Záchranáři našli v dole horníkovo tělo

  • 5
Po šesti hodinách záchranáři vyprostili tělo havíře v dole Doubrava na Karvinsku. Muž nepřežil pod závalem horniny po mimořádně silném otřesu. Pět horníků se zachránilo. V nemocnici skončil jeden z nich s podezřením na vnitřní poranění.

Otřes zasáhl krátce po šesté hodině hloubku 950 metrů. Tou dobou v podzemí pracovalo šest českých horníků.

"Otřes byl mimořádně silný a zaznamenali ho i lidé na povrchu. Pět horníků se včas dostalo do bezpečí. Utrpěli jen drobné oděrky," uvedla mluvčí důlní společnosti OKD Věra Breiová.

Horníky prohlédl i lékař. U jednoho ale měl podezření na vnitřní poranění. "Vrtulník proto zraněného přepravil do ostravské nemocnice," dodala.

Záchranáře ohrožoval metan
Jeden z horníků ale zůstal v závalu. V podzemí ho deset hodin hledalo několik záchranných družstev, která se střídala ve vyprošťování. Měla tam i vyprošťovací techniku a materiál pro vyztužení stropů.

"Je to velmi nebezpečná práce, protože se to může kdykoli zřítit. Záchranáři navíc zasahují v dýchací technice, protože došlo k výronu metanu. Je tam také velké vedro, protože v místě nefunguje odvětrávání. Práce jde proto velmi pomalu," upřesnila v 15:00 Breiová.

Za hodinu horníka objevili. Desetihodinový zával však 24letý muž nepřežil. "Podlehl zraněním, která mu uvolněná hornina způsobila. Příčinu smrti určí lékař, až se tělo podaří dostat na povrch," řekla iDNES mluvčí.

Podle ní jsou všichni havíři české národnosti a zaměstnanci OKD.

Smrt v českých dolech
Nejčastěji v českých dolech umírají zahraniční horníci, kteří pracují pro externí firmy. Do dolů chodí pracovat cizinci hlavně z Polska, Slovenska a také z Ruska.

Odborníci na geomechanické jevy tvrdí, že důlní otřes i přes technický pokrok zatím patří k úkazům, které nelze úspěšně předvídat. Vlivem hornické činnosti a napětí, které se vytváří v zemské kůře, dochází k akumulaci energie, která se za určitých podmínek uvolní.

K největšímu a také nejtragičtějšímu otřesu od roku 1990 došlo v polovině letošního března. Silný důlní otřes tehdy zabil sedm horníků. Záchranáři je vyprošťovali několik dní. - více zde

Důlní neštěstí nejsou ničím neobvyklým. Předloni v červnu zavalila po otřesu zemina v dole Doubrava 27 horníků. Jejich vyprošťování trvalo přes deset hodin. Jeden horník tehdy neštěstí nepřežil. - více zde

V Orlové na Karvinsku se loni v březnu třásl důl ČSA dokonce dvakrát během tří dnů. Při prvním otřesu byli zraněni dva horníci. Druhý otřes v hloubce 800 metrů dva muži nepřežili. - více zde

Tragická důlní neštěstí v Česku od roku 1990

18.10.1990

Důl 1. máj v Karviné - výbuch a s následný požár - 30 obětí

8.1.1992

Důl Doubrava na Karvinsku - horský otřes - 2 oběti

7.11.1995

Důl Dukla v Havířově-Suché - důlní inženýr se otrávil metanem

5.4.1997

Důl Tuchlovice na Kladensku - po vdechnutí toxického plynu při zásahu zahynuli dva členové báňští záchranáři

29.11.1998

Závod Jan-Karel dolu ČSA v Ostravě - při nehodě během prohlídky uzavřených překopů zemřeli tři lidé

29.11.2001

Důl Schöller u Kladna - po výbuchu směsi metanu se vzduchem zemřeli 3 lidé, 1 člověk zemřel později v nemocnici

17.1.2002

Důl Centrum Záluží u Mostu - jeden horník zahynul při závalu
únor 2002 Důl ČSA - na jednoho horníka spadla část výztuže, byl na místě mrtev
11.4.2002 Důl ČSA - jeden horník zemřel poté, co ho zavalilo nadloží
11.3.2004 Důl Lazy - při otřesu zemřelo sedm horníků

Největší důlní neštěstí v Česku

1892

Důl Marie u Příbrami - při požáru zemřelo 319 lidí

1934

Důl Nelson III v podkrušnohorském uhelném revíru - při výbuchu důlního plynu zemřelo 142 lidí

1961

Důl Dukla v Havířově - při požáru zemřelo 108 lidí

zdroj:iDNES

Důl Doubrava na Karvinsku zasáhl mimořádně silný otřes. V podzemí zůstal jeden z horníků. Pět se jich včas dostalo na povrch. (12. července 2004)

Jeden z horníků odchází z dolu Doubrava na Karvinsku. (12. července 2004)

Policie - ilustrační foto.

Soukromá sanitka - ilustrační foto.

,

Video