Zabitých novinářů přibývá

Kvůli své práci zahynulo v roce 2000 ve světě 24 novinářů. Pak ale začala válka v Afghánistánu a mrtvých žurnalistů přibylo. Jen loni jich zemřelo při výkonu povolání už 37. Potvrdila to americká organizace Výbor na ochranu novinářů (CPJ). "Zářijové teroristické útoky a následující válka s terorismem přispěly ke krizi svobody tisku po celém světě," uvádí zpráva.

Jen v samotném Afghánistánu bylo zabito osm novinářů. Vedle toho jich zemřelo nejvíc v Kolumbii, kde přišli o život při výkonu své práce tři žurnalisté, zatímco dva byli zabiti na Filipínách a v Thajsku.

Zvyšuje se i počet uvězněných novinářů, který v předchozích čtyřech letech klesal. Loni vzrostl na 118, zatímco v roce 2000 jich bylo 81. Nejpřísnější je v tomto směru nadále Čína, kde je vězněno 35 novinářů, tvrdí CPJ.

Mnohé režimy užívají po teroristických útocích záminky "bezpečnostních ohledů" k raziím proti novinářům. Po 11. září tak bylo v Eritreji uvězněno 11 reportérů a v Nepálu 17.

Také Zimbabwe označuje nepohodlné novináře za "teroristy". Stejně jako v minulých letech CPJ jmenovala deset největších nepřátel svobodného tisku.

Letos seznamu vévodí liberijský prezident Charles Taylor, íránský vůdce Alí Chameneí a čínský prezident Ťiang Ce-min. Na seznamu jsou i prezidenti Zimbabwe Robert Mugabe, Ruska Vladimir Putin, Ukrajiny Leonid Kučma, Kuby Fidel Castro, Tuniska Zín Abidín bin Alí, malajský premiér Mahathir Mohamad a kolumbijský povstalecký vůdce Carlos Castaňo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video