Egyptský policista před budovou policejní akademie, kde se koná proces se...

Egyptský policista před budovou policejní akademie, kde se koná proces se svrženým prezidentem Mursím (4. listopadu 2013) | foto: AP

V Egyptě začal soud se svrženým prezidentem Mursím, hrozí mu smrt

  • 6
Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí, jehož v červenci odstavila od moci armáda, prvně stanul před soudem. Obžaloba jej viní z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při potyčkách loni v prosinci. Pokud se prokáže jeho vina, hrozí mu i trest smrti. Krátce po zahájení stání však soudce proces odročil.

Svržený egyptský exprezident byl v pondělí ráno převezen do sídla káhirské policejní akademie, kde o několik hodin později i s dalšími čtrnácti členy Muslimského bratrstva stanul před soudcem.

Ten ale podle egyptské státní televize krátce po zahájení jednání odročil kvůli skandování obžalovaných. Kromě protestů souzených také proto, že si Mursí odmítal obléci vězeňskou uniformu. Další slyšení soudce stanovil na 8. ledna.

Podle agentury Reuters budou Mursí a další obžalovaní převezeni do káhirské věznice Tora.

Obžaloba exprezidenta viní z podněcování k násilí a zabíjení demonstrantů při protestech před prezidentským palácem loni v prosinci. Pokud jej soud shledá vinným, hrozí mu i trest smrti. Mursí ale soud neuznává. Chce se hájit sám a podle vyšetřovatelů ani nevypovídal s poukazem na fakt, že je stále legitimní hlavou státu.

To prohlásil také hned po zahájení procesu, když ho soudce oslovil jako obžalovaného.

"Jsem doktor Muhammad Mursí, prezident republiky. Jsem legitimním prezidentem Egypta," namítl podle agentury AP. "Odmítám být souzen tímto soudem a žádám ho, aby ukončil tuto frašku. Tento proces je nezákonný," dodal podle nejmenovaných bezpečnostních zdrojů z jednací síně.

Mursího si Egypťané zvolili loni v červnu ve svobodných volbách. Post ale zastával jen po dobu jednoho roku. Začátkem července jej armáda odstavila od moci s poukazem na četné protesty proti jeho vládě. Od svého zadržení byl držen na neznámém místě. Je to vůbec poprvé od jeho sesazení, co se objevil na veřejnosti.

Před soudem stane i 14 členů islamistického Muslimského bratrstva, které vyhrálo volby v roce 2012 a z jehož řad vzešel exprezident.

Začátek procesu provází přísná bezpečnostní opatření

Egyptské úřady se na ostře sledovaný proces a s ním spojené potenciální nepokoje připravovaly několik dní. Podle panarabské televizní stanice al-Džazíra v neděli místo jednání na poslední chvíli změnily. Konalo se tak v budově policejní akademie, kde je paralelně mimo jiné také souzen Mursího předchůdce a dlouholetý egyptský vůdce Husní Mubarak.

Mursího převezly v pondělí ráno bezpečnostní složky vrtulníkem do budovy policejní akademie z neznámého místa, kde byl zadržován armádou od svého svržení počátkem července. Ostatní obžalované dopravila policie k soudu v obrněných vozidlech.

Stovky stoupenců exprezidenta se podle reportéra iDNES.cz, který situaci sleduje na místě, sešly přímo před káhirskou policejní akademií. "Jsem tady proto, abych dal jasně najevo, že Muhammad Mursí je můj jediný prezident," vysvětloval jeden z protestujících, proč se shromáždění zúčastnil. Dopoledne se před budovou akademie odehrálo několik ojedinělých potyček mezi demonstranty a policií, při nichž občas létaly vzduchem kameny.

Tisíce dalších lidí, mezi nimi i ženy a děti, pak vyrazily na pochod od budovy ústavního soudu. V ulicích Káhiry hlídkuje velké množství policistů a vojáků. Některé školy dokonce zůstaly z bezpečnostních důvodů zavřené.

Televize nesměla u soudu natáčet, novinářům zakázali telefony

Okolí policejní akademie od rána zaplavily stovky policistů a neprodyšně jej uzavřely. Vstup do ulice vedoucí k budově akademie umožňily pouze oprávněným osobám a akreditovaným novinářům.

Z jednání v soudní síni se na veřejnost dostávaly jen kusé informace, protože dovnitř se podařilo dostat jen omezenému počtu médií. Před budovou akademie zůstaly stát desítky zahraničních novinářů z celého světa. Ti, kterým se podařilo k soudu dostat, si navíc s sebou nesměli vzít mobilní telefony. Ani egyptská státní televize nesměla uvnitř natáčet, píše al-Džazíra.

Kromě policejních těžkooděnců hlídkovala před policejní akademií také armáda. Na místo vyslala několik obrněných vozidel. Všechny příjezdové cesty k budově zatarasila ostnatým drátem. Situaci taktéž ze vzduchu monitorovala v pravidelných intervalech policejní helikoptéra.

Později televize záběry Mursího přeci jen bez zvuku odvysílala. Veřejnost tak mohla bývalého prezidenta spatřit poprvé od jeho sesazení armádou 3. července.

Takhle Mursího příznivci demonstrovali v srpnu:

16. srpna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video