Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři našli v troskách mrtvé dítě

  12:46aktualizováno  12:46
Pondělní výbuch plynu v brněnském činžáku má třetí oběť. Záchranáři našli tělo čtyřleté holčičky. Byla poslední pohřešovanou. Záchranné práce tím skončily. V noci našli hasiči v troskách mrtvolu ženy. V pondělí večer podlehla těžkým zraněním v nemocnici další žena.

"Ano, bylo nalezeno tělíčko," potvrdil iDNES mluvčí brněnské policie Zdeněk Lubas. Mrtvolu záchranáři objevili kolem poledne.

"Tělíčko jsme našli v prostoru, kde se v domě vytvořil po zřícení přední části objektu komín. Dítě jím propadlo až do sklepa. Ostatky byly objeveny při odklízení sutin, a to asi metr pod úrovní chodníku," popsal Lubas.

Čtyřletá dívenka byla posledním ze 72 obyvatel domu, kterého záchranáři hledali. Podle dostupných informací bydlelo dítě s rodiči ve čtvrtém patře zničeného činžovního domu.

V kritickou dobu bylo doma s matkou, která se zachránila. Otcem děvčátka je podle některých informací hasič. Oba rodiče jsou od pondělního výbuchu v péči lékařů.

"Už nikoho nehledáme," doplnil policista. Na místě tedy končí práci složky integrovaného záchranného systému a místo neštěstí předávají městské části. "Pak již bude na radnici Brno-Černovice, kdy a jak nechá budovu strhnout," poznamenal už dříve policejní mluvčí.

Záchranáři našli jednu mrtvolu i v noci
Kolem jedenácté hodiny v noci záchranáři našli v troskách mrtvolu ženy. Mluvčí hasičů Jaroslav Haid uvedl, že podle polohy těla v sutinách může jít o obyvatelku domu stejně jako o náhodnou chodkyni.

Její totožnost zatím neznají, podle prvního lékařského ohledání odhadují její věk na 50 až 70 let.

Už v pondělí večer podlehla zraněním v nemocnici starší žena.

Po výbuchu činžovního domu v Tržní ulici se propadli do sklepa domu padesátiletý muž a starší žena. Oba se podařilo najít a sanitky je převezly do Úrazové nemocnice. Žena v nemocnici svým zraněním podlehla.

"Mohu potvrdit, že starší žena zemřela na velmi těžká vnitřní zranění," řekl v pondělí večer MF DNES přednosta brněnské Úrazové nemocnice Peter Wendsche.

Opět vyšlehly plameny
Při pondělní explozi se sesunula část domu, a to od sklepa až po půdu. V objektu tak vznikl několikametrový komín a podle úvah hasičů je možné, že dítě se jím mohlo dostat do sklepa.

"Ze sklepů stále vytahujeme sutiny, dostali jsme se již do hloubku 1,2 metru pod úroveň vozovky. Stále nalézáme předměty z bytů ve vyšších patrech činžáku," poznamenal ráno mluvčí hasičů.

Pátrání po obětech bylo velmi složité. Ve tři hodiny ráno se část domu opět ocitla v plamenech. Požár za několik minut zlikvidovala asi stovka hasičů. "Hlavním problémem je velmi špatná statika domu. Praskliny v jeho zdích se očividně zvětšují. Zásah je proto velmi nebezpečný," uvedl hasič.

Exploze domem na rohu ulic Křenová a Tržní otřásla v pondělí deset minut po 13. hodině, řekli redaktorce MF DNES svědci, kteří čekali u nedalekého semaforu. Trosky zasypaly dvě auta před domem a zranily několik chodců. Tlaková vlna vytloukla okna protějších domů.

Příčina exploze v domě, kde bydlí 72 lidí, zatím není známa. Už v pondělí dopoledne tu ale byli plynaři kvůli úniku plynu. - více zde

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že si obyvatelé domu delší čas stěžovali na plyn, který byl v objektu cítit.  Policejní vyšetřovatel má nyní měsíc na to, aby událost prošetřil a případně vznesl proti lidem odpovědným za neštěstí obvinění.

Noc u příbuzných nebo na ubytovně
Kvůli výbuchu přišly desítky lidí o střechu nad hlavou. Ve zničeném domě je 30 bytů. Kvůli narušené statice, ale bylo nutné vyklidit i sousední dům.

Obyvatelé obou domů našli většinou útočiště u příbuzných. Přibližně 30 z nich strávilo noc v policejní ubytovně v Brně-Bystrci.

Obyvatelé brněnského činžovního domu, který zničil v pondělí výbuch. Lidé se sešli v sociálním domě, 22. června 2004

Obyvatelé brněnského činžovního domu, který zničil v pondělí výbuch. Lidé se sešli v sociálním domě, 22. června 2004

Hasiči se chystají vynést z trosek domu, který se v pondělí po výbuchu zřítil, jednu z obětí, 22. června 2004

Činžovní dům na rohu brněnských ulic Křenová a Tržní, který v pondělí odpoledne zničil výbuch, 22. června 2004

Autoři: , ,


Témata: Bystrc, Černovice, Komín

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz