Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záchodová plastika urazila Bulhary, český velvyslanec šel na kobereček

  15:24aktualizováno  21:10
Bulharské stálé zastoupení při Evropské unii ostře kritizovalo výzdobu českého předsednictví v Radě EU. Kontroverzní plastika Davida Černého zemi vyobrazuje jako turecký záchod. Velvyslanec v Sofii Martin Klepetko musel dokonce vše vysvětlit na bulharském ministerstvu zahraničí.

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v Bruselu | foto: ČTK

"Je to velmi urážlivé," uvedla mluvčí bulharského zastoupení v Bruselu Betina Jotevová. Jako první vyjádřila nesouhlas českým diplomatům a uvedla, že bulharská ambasáda pošle i oficiální protestní nótu.

"Nóta k nám zatím nedorazila, nicméně český velvyslanec v Sofii Martin Klepetko byl pozván na bulharské ministerstvo zahraničí," řekl iDNES.cz Jan Vytopil ze Stálého zastoupení ČR při EU.

Velvyslanec si od šéfa příslušného teritoriálního odboru bulharského ministerstva vyslechl "velké rozhořčení" nad způsobem, jakým je Bulharsko v projektu prezentováno. "Ostrý protest" byl vyjádřen ústní, nikoli písemnou formou. Šéf odboru podle ČTK avizoval další protestní kroky Bulharska jak v Bruselu, tak v Praze.

Sofia později vyjádřila i požadavek, aby byl panel odstraněn, a to ještě před čtvrtečním oficiálním předvedením projektu.

Černý se omluvil, ale jen české vládě

David ČernýDílo mělo být společným projektem 27 umělců - z každé členské země jeden. Výtvarník a sochař David Černý ji však vytvořil sám pouze s několika spolupracovníky. "Jsem nepříjemně překvapen. Dohoda Úřadu vlády s umělcem jasně stanovila, že dílo bude společným projektem umělců z Evropské unie. Zvažujeme další postup," sdělil  vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Černý se za mystifikaci české vládě omluvil. "Věděli jsme, že k odhalení pravdy dojde. Ještě předtím jsme chtěli zjistit, jestli se Evropa dokáže sama sobě zasmát," uvedli umělci v prohlášení. - čtěte Výtvarník Černý se omluvil vládě za mystifikaci okolo plastiky

Klepetko v Sofii vysvětloval, že jde o umělecké dílo. "A jakkoli je svérázné, jeho základem je humor, nikoli zlý úmysl," uvedla před schůzkou mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

"Argumentoval jsem tím, že základní myšlenkou celého projektu bylo vysmívat se bariérám v myslích lidí, ale je jasné, že v této chvíli tato argumentace nepomůže," řekl ČTK sám velvyslanec.

Zobrazení Bulharska v plastice Entropa, která zdobí budovu Rady EU v Bruselu

Bulharskou stranu odkázal na předpokládané oficiální stanovisko českých míst. Připustil ovšem, že "je těžko se od toho úplně distancovat, když je to oficiální prezentace" českého předsednictví.

Plastika karikující země EU (12.1.2009)Instalace s názvem Entropa má být oficiálně spuštěna ve čtvrtek 15. ledna. "České předsednictví počítá s přislíbenou účastí kurátora projektu a konceptuálního umělce Davida Černého a vyzvalo ho, aby se této prezentace zúčastnili všichni umělci, kteří se na díle podíleli, což by mělo přispět k rozptýlení otázek ohledně identity autorů," stojí na webových stránkách českého předsednictví.

Česká plastika karikuje Evropu

Provokativní dílo visí v budově Rady Evropské unie

Zakažte videoklip J.A.R., žádal velvyslanec

V roce 1999 vyvolal diplomatický skandál mezi Českou republikou a Bulharskem videoklip Bulháři populární kapely J.A.R. Velvyslanectví tehdy žádalo Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby klip zakázala, protože hanobí bulharský národ.

Bulháři

Podívejte se na videoklip J.A.R.

"V klipu se používají bulharské národní symboly z totalitní doby a současně se text věnuje jevům typickým pro všechny postkomunistické země. Nemluvíme už o tom, že rekvizity, použité pro kostýmy ‚Bulharů‘, nemají nic společného se skutečností a mají vyvolávat negativní reakci," stěžoval si tehdy velvyslanec Ogňan Grkov.

Líbí se vám plastika, kterou Česko umístilo v Bruselu v rámci předsednictví EU?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 25711
NE 9451
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Najdete na iDNES.cz