Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchranáři našli černé skříňky

  19:24aktualizováno  19:24
Až do tmy pátraly v úterý stovky záchranářů po troskách a obětech srážky dvou letadel nad jižním Německem. Mezi částmi vraků rozesetými v okolí města Überlingen objevily černé skříňky boeingu i stroje Tu-154 letícího z Moskvy. Ten se krátce před půlnocí střetl s nákladním Boeingem 757 kurýrní služby DHL mířícím do Bruselu. Tragédii nepřežilo všech 69 lidí, většinou dětí, na palubě dopravního letadla a dva piloti boeingu. Podle řízení letového provozu letěl tupolev vysoko a pilot reagoval na pokyny pozdě.

Zemský policejní prezident Bádenska-Württemberska, kde se neštěstí stalo, Ervin Hettger na tiskové konferenci upřesnil, že trosky strojů spadly do koridoru o rozměrech zhruba deset krát jeden kilometr. Upravil tak dřívější informace o tom, že jsou části letadel rozmístěny na území o celkové rozloze až 30 kilometrů čtverečních.

Největší části letadel, včetně celé motorové části Tu-154, dopadly na obilné pole necelé tři kilometry od města Überlingen, kde žije zhruba 20 tisíc lidí.

Pole pročesávají rojnice policistů. Přímo do nedalekého Bodamského jezera podle dosavadních informací žádný větší díl vraků nespadl. 

Asi kilometr odtud leží v kukuřičném poli ohořelý zbytek křídla jednoho z letounů. Ten dopadl pouhých 500 metrů od domova pro postižené děti ve vesnici Brachenreuthe. "Na to, co se mohlo stát, nesmíme raději vůbec myslet," říká rozechvělým hlasem vychovatelka Gudrun.

Do pátrání se zapojili další záchranáři
Na pročesávání okolí Überlingenu se podílelo na 800 policistů, kterým pomáhalo 343 civilních záchranářů. Kromě 500 policistů, kteří byli do pátrání zapojeni už v noci, přibyly od rána další desítky policistů, vojáků i hasičů i ze Stuttgartu, hlavního města Bádenska-Württemberska.

Podle zpravodaje MF DNES, který byl na místě, je oblast uzavřena a nejpřísněji je střeženo místo, z něhož se šíří zápach leteckého paliva. Na vjezdech k Überlingenu stojí desítky policejních aut. Podle ruských údajů záchranáři doposud nalezli 20 obětí. Zemský policejní prezident Bádenska-Württemberska Erwin Hettger ale potvrdil nález 26 těl.

Byla zřízena i zvláštní telefonní čísla pro svědky neštěstí. Představitelé Bádenska-Württemberska zorganizovali na středu přílet rodinných příslušníků obětí.

Databáze leteckých nehod

Überlingen - mapa

Budovy poškozeny nebyly
Hettger během dne na mimořádné tiskové konferenci vyvrátil ranní zprávy o hořících budovách. Podle něho trosky letadel dopadly zhruba 500 až tisíc metrů od místní školy a nebyly zaznamenány žádné škody ani na dalších budovách. Potvrdil zprávu, že na zemi nebyl nikdo zraněn.

Od hořících trosek strojů vzplála část lesa na břehu Bodamského jezera. Po zemi se povalují kusy letounů.

Svědci pro televizi ARD uvedli, že viděli ve vzduchu srážku a dvě ohnivé koule. Podle informací z policejní vysílačky, hlásily hlídky, které dorazily na místo krátce po neštěstí, že jsou u místa dopadu tupoleva rozházená těla.

Vyšetřování havárie už zahájil osmičlenný německý expertní tým i státní prokuratura. Do Německa míří ruští a američtí odborníci, kteří se budou spolu se švýcarskými a německými kolegy podílet na šetření. Měli by přiletět také ruští specialisté z ministerstva pro mimořádné situace.
Prezident doufá, že neštěstí bude brzy vyšetřeno
Vedle hlubokého otřesu a pohnutí nad neštěstím vyjádřil v první reakci také německý prezident Johannes Rau úlevu nad tím, že alespoň obyvatelstvu na zemi se katastrofa vyhnula. Vyslovil naději, že příčina neštěstí bude rychle objasněna a že přispěje k tomu, aby bylo pro bezpečnost letecké dopravy uděláno ještě více.
 
Na místo katastrofy dorazil ráno také předseda zemské vlády Bádenska-Württemberska Erwin Teufel. I on vyjádřil ulehčení nad tím, že neštěstí si zřejmě nevyžádalo žádnou oběť mezi obyvateli na zemi a vyjádřil soustrast ruskému lidu a prezidentu Vladimiru Putinovi.

Hlubokou soustrast pozůstalým vyjádřili i představitelé německé pošty (Deutsche Post), která je většinovým vlastníkem společnosti DHL, jíž patřil letoun Boeing 757.

Německý spolkový kancléř Gerhard Schröder vyjádřil svou soustrast prezidentu Putinovi.

Stromy zachránily rodinu

Novináři navštívili vesnici Owingen, kam dopadly dva kusy z tupoleva. Zbytky vraku skončily v zahradě rodinného domu, kde spala tříčlenná rodina. Stromy na zahradě zabránily troskám spadnout na dům, čímž zachránily spícím život, řekl mluvčí policejního prezidia z Friedrichshafenu Egon Haak. Stromy jsou zničené a ohořelé. "Bydlím v sousedním domě, asi v půl dvanácté jsem uslyšela ránu. Když jsem odhrnula rolety uviděla jsme plameny. Vytáhla jsem syna z postele a vyběhli jsme z domu. Báli jsme se," popsala situaci obyvatelka Owingenu Margareta Lenzová.
(pol)

Tupolev letěl vysoko a nereagoval
Švýcarské středisko řízení letů Skyguide, do jehož působnosti oba letouny krátce před katastrofou spadaly, oznámilo, že pilot Tu-154 letícího z Moskvy reagoval pozdě na pokyny pozemního řídícího střediska.

Švýcarská centrála tak upřesnila svou dřívější informaci, podle níž ruské letadlo nereagovalo na její opakované výzvy ke snížení letové hladiny.

Ministerský předseda německé země Bádenska-Württemberska Erwin Teufel vyloučil vinu kontrolorů leteckého provozu za leteckou katastrofu nad jižním Německem.

Mluvčí německého sdružení pilotů Georg Fongern ale soudí, že je třeba ještě úlohu řízení přezkoumat. "Ani v nejmenším nelze hovořit o selhání letecké bezpečnosti," prohlásil Teufel.

Také ministr dopravy v jeho zemském kabinetu Ulrich Müller prohlásil, že zřejmě pozdě reagoval pilot ruského letounu.

Ruský pilot začal v poslední chvíli klesat, v té době však už ve snaze vyhnout se srážce klesal i pilot nákladního Boeingu 757. Ten reagoval na varování automatického systému letadla, který ho upozornil na hrozící nebezpečí srážky.

"Pozemní kontrola žádala tupolev, aby snížil svou letovou hladinu. Navzdory několika výzvám však pilot nereagoval. Lze se domnívat, že došlo k nedorozumění," řekl zemský ministr dopravy spolkového státu Bádensko-Württembersko Ulrich Müller na ranní tiskové konferenci.

Mluvčí německé letové kontroly uvedla dvě hypotézy, které by mohly objasnit, proč se letadla střetla: buď letová kontrola poskytla strojům či jednomu z nich nesprávné údaje o letovém koridoru, nebo jedno z letadel neletělo po schváleném koridoru. 

Ruští experti: Srážku zavinili dispečeři
Představitelé společnosti Baškirské aerolinie odmítli veškeré spekulace, podle nichž pilot letounu Tu-154 neuměl anglicky. Na tiskové konferenci v Moskvě podle agentury Interfax naznačili, že šlo o chybu dispečerů.

Šéf společnosti Baškirské aerolinie Nikolaj Oděgov na moskevském letišti Domodědovo řekl, že ke srážce Tu-154 a Boeingu 757 došlo kvůli chybě švýcarské služby pozemní letové kontroly. Státní ruská televize RTR uvedla, že o nutnosti změnit kurz byl ruský pilot informován 50 vteřin před srážkou.
 
"Byla to jedna z nejzkušenějších posádek. Velitel Alexandr Gross měl nalétáno přes 12 000 letových hodin. Dlouho pracoval v zahraničí a plynně mluvil anglicky," uvedl představitel Baškirských aerolinií. Pilot naposledy složil zkoušku z angličtiny v zimě 2001. Letadlo bylo vyrobeno v roce 1995 a bylo technicky v perfektním stavu.

Baškirsko (Baškortostán)

Ruská autonomní republika ležící na jihu Uralu. Zhruba čtyři miliony obyvatel žije na rozloze 143 600 čtverečních kilometrů. V roce 1990 republika vyhlásila suverenitu v rámci tehdejšího SSSR, rozsáhlou autonomii zaručilo Baškirsku i Rusko. Kromě Baškirků tu žijí i Rusové, Tataři, Čuvaši nebo Marijci. Věřící se hlásí k sunnitskému islámu nebo k pravoslaví.

Počet obětí byl dlouho nejasný
Kolem počtu obětí noční letecké srážky panovaly dlouho nejasnosti. Zatímco zemský ministr Müller hovořil na ranní tiskové konferenci o více než 80 obětech, zemské ministerstvo vnitra ve Stuttgartu potvrdilo 71 mrtvých. Rozpor očividně pramení z různých zdrojů informací, z nichž některé zahrnují posádku letadla do celkového počtu zatímco jiné ne.

Dopravní letadlo Tu-154, patřící Baškirským aeroliniím, na lince z Moskvy do Barcelony se krátce před půlnocí srazilo ve výšce 12 kilometrů nad německým Überlingenem u Bodamského jezera s nákladním strojem Boeing 757 letícím z Bahrajnu do Bruselu. První nepotvrzené zprávy hovořily až o 150 mrtvých, později krizový štáb zemského ministerstva vnitra ve Stuttgartu tento údaj korigoval na 97.

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace nato podle agentury Interfax potvrdilo, že v letadle z Moskvy cestovalo 57 lidí, z toho 49 dospělých a osm dětí, a 12 členů posádky. Podle představitele barcelonského letiště Josého Ferratera šlo o ruské turisty, kteří cestovali na dovolenou na španělské pobřeží Costa Brava.

Agentura ITAR-TASS upřesnila, že 52 pasažérů letadla tvořili žáci vyšších tříd, převážně děti vysoce postavených vládních činitelů Baškirské republiky. Podle německých zdrojů se měl zvláštní charterový let z Moskvy do Barcelony uskutečnit už v sobotu, byl však dodatečně přeložen.

Podle serveru NTV.ru do Španělska cestovali za odměnu nejlepší žáci výběrové školy. Tři děti a dva dospělí na prázdniny neodletěli, protože nedostali vízum. Prezident Baškirska vyhlásil 2. až 4. července dny smutku.

Rozpory v počtu dětí na palubě Tu-154 vyplynuly zřejmě z regulí ruských aerolinií, podle nichž je cestující starší 12 let registrován jako dospělý.

Představitelé zemské vlády potvrdili, že na palubě Tu-154 bylo celkem 69 lidí, 12 členů posádky, 5 dospělých, 9 dětí a zbytek byli mladí lidé ve věku od 12 do 18 let.

Stroj Tu-154 patřící letecké společnosti Bashkirian Airlines vzlétl z moskevského letiště Domodědovo v pondělí 1. července ve 20:48 SELČ. Mluvčí společnosti potvrdil agentuře DPA z hlavního města ruské autonomní republiky Baškirtské, že šlo o charterový let.

Společnost, která se odtrhla od impéria Aeroflotu, vlastní podle tohoto zdroje osm letadel stejného typu a jeho flotila o celkem 39 letadlech zajišťuje především letecké spojení s destinacemi v Rusku a státech bývalého Sovětského svazu.

Největší letecká neštěstí za posledních pět let 


8. ledna 1996 - Při havárii nákladního letadla typu Antonov-32 v zairské Kinshase zahynulo na 350 lidí.

6. února 1996 - U břehů Dominikánské republiky havarovalo turecké dopravní letadlo Boeing-757 letící z Puerto Plata do Frankfurtu nad Mohanem. Zahynulo všech 189 lidí na palubě.

17. července 1996 - Krátce po startu z Kennedyho letiště v  New Yorku explodoval Boeing-747 americké společnosti TWA a  nedaleko Long Islandu se zřítil do oceánu. Zahynulo 230 osob.

7. listopadu 1996 - Pád letounu Boeing-727 nigerijské letecké společnosti ADC na cestě do Lagosu nepřežilo 151 osob.

12. listopadu 1996 - Srážka letadla Boeing-747 saúdskoarabských aerolinií a kazašského Iljušinu-76 nad Indií si  vyžádala životy 349 lidí.

6. srpna 1997 - Na americkém tichomořském ostrově Guam se zřítil jihokorejský letoun Boeing 747-300 s 254 lidmi na palubě,  z nichž 26 katastrofu přežilo.

26. září 1997 - Při havárii indonéského dopravního letadla Airbus A-300 u Medanu na severu indonéského ostrova Sumatra  zahynulo všech 222 cestujících a 12 členů posádky.

16. února 1998 - Při přistání v metropoli Tchaj-wanu Tchaj-peji spadl Airbus A300-600. Náraz do několika budov a následný výbuch si vyžádal 203 mrtvých, z toho 196 v letadle.

2. září 1998 - U břehů Kanady se zřítil do moře letoun švýcarské společnosti Swissair s 215 cestujícími a 14 členy posádky. Neštěstí nikdo nepřežil.

31. října 1999 - Boeing-767 egyptské společnosti Egypt Air s 217 lidmi na palubě na trase New York-Káhira se zřítil do moře u  pobřeží amerického státu Massachusetts.

30. ledna 2000 - U Pobřeží slonoviny se zřítil do moře Airbus-310 keňských aerolinií. Letadlo se 179 cestujícími na palubě letělo z Abidžanu do nigerijského Lagosu.

25. července 2000 - Pád letounu Concorde u Paříže nepřežilo  113 osob včetně čtyř osob, které zahynuly při pádu letadla na  hotel ve městě Gonesse.

23. srpna 2000 - Letadlo Airbus A-320 společnosti Gulf Air se 135 cestujícími a osmi členy posádky se zřítilo do Perského zálivu poblíž Bahrajnu. Neštěstí nikdo nepřežil.

3. července 2001 - Ruské letadlo Tu-154 se zřítilo u sibiřského města Irkutsk; zahynulo všech 145 lidí.

11. září 2001 - Teroristé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. První dva stroje zničily mrakodrapy Světového obchodního střediska.

22. května 2002 - Letadlo tchajwanské společnosti China Airlines s 225 lidmi na palubě se za letu rozlomilo a spadlo do moře.

1. července 2002 - Dvě letadla Tu-154 a Boeing 757 se srazila ve vzduchu nad jihem Německa. Podle nejnovější zpráv kolizi u Bodamského jezera nepřežilo 71 lidí.

Trosky letadel jsou rozmetány v okruhu několika kilometrů. V okolí města Überlingen po nich pátrají stovky policistů a záchranářů.

Boeing 757 firmy DHL v nákladní úpravě - stejný typ stroje se o půlnoci srazil s letadlem TU 154.

Hasiči obhlížejí části havarovaných letadel, které dopadly poblíž überlingenské zástavby.

Ohořelý nouzový východ letadla TU 154, v němž letělo z Moskvy na sedm desítek cestujících a členů posádky.

Ohořelý nouzový východ letadla TU 154, v němž letělo z Moskvy na sedm desítek cestujících a členů posádky.

Němečtí policisté uzavřeli oblast v okolí města Überlingen, kam spadly trosky letadla TU-154 po kolizi s Boeingem 757, 2. července 2002

Policisté pátrají ve vodách Bodamského jezera po troskách letadla TU - 154 a Boeing 757, 2. července 2002

Experti ohledávají trosky letadla TU - 154, které se zřítily na pole u města Überlingen, 2. července 2002

Část jednoho z letadel, která se srazila nad německým Überlingenem, 2. července 2002

Autoři: , , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!



Najdete na iDNES.cz