Politici vytáhli proti hazardu. Na stole mají hned tři návrhy, které ho mají omezit.

Politici vytáhli proti hazardu. Na stole mají hned tři návrhy, které ho mají omezit. | foto: Profimedia.cz

Začal boj proti hazardu. Politici ho chtějí omezit a plánují, jak ho zdaní

  • 30
Herny by už nemusely v obcích růst jako houby po dešti a firmy, které provozují hazard, se stát chystá i víc "zkasírovat". Zajistit to mají hned tři návrhy novely zákona o loteriích, jimiž se poslanci začali zabývat. Zmizet má i anomálie, kdy provozovatelé hazardu neplatí daně, ale posílají peníze na veřejně prospěšné účely.

Všechny tři návrhy - vládní, od hlavního města i od opoziční ČSSD - pustili poslanci do dalšího projednávání, nikdo nenavrhl jejich zamítnutí.

Ročně lidé prosázejí téměř 130 miliard korun a jen malou část z toho dokážou vyhrát zpět. "Gamblerství podléhají často ti nejchudší a má to vliv i na kriminalitu a veřejný pořádek v obcích," řekla ve Sněmovně poslankyně za ODS Ivana Řápková, která velikost problému s hazardem poznala zblízka i jako primátorka Chomutova.

"Stále se objevují nové typy hazardu a obce zatím nemají dost pravomocí," apeloval na poslance osobně i pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek při rozhovoru pro iDNES.cz. (8. července 2010)

Právě tento problém teď chtějí politici řešit. "Cílem je významné posílení pravomocí obcí," řekl ve Sněmovně ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09, když hájil vládní návrh, aby obce mohly vlastní vyhláškou určit u všech typů hazardu, kde a kdy se smí provozovat. Tedy i v případě videoloterijních terminálů, které povoluje ministerstvo financí a obce to nemohou nijak ovlivnit.

"Zatímco na starších automatech je možné prohrát tisíce za hodinu, v moderních i více než milion korun. Navíc obce z nich nemají nic, jen negativní dopady v podobě zvýšené kriminality," podpořil změnu i poslanec za Věci veřejné Josef Novotný, dlouholetý bojovník proti hazardu. Podle něj je v zemi až 100 tisíc patologických hráčů.

ČSSD navrhla jednotný odvod z hazardu - 22 procent. Část peněz by šla do státního fondu na sport

Se stejnou věcí jako vláda, tedy posílením práva obcí rozhodovat i o hazardu, počítá i druhý návrh, od hlavního města Prahy. A posílit práva obcí chtějí také sociální demokraté, kteří přišli s vlastním návrhem - podle něj by se z hazardu jednotně odvádělo 22 procent, z toho pětina by šla do státního fondu pro sport a na zbytek peněz by mohly dosáhnout obce.

"Věřím, že při dalším projednávání se podaří z návrhů sestavit jeden společný, který konečně projde. Na nový zákon o loteriích čekáme už dvě volební období," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

O to, jak přesně stát víc peněz hazardu sebere, bude ale ještě boj. Firmy, které provozují hazard, mají totiž zdatné lobbisty. Už loni před volbami chtěli politici hazard trochu "zkrouhnout" a posílit práva obcí, zákon dokonce prošel parlamentem, ale vetoval ho prezident Václav Klaus. A to už ve chvíli, kdy ho nemohli poslanci přehlasovat, bylo totiž po volbách.

Kalousek poslancům slíbil, že ještě do poloviny roku dostanou na stůl návrh z jeho ministerstva, podle kterého budou loterijní firmy zdaněny stejně jako kterékoli jiné podnikání. Zatím totiž provozovatelé hazardu posílají různě vysoké odvody na "veřejně prospěšné účely" a systém funguje tak, že část peněz končí v různých neprůhledných občanských sdruženích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue