Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začátek výluk provázel zmatek

  10:24aktualizováno  10:24
Holešovice - Nástupní ostrůvky tramvají v Dejvicích, Holešovicích a na Letné připomínaly včera a předevčírem veřejné čítárny. Jak se tam dostanu? - byla nejčastější otázka těch, kteří je obsypali, aby si mohli přečíst informace o jedné z největších výluk pražské tramvajové dopravy. Pouze pěšky se mohli Pražané dostat například do Veletržního paláce a na Výstaviště.

Mezi ním a Strossmayerovým náměstím tramvaje nejezdí a náhradní doprava neexistuje. Obyvatele Letné zaskočilo, že je o tom Dopravní podnik dopředu neinformoval.

"Mohli nám to alespoň hodit do schránek. Jako by nestačilo, že nám tu od soboty pod okny hlučí buldozery," řekla Helena Čiháková, která bydlí v ulici Dukelských hrdinů. Obchody na této třídě se obávají úbytku zákazníků. Tramvajové linky nyní tuto část trasy objíždějí směrem k Pražské tržnici.

Zmatky Pražanům způsobila rovněž trasa náhradního autobusu, který jezdí ze Strossmayerova náměstí na Špejchar. Nebylo jim jasné, kde jsou umístěny jednotlivé zastávky. Některé lidi to zlobilo. "Je to nanic, co vám mám povídat. Nejdřív výluka Ke Stírce, pak zavřená křižovatka u Národního a teď tohle. Začíná toho být už moc," rozčilil se starší muž na Strossmayerově náměstí.

Většina Pražanů ale výluku brala klidně, ovšem největší zmatky kolem změněných tras tramvají nastanou patrně až dnes, v první pracovní den výluky. Pro obyvatele Holešovic i pro ty, kteří touto oblastí jen projíždějí, nastane nejhorší situace v červenci a v srpnu, kdy bude Strossmayerovo náměstí zcela neprůjezdné ze všech směrů.

Mluvčí Dopravního podniku Zuzana Knoblochová uvedla, že dopravce sice chápe obtíže cestujících při výlukách i při přestupování na náhradní autobusovou dopravu, ovšem rekonstrukce kolejí na této křižovatce byla podle ní nezbytná. "Letos je skutečně více tramvajových výluk než v minulých letech, ale to je dáno tím, že se některé opravy stále odsouvaly. Například kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu či kvůli akci Praha - Evropské město kultury," uvedla Knoblochová.

Současně s rekonstrukcí Strossmayerova náměstí začala o víkendu i výluka ve Vodičkově ulici, přes kterou nebudou jezdit tramvaje až do 15. srpna.

Jak dlouhé musí být výluky?
Radnice Prahy 7 se nedávno obrátila na Dopravní podnik s žádostí, zda by nebylo možné zkrátit téměř tříměsíční tramvajovou výluku na Strossmayerově náměstí. Neuspěla, protože Dopravní podnik tvrdí, že na všechny práce existuje přesný harmonogram, který není možné zkrátit. Jistě, koleje se vyměnit musí. Lhůty pro rekonstrukci dokážou spolehlivě určit pouze odborníci, ale pokud dopravce tvrdí, že opravu zkrátit nelze, nemluví pravdu. Rekonstrukce kolejí na Národní třídě byla oproti plánu o tři dny kratší. Přitom před touto výlukou dopravce rovněž odkazoval na nezkratitelný harmonogram. Nebo se dávají za zkrácení termínu stavby prémie?
                                                                                                         Miloslav Janík

Dělník opravuje koleje na Strossmayerově náměstí. (10. června 2001)

Dělníci opravují koleje. Obyvatele Letné zaskočilo, že je o výluce Dopravní podnik dopředu neinformoval. (10. června 2001)

V létě nejezdily mezi Veletržním palácem a Strossmayerovým náměstím tramvaje a náhradní doprava neexistovala. (10. června 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...



Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

Role dětských skupin v péči o dvouleté by měla být větší, říká Plaga

Housátka z mateřské školy Papírenská v Českých Budějovicích.

Role dětských skupin v péči o dvouleté dětí by měla být podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) výraznější...

Opilá lékařka, ubitý učitel a Putinův triumf

(Ilustrační snímek)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se o opilé lékařce, která přímo v jedné pražské ordinaci nadýchala přes tři promile...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Najdete na iDNES.cz