Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žáček: Nohavicovo mlžení o StB neřeším. I mně dával sílu

  11:51aktualizováno  13:32
Historik Pavel Žáček začal na podzim s týmem kolegů odtajňovat spisy StB. Nedůvěru, kterou odhalování nepříjemných skutečností vzbudilo, uklidní výsledky, ujistil Žáček v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. Postěžoval si ale na nedostatečnou spolupráci některých úřadů.

ODPOVĚDI HISTORIKA ŽÁČKA ČTĚTE ZDE

Valná většina otázek na historika Pavla Žáčka mířila na projekt Otevřená minulost, který nedávno představil veřejnosti s ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Naprosto odmítá, že by odbor, který na ministerstvu vnitra řídí, pracoval na politickou objednávku. "Spolupráce s některými úřady spíš pořádně vázne," říká Žáček.

"Zkuste požádat o grant na Státní bezpečnosti či související témata. Nedostanete ani korunu, přestože máte ze zahraniční vynikající doporučení," posteskl si Žáček v jedné z odpovědí. Historik se svým týmem spolupracovníků ale nevzdává. Věří, že veřejnost přesvědčí výsledky.

Čtenáře zajímaly i konkrétní případy, například odhalených zpravodajců. Jeden dotaz mířil na zprávu Františka Doskočila, agenta CIA působícího v tehdejším socialistickém Československu. "Podle jeho slov šlo o zpravodajskou hru, kdy se v září 1989 sám ´vydal´ do rukou hlavní správy rozvědky SNB," odpověděl historik.

Mezi položenými dotazy se objevil i jeden, který mířil na práci médií. Podle čtenáře s informacemi nakládají neopatrně, bez hlubších znalostí souvislostí. I na to má Pavel Žáček recept.

"Myslím si, že existuje ještě jedno řešení, efektivnější a levnější. Vytvoření pracoviště, které by bylo takovým servisem, jakým je například partnerský Úřad spolkového zmocněnce pro podklady Stasi, který je schopen německým médiím zpracovávat podrobné podklady a rešerše," podělil se o zkušenosti ze zahraničí.

Pavel Žáček se vyjádřil také k písničkáři Jarkovi Nohavicovi, na kterého Žáčkův archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra vytáhl, že neříkal o spolupráci s StB celou pravdu.

Nezklamal vás osobně zpěvák Nohavica svým jednáním? ptal se čtenář. "Neberu to nijak osobně. Určitě jsem před listopadem patřil k těm, jimž jeho tvorba dodávala sílu. Proti režimu," řekl Žáček.

Tošovský, Nohavica... kdo dál?
Sedmnáct let žili Tošovský a Nohavica v přesvědčení, že jsou detaily o jejich kontaktech s komunistickou tajnou policií hluboko v archivu, kde se jimi nebude nikdo zabývat. - více zde

Jenže netušili, že na ministerstvu vnitra začne pracovat historik Pavel Žáček (narozen 1969) a kolem něj nový tým lidí, kteří se nejen těmito složkami probírají.

Před časem společně s ministrem Ivanem Langrem ohlásili start projektu Otevřená minulost, který zájemcům umožní nahlédnout do svazku a dokumentů StB. A chtějí jít ještě dál - vybudovat Ústav paměti národa. - více zde

O praktikách StB toho ví dost. Než nastoupil do funkce ředitele bezpečnostního archivu ministerstva vnitra, pracoval na vedoucí pozici v Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. Před tím byl šéfredaktorem Studentských listů.

Je autorem několika knih, například V čele ŠtB, Jan Kavan v labyrintu služeb, Boje o minulost nebo Statní bezpečnost za normalizace. V roce 2003 působil také v Radě České televize.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz