Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři našli osm dní po ničivém zemětřesení v Nepálu přeživší

  12:48aktualizováno  18:45
Záchranáři našli více než týden po zemětřesení v Nepálu v sutinách několik přeživších. Podle agentury DPA vyprostili v neděli dvě ženy a jednoho muže severovýchodně od Káthmándú. Už v sobotu podle AFP v okresu Nuvakot nalezli také stojednaletého starce. Úřady přitom dříve tvrdily, že šance na nalezení přeživších je minimální.

Záchranu trojice přeživších severovýchodně od Káthmándú potvrdil agentuře DPA nepálský policejní představitel pro okres Sindhúpalčok Ram Bahadur. Upřesnil, že dva z přeživších zasypaly sutiny domu a jeden další uvázl pod závalem půdy. Poté, co je záchranáři vyprostili, byli všichni tři převezeni do místní nemocnice.

Nepálská policie podle AFP posléze upozornila i na další velmi nečekanou záchranu. Z trosek svého domu byl už v sobotu vyproštěn stařec, jehož věk úřady určily na 101 let. Muž z okresu Nuvakot vzdáleného 80 kilometrů severozápadně od hlavního města byl zraněn pouze lehce a vrtulník jej přepravil do nemocnice. 

Fotogalerie

Dosud poslední živé lidi vytáhli záchranáři z trosek ve čtvrtek. V úterý v noci ze sutin rovněž vytáhli zraněného muže, který trpěl 82 hodin obklopen rozkládajícími se mrtvolami. V nouzi dokonce musel pít vlastní moč (podrobnosti o jeho záchraně se dočtete zde).

Počet obětí zemětřesení z minulého víkendu v Nepálu už podle místních úřadů překročil 7 tisíc. Zraněno bylo podle aktuální bilance více než 14 tisíc lidí, přes 6,5 tisíce z nich je v péči lékařů v nemocnicích.

Lékaři varují, že v oblastech postižených zemětřesením by se nyní mohly snadno šířit nemoci. Na místě panují velmi špatné hygienické podmínky a tisíce lidí, které přišly o své domovy, teď musejí spát pod širým nebem.

Češi ošetřili přes 100 lidí

Čeští zdravotníci v neděli ve městě Melamchi ošetřili 42 zraněných, už v sobotu se tu postarali o 26 lidí. Ze 14 lůžek, které mají k dispozici, jich je už jedenáct obsazených.

Česká pomoc

Přispět můžete na následující konta:

ADRA
Konto: 66888866/0300 
Variabilní symbol: 380
DMS: „DMS ADRA“ na číslo 87 777

Český červený kříž 
Konto: 333999/2700
Variabilní symbol: 1504

Člověk v tísni
Konto : 54333345/0300
DMS: „DMS NEPAL“ na číslo 87 777 

Diakonie ČCE
Konto: 292949292/0300
Variabilní symbol: 319 
DMS: „DMS DIAKONIEPOMOC“ na číslo 87 777

Charita ČR
Konto : 55660022/0800
Variabilní symbol: 107
DMS: „DMS CHARITASVET“ na číslo 87 777 

UNICEF ČR
Konto: 11771177/0300
Variabilní symbol: 814
DMS: „DMS UNICEF“ na číslo 87 777

Cena jedné DMS je zpravidla 30 korun.

Mobilní část z českého týmu se vydala do odlehlé horské vesnice Navalpúr. Dva lékaři, dvě zdravotní sestry, dva hasiči a velitel týmu tu do 15:00 našeho času zajistili ošetření 36 obyvatel několika obcí, kteří nebyli schopni sami se do Melamči dostat.

Ošetřovat raněné začal český tým v sobotu, dva dny po příletu do Nepálu. Záchranáři do té doby vyčkávali na instrukce místních úřadů a poté se přesouvali do města Melamchi (více o tom najdete zde).

Čeští experti budou pomáhat Nepálu s následky zemětřesení asi měsíc. Hlavním úkolem 36členné skupiny, která s sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob, je ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

Stovky tun humanitární pomoci pomoci poslaly do Nepálu i další země. Mezinárodní společenství ale kritizuje nepálskou vládu, že neumožňuje, aby se pomoc dostala rychle k potřebným. Veškerý zaslaný materiál nepálské úřady nejprve kontrolují.

Jak ale uvedla agentura Reuters, nepálská vláda kontroly zatím zmírnit nechce. Namítá, že v zaslaném nákladu byla například majonéza nebo tuňáci. 

Letiště v Káthmándú bylo v neděli podle agentury AP uzavřeno pro velká vojenská a nákladní letadla, která tam dopravují pomoc, neboť na ně podle vedení terminálu není stavěné. Šéf letiště uvedl, že se v jeho povrchu začaly objevovat trhliny a úřady požádaly mezinárodní dárce, aby používali menší letadla.

Zemětřesení v Nepálu (25. 4. 2015)
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz