Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Záchranáři měli někde s tonoucími víc práce než loni. Navzdory počasí

  • 0
I když se počasí o letních prázdninách příliš nevyvedlo, záchranáři měli v některých krajích paradoxně víc práce s utonulými než loni, kdy slunce svítilo mnohem víc. Výjezdů na koupaliště nebo k bazénům absolvovali zdravotníci desítky, často s tragickým koncem.

Například moravskoslezští záchranáři loni o prázdninách vyjížděli k topícím se lidem desetkrát, letos to bylo o osm případů víc. Za víc práce paradoxně může ošklivé počasí, které milovníky vodních radovánek "vyhladovělo".

"Přibližně polovina z celkového počtu letošních prázdninových výjezdů připadá na období po patnáctém srpnu, kdy se konečně výrazně oteplilo a lidé se houfně nahrnuli k vodě," zamýšlí se mluvčí ostravské záchranky Lukáš Humpl.

Loni bylo v červenci a srpnu výjezdů záchranářů méně i proto, že teplé dny na koupání přišly výrazně dřív než letos. "To lidé začali jezdit k vodě už na přelomu května a června, kdy jsme také měli dost práce," vysvětluje Humpl.

A připomíná, že zásah záchranářů občas zdramatizuje fakt, že jednoho tonoucího se pokouší zachránit jiný plavec, který se pak sám dostane do potíží a potřebuje pomoci.

Více práce měli letos o prázdninách i pražští záchranáři. "K tonoucím jsme vyjížděli celkem šestnáctkrát, z toho čtyřikrát tonuly děti. Všechny se naštěstí podařilo zachránit. Z dvanácti zbývajících výjezdů se pět lidí už nepodařilo zachránit," přibližuje uplynulé dva měsíce v Praze mluvčí záchranky Jiřina Ernestová.

Loni bylo výjezdů dvanáct, počet utonulých byl stejný. "Opravdu si netroufám říct, čím to může být. Je možné, že se letos topilo víc plavců posilněných alkoholem nebo třeba nedostatkem slunce byla voda studenější a lidé z toho měli akutní zdravotní potíže, kvůli kterým začali tonout," zamýšlí se šéf metropolitních záchranářů Zdeněk Schwarz.

Na nebezpečí vodní zábavy s alkoholem v krvi upozorňuje i mluvčí pardubické záchranky Helena Škuligová. Zdejší záchranáři vyjížděli o prázdninách k dvěma tonoucím dětem, třikrát dospělým vytaženým z vody už nedokázali pomoct. "U nich nebyl problém ani tak v tom, že by přecenili síly, ale v tom, že před výletem do vody pili alkohol," říká Škuligová.

Zjistit přesná čísla utonulých je velmi obtížné, data záchranářů a policie se často rozcházejí. Příkladem může být například Zlínský kraj, kde záchranáři hlásí tři utonutí plus jeden výjezd k topícímu se, kterého se ale nepodařilo najít. Policisté ze Zlínska evidují utopených lidí za červenec a srpen pět.

Podobné je to i na Brněnsku, kde policisté napočítali tři utonulé, záchranka jen jediného. Na Olomoucku si mluvčí záchranky vzpomněl na jediný výjezd, policie napočítala za prázdniny čtyři mrtvé.

Rozdíl je nejspíš dán tím, že zatímco záchranka "hlídá" jen samotné výjezdy a u vytažení těla například po třech dnech záchranáři nejsou, policisté jsou zpravidla voláni pokaždé.

, ,

Video