Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Začal letní čas, řidiči nemusí svítit

  9:51aktualizováno  9:51
Ve tři hodiny ráno začal letní čas. S ním odpadá povinnost motoristů svítit za jízdy i ve dne. Ukládá jim to po dobu takzvaného zimního času nový silniční zákon, který platí od začátku roku. Protože se hodiny posouvaly dopředu, přišli všichni o hodinu spánku. Ve výhodě naopak byli ti, kteří při přechodu na letní čas sloužili v práci, protože se jim pracovní doba o hodinu zkrátila. Časový posun skončí na podzim. V neděli 28. října se hodiny vrátí o 60 minut zpět, ke středoevropskému času.

Odkdy se posunuje čas

Letní čas v českých zemích poprvé platil za první světové války v letech 1915 a 1916. Podruhé se čas začal měnit za druhé světové války a hodinové ručičky cestovaly i po několik mírových let.

Zrušte letní čas, žádá pekař ze Sobětuch
Přechod na letní čas vzbuzuje zpravidla nelibost pouze v první pracovní den, kdy většina zaměstnanců má pocit, že musí do práce dříve. Někteří občané však mají zásadní výhrady a vytrvale požadují definitivní odstranění letního času.

Problém řeší i ombudsman
Veřejný ochránce práv Otakar Motejl již obdržel v této souvislosti šest stížností občanů. Byl mezi nimi i podnět nejznámějšího odpůrce letního času, pekaře Stanislava Pecky ze Sobětuch na Chrudimsku. Motejl stížnosti prostuduje a vyžádá si odborná stanoviska. Na Ústavní soud by se ale obrátil jen tehdy, pokud by zjistil, že letní čas má negativní vliv za zdraví většiny obyvatel České republiky.

Pecka si v předchozích letech na autory vyhlášky o střídání času stěžoval nejen u Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, ale i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a o pomoc požádal i někdejší americkou ministryni zahraničí Madeilene Albrightovou.

Letní čas platí v zemích EU od sedmdesátých let
Od roku 1976 zavedly letní čas členské státy Evropské unie. Tehdejší  Československo se k nim připojilo v roce 1979. Letní čas trval nejprve šest měsíců. Od roku 1996 se prodloužil na sedm měsíců a jeho délka se shoduje s termínem uvedeným ve směrnicích Evropského parlamentu a Evropské rady.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz