Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začal soud s údajným kdyňským žhářem

  12:35aktualizováno  12:35
Za čtyři podpálená stavení postavil žalobce před plzeňského soudce devětačtyřicetiletého Josefa Ilavského z Kdyně na Domažlicku. Ze série asi dvaceti požárů jich však většina zůstává stále neobjasněna.

Josef Ilavský (o berlích) měl zapálit minimálně čtyři domy na Domažlicku. | foto: Petr JežekMF DNES

Jak vypadá člověk, který před dvěma roky děsil Kdyňsko, kde zapaloval hospodářská stavení?

Když eskorta devětačtyřicetiletého obžalovaného Josefa Ilavského vedla k soudci z vězeňské místnosti, šli velice pomalu. Obžalovaný se jen velice těžce pohybuje, opírá se o dvě berle. Soudce musí jednání přerušovat, aby si devětačtyřicetiletý muž mohl píchnout dávku inzulinu.

"Odumírají mi tkáně v nohou. Musím dodržovat přísný režim," vysvětlil Ilavský. Odmítá, že by měl s pyromanstvím cokoli společného. Státní zástupce Martin Rykl je ale přesvědčen, že před soudem stojí pravý pachatel. Ilavského obžaloval ze zapálení čtyř budov na Kdyňsku. Škoda se blíží třem a půl milionům  korun.

Několikrát souzený Ilavský tvrdí, že za vším je pomsta policisty v hodnosti kapitána.

"Dal jsem na něj několik oznámení, prošetřovala ho inspekce. Podal jsem na něj žalobu i k Evropskému soudu do Štarsburku," vysvětloval u soudu Ilavský. Tvrdí, že někteří policisté se mu mstí za to, že na Domažlicku zakládal Občanské fórum, pak vstoupil k republikánům a kandidoval za ně do České národní rady.

Někteří policisté mu údajně nemůžou zapomenout, že byl počátkem devadesátých let v komisích, které dělaly mezi policisty čistky.

Ilavský je obžalovaný i z toho, že dával, ale také  prodával drogu pervitin 23letému Martinu Šobrovi. Právě tento muž podle svých slov byl s Ilavským v noci na 20. července, když podpaloval obě stavení. Právě Šobr na jaře 2005 udal Ilavského policistům.

Sedmkrát trestaný Martin Šobr před soudem zopakoval, jak s Ilavským zapaloval vytypované objekty. "Než jsme vyjeli, šňupnuli jsme si pervitin. V autě jsme měli kanystr s naftou. Nevím, jestli jsem naftu koupil, nebo někde ukradl. Když uviděl seník v Chodské Lhotě, zajel k němu. Z kanystru na seno cákl naftu a pak vše zapálil," popisoval Šobr.

Tvrdí, že když Ilavský zapálil i dřevo u kůlny u nádraží v Dobříkově, jeli autem na nedaleký kopec a odtud pozorovali požár dalekohledem. Ilavský obvinění odmítá. "Martinovi Šobrovi jsem nabízel, že s ním pojedu k psychiatrovi. Říkal mi, že slyší, jak k němu mluví stromy, že mu matka odpovídá na otázky, které ani nevysloví, jenom na ně myslí," tvrdí Ilavský.

Psycholog Pavel Schleiis před soudem naznačil, že Ilavský dokáže zveličovat své zdravotní problémy. Souzený muž je podle něj osobností, která vyhledává vzrušení a činnosti, kdy se může stát středem zájmu. Znalec nevyloučil, že Ilavský byl schopen požáry zakládat.

"Nemůžu ale říct, že někde něco zapálil. Pokud se to podaří soudu prokázat jinými důkazy, psychologický posudek je v tom případě podpůrným argumentem," dodal znalec. Soud pokračuje výslechy svědků v dalších dnech.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policisté připoutali opilou ženu k mříži, podmíněné tresty jim zůstanou

Policisté Miroslav Vaněk, Ondřej Paška a Jakub Vychodil u uherskohradišťského...

Odvolací senát Krajského soudu ve Zlíně potvrdil podmíněné tresty pro tři policisty z Uherského Hradiště, kteří jsou...

Soud s Bartošem provázejí průtahy. Opět navrhl předčítání svých knih

Adam B. Bartoš čeká na zahájení soudního jednání.

Soudní jednání s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem provázejí obstrukce. Po několika dnech, kdy se...

Muž napadl exmanželku ve vaně. Nutil ji, aby mu řekla, s kým chodí

(Ilustrační snímek)

Peklo zažívá po rozvodu žena z Karlovarska, která musí bydlet ve společném bytě s bývalým manželem. Ten ji...

Najdete na iDNES.cz