnost. Připadlo až deset centimetrů sněhu, na Lysé hoře je více než dva metry sněhu. "Lyžuje se všude. V polohách nad tisíc metrů je sníh dokonce prachový," řekl dispečer.

Laviny hrozí v Krkonoších a Jeseníkách

Množství sněhu zvyšuje i nebezpečí lavin, varuje horská služba. V Krkonoších a Jeseníkách tak platí třetí z pěti stupňů lavinového nebezpečí. "Nedoporučujeme pohyb ve volném terénu," tvrdí služba.

Podle webových stránek horské služby hrozí možnost uvolnění laviny už při malém zatížení, které představuje i jednotlivý lyžař či zbloudilý běžkař. Záchranáři proto nedoporučují vstupovat na svahy o sklonu nad 35 stupňů.

Třetí stupeň (vážné)

Nejzrádnější situace. Túry vyžadují už zkušené posouzení, přesahující běžné zkušenosti. Možnosti jednotlivých túr jsou omezené.
Ve výjimečných případech může případný sesuv samovolných lavin ohrozit i označené ohrožené frekventované cesty (trasu výstupu či sjezdu během túry).
zdroj: Horská služba

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz