Začal soud Demjanjukem. Ten se při přelíčení skoro nepohnul

  • 43
V Mnichově začal ostře sledovaný soud s Johnem Demjanjukem. Devětaosmdesátiletý muž je obviněný z toho, že se za druhé světové války jako nacistický dozorce podílel na smrti 27 900 Židů. Proces má trvat do května 2010 a Demjanjukovi v něm hrozí až 15 let vězení. K soudní síni dorazily stovky lidí z celého světa.

Soud je považován za poslední velký proces s lidmi podezřelými z válečných zločinů z dob nacismu.

Demjanjuk byl do soudní síně přivezen na kolečkovém křesle. Vzhledem k tomu, že trpí řadou zdravotních potíží, omezili soudci čas přelíčení na dvakrát 90 minut denně. Na úvodní otázky soudce týkající se osobních údajů neodpověděl.

Při přelíčení se Demjanjuk skoro nehýbal, pouze občas otevřel ústa. Většinu času měl zavřené oči a nebylo jisté, zda jednání v zaplněné soudní síní vnímá. "Demjanjuk dnes sehrál svou roli slušně," komentoval to Efraim Zuroff, šéf Centra Simona Wiesenthala, které se zaměřuje na vyhledávání a pronásledování nacistických zločinců. "Měl jít raději hrát do Hollywoodu a ne do Sobiboru," dodal. 

Demjanjukův syn řekl, že posledních pět dní byl jeho otec v nemocnici a podle něj není schopen proces zvládnout. "Tlačí na to, aby soud pokračoval, bez ohledu na jeho zdraví," řekl. Podle Demjanjukova obhájce Günthera Maulla trpí obviněný velkými bolestmi a výpadky paměti.

Organizátoři očividně nezvládali nával před soudní síní. Na zahájení procesu přijely stovky novinářů z celého světa. Svědci obžaloby se museli do soudní síně prodírat davy přihlížejících.

Soudní budova v Mnichově při zahájení procesu s Johnem Demjanjukem

Soudní budova v Mnichově při zahájení procesu s Johnem Demjanjukem

Demjanjukův obhájce Ulrich Busch mnichovský soud na úvod procesu nařkl z podjatosti a zpochybnil samotnou podstatu obžaloby. O jeho podnětu má soud rozhodnout nejdříve v úterý. Teprve poté má být přečten obžalovací spis.

Demjanjuk, devětaosmdesátiletý rodilý Ukrajinec, byl původně vojákem Rudé armády, v roce 1942 ale padl do německého zajetí. Podle dochovaných dokumentů působil poté jako dozorce ve vyhlazovacím táboře Sobibor na východě dnešního Polska, ale i v koncentračních táborech Majdanek a Flossenbürg.

Po druhé světové válce odešel do USA, jejichž občanství získal v roce 1958 a změnil si jméno z původního Ivana na Johna. Před soudem stanul poprvé v 80. letech, kdy byl v Izraeli odsouzen k trestu smrti jako nechvalně známý dozorce z koncentračního tábora v Treblince přezdívaný "Ivan Hrozný". V roce 1993 ale tamní Nejvyšší soud rozsudek zrušil pro nedostatek důkazů.

POSLEDNÍ VELKÝ PROCES S NACISTY?

Profil Johna Demjanjuka a přehled dosavadních nejdůležitějších procesů s nacisty

Do Německa byl Demjanjuk vydán letos v květnu z USA poté, co se jeho právníkům nepodařilo u amerických soudů zabránit příkazu k deportaci. Souzen je v Mnichově, protože v Bavorsku krátce po válce pobýval.

Budou svědčit i ti, co přežili "peklo na zemi"

Jako pomocní svědci obžaloby se přihlásilo přes 30 pozůstalých po obětech v koncentračním táboře v Sobiboru. Dva svědci tábor v Sobiboru, označovaný za peklo na zemi, přímo zažili, i když ne v době, o niž nyní jde.

"Nepřišel jsem sem, abych volal po pomstě Demjanjukovi. Jsem tu proto, abych se dozvěděl, jak se to vlastně v Sobiboru mohlo dít," řekl jeden ze svědků obžaloby Thomas Blatt, jehož rodina byla v táboře vyvražděna a jemu samému, tehdy patnáctiletému, bylo nařízeno, aby třídil oblečení Židů odeslaných do plynových komor.

"Dnešek je důležitý, protože je to poslední velký mezinárodní případ, o který se všichni zajímají," dodal Blatt. "V každém vězení jsou strážci, kteří jsou určeni hlídat vězně. Toto však byla továrna na smrt. Pomáhal zabíjet lidi," komentoval obžalobu proti Demjanjukovi.

Demjanjuk trvá na to, že v táboře v Sobiboru, který byl podle vyšetřovatelů veden 20 až 30 členy SS a zhruba 150 válečnými zajatci ze Sovětského svazu, nesloužil. Obžaloba tvrdí, že v něm byl zhruba šest měsíců v roce 1943. "Můj otec nikdy nikde nikoho nepoškodil," uvedl ve svém prohlášení John Demjanjuk mladší, syn obžalovaného.

V sobiborských plynových komorách Židé umírali po dvaceti až třiceti minátách pobytu po nadýchání toxické směsi plynů. Celkem bylo v Sobiboru bylo zabito nejméně 250 tisíc Židů.

HON NA NACISTY 65 LET POTÉ

Přehled nejhledanějších osob viněných ze zločinů za druhé světové války

Demjanuk podle všeho není posledním, který stane před soudem kvůli svým činům v době druhé světové války. Další procesy či jejich příprava probíhají nejméně ve třech případech. Zločiny připisované Demjanjákovi jsou z těchto případů zdaleka nejrozsáhlejší. Zároveń je však Demjanjuk dosud služebně nejníže postavenou osobou z časů nacismu postavenou před soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue