Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začátek summitu o planetě provází obavy

  11:57aktualizováno  11:57
V jihoafrickém Johannesburgu začal dlouho očekávaný Světový summit o udržitelném rozvoji, který pořádá OSN. Zástupci více než sta zemí budou až do 4. září hledat recept, jak zajistit udržitelný rozvoj lidstva a neudělat ze Země mrtvou planetu. Hovořit se bude i o chudobě či nezaměstnanosti. Na setkání, jehož se účastní řada předních světových státníků, bude však chybět americký prezident George Bush. Zastoupí ho ministr zahraničí Colin Powell.

Absence nejvyšších amerických zástupců důvěryhodnosti celé akce nepřidá. Jsou to totiž právě USA, které ekologické organizace řadí na černou listinu největších znečišťovatelů planety.

Panují obavy, že se celý summit omezí pouze na rétorické cvičení a že pokud jednání k nějakým závěrům dospějí, stejně nebude nikdo přijatá rozhodnutí respektovat.

V čele české delegace je místopředseda vlády Petr Mareš. Do Johannesburgu se chystá i ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Čekají se demonstrace
Do JAR se sjely také stovky zástupců nevládních organizací a také demonstrantů proti globalizaci. Rozsáhlá agenda, kterou si delegáti uložili na svá bedra, se stala terčem kritiky mnoha ekologických a občanských organizací.

Celý summit provázejí přísná bezpečnostní opatření. Ve městě se již několikrát střetli demonstranti s místní policií. Jihoafrické úřady již zatkly a následně zase propustily 72 osob, které se ve čtvrtek zúčastnily pochodu na podporu jihoafrických bezzemků.

Organizátoři čekají, že by se v příštích dvou týdnech ve městě mohlo sejít až 70 000 demonstrantů na protest proti světové chudobě, ničení životního prostředí a globalizaci.

Summitu konkuruje nevládní kongres
Již v neděli bylo na stadionu v Johannesburgu slavnostně zahájeno alternativní fórum nevládních organizací. Jihoafrický prezident Thabo Mbeki, který se ceremoniálu účastnil, vyzval aktivisty, aby pozorně sledovali politiku svých zemí a ověřovali si, zda plní předsevzetí o boji proti chudobě, nezaměstnanosti a devastaci životního prostředí.

"Nyní požadujeme především činy, abychom zajistili udržitelný rozvoj, z něhož by mohli těžit chudí na celém světě," řekl. "Musíte nám pomoci definovat program, který by měl změnit svět," apeloval na shromážděné Mbeki, který se již několikrát vyslovil pro návrh, aby se nevládní organizace aktivně účastnily jednání Světové konference.

Také papež Jan Pavel II. dění v Johannesburgu sleduje. V pravidelné nedělní modlitbě papež řekl: "Moje myšlenky se upírají k summitu o Zemi, který v pondělí začne v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Všichni si přejeme, aby shromáždění hlav států a vlád a další účastníci byli schopni nalézt vhodné způsoby pro celistvý lidský rozvoj, přičemž aby také zohlednili ekonomické, sociální a ekologické faktory," dodal Jan Pavel II.

Johannesburg má upřesnit závazky z roku 1992
Mamutí konference o životním prostředí a udržitelném rozvoji organizovaná Spojenými národy v Johannesburgu nemá zrovna příznivé předpoklady: planeta chátrá a pomoc určená Jihu vyschla.

Jen pro srovnání. Konference v Riu se roku 1992 účastnilo 172 zemí, které prohlašovaly rozvoj a životní prostředí za svou prioritu. Byl vypracován rozsáhlý program, takzvaná Agenda 2001. O deset let později se většina z 2500 doporučení nezačala uskutečňovat.

V Johannesburgu jde o upřesnění závazků dojednaných v Riu, snížení počtu chudých zemí do roku 2015 o polovinu, umožnění přístupu chudých zemí k vodě a energii a zajištění "udržitelného" rozvoje. Jih také doufá, že bohaté země zkonkretizují své sliby ohledně pomoci, které učinily v březnu v Monterrey v Mexiku, a že otevřou své trhy.

Pomoc chudým klesá
Cíl vytyčený v Riu - zvýšit pomoc chudým regionům na 0,7 procenta hrubého domácího produktu - je stále daleko. Podpora v současnosti činí 0,33 procenta v Evropské unii a 0,11 procenta v USA.

Země sdružené v klubu nejvyspělejších, OECD, kam patří i Česká republika, věnují šestkrát více peněz na zemědělské subvence. Řešení problematiky přeměny krajiny v poušť a biodiverzity zůstala pouze na papíře.

Nejvíce pokročila dohoda o snižování emisí. Tzv. Kjótský protokol z roku 1997 ukládá bohatým zemím snížit do roku 2012 objem vypouštěných nečistot o 5,2 procenta. Největší znečišťovatel, USA, však v březnu 2001 protokol odmítl.

Konference v Johannesburgu by logicky měla jít dál. Avšak mezinárodní atmosféra se změnila. USA cítí nechuť k jakémukoli novému závazku a dávají přednost dobrovolným iniciativám a velkou měrou se obracejí na soukromou sféru.

Jiafrické děti tančí a zpívají na slavnostním zahájení světového summitu o udržitelném rozvoji v jihoafrickém Johannesburgu. (25. srpna 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Městečko u Jeruzaléma metropolí Palestiny? Abbas tajemnou nabídku odmítl

Městečko Abu Dis na Západním břehu Jordánu bezprostředně sousedí s Jeruzalémem....

Městečko Abu Dis na dohled od Jeruzaléma by se mohlo stát metropolí samostatné Palestiny. Nabídku vzdát se východního...

Dívka tvrdila, že ji muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz