Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začaly Dny Afriky v Brně

  10:51aktualizováno  10:51
Brno - Život řadových obyvatel afrického kontinetu není jednoduchý. Dokazují to výstava, přednášky a filmy, které se konají v rámci Dnů Afriky v Brně od 19. do 22. listopadu. Pořádá je Amnesty International Brno ve spolupráci se společností Člověk v tísni při České televizi. "Akce je zaměřena na porušování lidských práv v Africe na pozadí současných konfliktů," uvedl Jakub Mareš, člen brněnské skupiny Amnesty International.

Podle Mareše by Dny Afriky v Brně měly být vyjádřením morální podpory Afričanům, kteří žijí v České republice. Návštěvníkům přednášek a filmových představení Mareš vzkazuje: "Budete mít možnost sami pomoci prostřednictvím finančního příspěvku nadaci MAITRI, pomáhající ve Rwandě, či zakoupením výrobků z dílen uprchlíků a lidí hledajících azyl v Česku."

Zřejmě největší důraz pořadatelé kladou na promítání dokumentů zapůjčených společností Člověk v tísni. "Pojednávají o porušování lidských práv v Africe. Projekce tří bloků filmů se uskuteční vždy večer 21. a 22. listopadu v kině Art. Mezi snímky jsou například šokující svědectví o pozadí Rwandské genocidy v roce 1994 nebo o utrpení křesťanských obyvatel Súdánu," vysvětlil Mareš.

Na programu Dnů Afriky odezní také doprovodné přednášky a besedy spojené s promítáním diapozitivů. "Besedy se konají na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v Moravském zemském muzeu. Hlavním smyslem není jen upozornit na zoufalou situaci miliónů lidí v Africe, ale především pomoci prolomit bariéru lhostejnosti, kterou kolem sebe často staví společnost materiálně vyspělých zemí," poznamenal Mareš.

Program:
Přednášky a besedy
PO - 19.11. Slumy - Nová tvář afrických měst – Tereza Panašová, Nadace svatého Františka z Assisi. Beseda je spojená s promítáním a koná se: Fakulta sociálních studií v 18.00 hodin
ÚT - 20.11. Afrika a uprchlíci - kulatý stůl, Leonardo Teco, Eva Camps. Místo a čas konání: Fakulta sociálních studií MU, 16.00 hodin
ÚT - 20.11. Dědictví africké dekolonizace – Jan Klíma, Univerzita Hradec Králové. Beseda spojená s promítáním. Místo a čas konání: Historický sál Moravského zemského muzea, Zelný trh 8, Brno, začátek v 17.30 hodin, vstupné 20 korun.
ST - 21.11. Problémy dnešní Afriky - Mesfin Gedlu, vědecký pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, beseda. Místo a čas konání: Fakulta sociálních studií MU, 17.00 hodin.

Promítání filmů   
Kino Art, jednotná cena pro každý blok je 40 Kč
STŘEDA 21.11. ve 21.00:
Zapomenutí (Angola, 1997) - Osudy  „zapomenutých“ obětí třicetileté občanské války
Kisanganský denník (Konžská dem.rep., 1998) - Šokující snímek odhaluje nevyslovitelné utrpení Afriky  na konci 20. století a nepatrné snahy vyspělého světa o účinné řešení.
ČTVRTEK 22.11. v 16.45:
Mrtví jsou naživu (Rwanda, 1996) - Svědectví o předem promyšlené masové genocidě v zemi.
Rozhovory s Nůbijci (Súdán, 1999) - Svědectví Núbijců žijících v zemi zmítané neustálým válečným tažením militantního arabského severu  proti křesťanskému a  černošskému jihu.
ČTVRTEK 22.11. ve 21.15:
Chůze po spáleništi (Uganda, 2000) - Jakým způsobem se mohou země afrického kontinentu, sužované nekonečnou válkou, vyhnout stálým násilnostem a celkovému  úpadku?
Delta Force (Nigérie, 1995) - Dokument o boji národa Ogonijů proti devastaci jejich životního prostředí těžbou ropy společností Shell.

Výstava:
Afrika a uprchlíci v předsálí kina Art od 21. - 28. listopadu

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Fischer neúspěšně kandidoval na Hrad, teď chce i s pomocí ODS do Senátu

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Najdete na iDNES.cz