Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zábrany proti povodním nestačí

  12:10aktualizováno  12:10
Praha - Představy laické veřejnosti o údajné ochraně města před povodněmi vltavskou kaskádou vyvrací výstava Podnebí a povodně v Praze, která je od včerejška otevřena v Muzeu hlavního města Prahy. "Kaskáda totiž není funkčně postavena tak, aby chránila metropoli proti velkým povodním, jaké byly na Moravě či loni na Jizeře," konstatuje jeden ze spoluautorů projektu Václav Báča z Povodí Vltavy.

Prvotní účel výstavby kaskády byla totiž výroba energie. "Při velké povodni v roce 1945 se většina vody zachytila v nedokončené slapské přehradě. Následně se však vžily polopravdy, ba přímo mýty o vltavské kaskádě," upozorňuje Báča.

"Povodně mohou přijít kdykoliv a ochranu Prahy je třeba dořešit," řekl při zahájení výstavy ředitel závodu Dolní Vltava Pavel Uher.

Podle Václava Báči by pravobřežní část měla být zajištěna mobilními protipovodňovými stěnami, které stojí od Mánesa až ke Karlovu mostu. Ty mají zadržet nápor čtyřiceti tun, takže stoletá voda by je neměla ohrozit. Výstavba protipovodňových stěn je celkově rozdělena do sedmi etap.

Zmíněná první etapa byla dokončena loni, bez ochrany zatím zůstává protější břeh Vltavy. Zcela všanc živlům je tak vydána nejen historická Kampa či Malá Strana, ale i obyvatelé Troje, Libně, Karlína, Holešovic či Smíchova.

Druhá etapa, která před vodou zabezpečí zbytek památkové rezervace, by se měla rozjet příští rok. "Projektanti zohlednili požadavky památkářů, aby stěny nerušily panorama Malé Strany," ujistil Rostislav Guth z odboru krizového řízení materiálu. Kdy bude etapa, která by měla město stát 200 milionů, dokončena, si kvůli zdržení odhadnout netroufá.

Na Troju, která tvoří závěrečnou část protipovodňových opatření, by se mělo dostat do roku 2005. "Celkově přijde ochrana města přibližně na 650 až 800 milionů korun," uvádí Uher.

Paradoxně největší nebezpečí nehrozí Praze ze strany Vltavy, ale od řek Berounky a Sázavy. "Tam totiž nejsou žádné nádrže, které by mohly malé povodně transformovat," říká Báča. Zřejmě největší dosavadní přírodní katastrofa postihla metropoli 4. září 1890, kdy průtok Vltavy dosáhl 4000 krychlových metrů za vteřinu proti standardním 150 metrům krychlovým za vteřinu.

"Rozbouřený živel strhl tři oblouky Karlova mostu a voda pronikla až na Staroměstské náměstí," říká spoluautorka výstavy Pavla Státniková z Muzea hlavního města Prahy. Zatímco tehdy dostoupila voda pěti metrů nad běžnou výši hladiny Vltavy, dnes by podle hydrometeorologů dosáhla nejméně šesti metrů nad normál.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

HIV pozitivní mají problém sehnat lékaře. Bojí se, že je nechají zemřít

Červená stuha, mezinárodní symbol boje proti AIDS.

HIV pozitivní lidé mají problém objednat se především k zubaři, obtížné je pro ně sehnat i chirurga, který by je...

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Nájezd na Pražský okruh u Písnice se dočasně otevřel kvůli opravám v Libuši

Sjezd z okruho Písnice

Nájezd na Pražský okruh mezi Písnicí a Dolními Břežany se otevře po dobu rekonstrukce hlavního tahu v Praze-Libuši,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz