Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček.

Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček. | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Žáček čelí trestnímu oznámení, údajně vynesl z ústavu archivní materiály

  • 172
Publicista Petr Uhl podal trestní oznámení na bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka. Uhl Žáčka podezřívá, že se po jeho odchodu převedly na soukromé nosiče miliony stran archivních materiálů. Možným motivem by mohl být úmysl zneužít písemnosti komunistické Státní bezpečnosti, míní Uhl.

Žáček není jediný, na něhož podal Uhl trestní oznámení. Jména ostatních ale odmítl sdělit. Uhl se opírá o článek člena vědecké rady ústavu Viléma Prečana.

Petr Uhl hovoří na demostraci k 17. listopadu na Národní třídě v PrazeHistorik v něm uvádí, že bylo digitalizováno již deset milionů stran písemností. "Kolik z nich skončilo na soukromých elektronických nosičích, to ví jen Pavel Žáček a Pánbůh," napsal Prečan.

Žáček podezření vyvrací. "Obvinění přichází od lidí, kteří problému digitalizace absolutně nerozumí a chtějí odpoutat pozornost od změn, které nastanou v ústavu s novým ředitelem," řekl iDNES.cz Žáček.

"Obvinění navíc přichází od dlouhodobých odpůrců samotné existence ústavu," dodal Žáček.

Údaje můžou být zneužity jako před volbami v roce 2006

Prečan tento týden také varoval před politizací ústavu. Podle Uhla plyne z textu podezření, že Žáček a spol. převedli archivní dokumenty v elektronické podobě mimo ÚSTR, aby byly použity "možná i ve prospěch ODS".

"Pavel Žáček i jako zmocněnec vlády po více než tři roky úzce spolupracoval s jejím předsedou Mirkem Topolánkem a ministrem vnitra Ivanem Langrem, jehož byl Žáček i podřízeným. I proto mám obavy, že archiválií StB, které obsahují i četné citlivé osobní údaje (ve smyslu zákona o ochraně osobních údajů), by mohlo být zneužito podobně, jako před volbami v červnu 2006, kdy bylo zneužito zprávy plukovníka Kubiceho," stojí v trestním oznámení, jeho znění Uhl poskytl ČTK.

Žáčka nahradil v čele ústavu Jiří Pernes. Pernesovo jmenování do funkce doprovází řada sporů. Největší rozruch vyvolala informace v médiích, že Pernes zatajil před Radou ÚSTR informaci o tom, že za bývalého režimu navštěvoval Večerní univerzitu marxismu leninismu. Pernes řekl, že tuto informaci nepovažoval za podstatnou.

Historik Jiří PernesDo funkce nastoupil Pernes 1. dubna (o volbě čtěte více zde). Na protest proti způsobu výběrového řízení odstoupili někteří členové vědecké rady. Prečan Pernese naopak podpořil.

Pernes si vysloužil kritiku i za to, že v den nástupu do funkce odvolal oba Žáčkovy náměstky a dva ředitele. Některé funkce ale hodlá obsadit výběrovým řízením a chystá také nezávislý personální audit.

, ,

Video